İnme (Felç) Akut Tedavi Ünitesi

İnme (Felç) Akut Tedavi Ünitesi


İnme, diğer adıyla "beyin krizi" veya "strok" toplumda sık görülen ancak önlenebilir en önemli nörolojik hastalıktır. Yol açtığı sonuçlar nedeniyle sıklıkla "beyin felci" olarak da adlandırılan inme toplumda birinci sakatlık nedenidir. Aniden ortaya çıkmış, inmeyi düşündüren yakınmaları olan hastalarda, inmenin en sık rastlanan şekli olan tıkayıcı inmelerde "tromboliz" yani "pıhtı eritici" toplardamar içi ilaç tedavisi acile gelindikten sonraki 40 dakikada, anjiyografik yani kateter yöntemi ile yapılacak tedavi de ilk 90 dakikada gerçekleştirilebilmelidir. Zaman sınırlamaları nedeniyle bu tedaviler ancak bu tedavileri verebilmek amacıyla organize edilmiş sağlık birimlerinde mümkün olabilir.

Dünya standartlarında ve tam zamanlı hizmet

Memorial Hizmet Hastanesi İnme Akut Tedavi Ünitesi`nde, inme hastalarının akut tedavi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 7 gün / 24 saat prensibi ile tüm tedavi uygulamaları günün her saatinde verilmektedir.

Acil inme doktor hattı

Ambulans komuta merkezleri ve hastanelerin acil servislerinde çalışan hekimler "İnme Acil Doktor Hattı"ndan gece ve gündüz tedaviyi üstlenencek olan inme ekibi hekimi ile direkt görüşme imkanı bulmaktadır. Hasta henüz gelmeden ünite, hastayı karşılar ve hızlıca tedavileri başlatabilir şekilde hazır duruma getirilmektedir. Bu yaklaşım tedavideki zaman sınırlamaları ile baş edebilmenin en etkin yoludur.

Ünitede yapılan tedaviler

Ünitede, beyin damar tıkanıklıklarına bağlı inmelerde tıkanmış olan damar ilaç dışında girişimsel nöroloji ekibi tarafından anjiyografik yolla; yani "kateter yöntemi" ile tıkalı bölgeye uygulanan pıhtı çözücü ilaçla veya başka "mekanik" (stent, balon, pıhtının emilmesi, parçalanması vs) yöntemlerle de tedavi edilmektedir. Bu tedavi sonrasında hastalara inme ünitesi şeklinde yapılanmış bir ortamda akut tıbbi destek tedavileri sunulmaktadır.

Bu belirtilere dikkat!

İnmenin en sık rastlanan belirtileri; ani ortaya çıkan felç, vücut yarısında uyuşma karıncalanma, ani konuşma veya anlama güçlüğü, ani baş dönmesi, dengesizlik, çift görme, tek veya çift gözde bulanık görme gibi şikayetlerdir. Burada önemli olan nokta belirtilerin aniden yıldırım hızı ile ortaya çıkmış olmasıdır. İnme nadiren başlangıçta yavaş yerleşim gösteren bir seyir izleyebilir.

Bu belirtiler en sık rastlanan inme şekli olan tıkayıcı inmenin olduğu gibi beyin kanamasının da habercisi olabilir. Ani çok şiddetli baş ağrısı veya bilinç kaybına kanayıcı inmede daha sık rastlanır.Kanayıcı inmeler beyin dokusu içine olan kanamalar veya anevrizma adını alan beyin damarlarındaki baloncukların patlamasına bağlı gelişen subaraknoid kanama (SAK) nedeniyle ortaya çıkar.

Eğer bu şikayetler 10-15 dakika gibi kısa bir sürede düzeliyor ise "transient iskemik atak" ("TIA") yani "geçici iskemik atak" (GIA) adını alır.

Hasta acil müdahale için vakit kaybetmeden tedavi merkezine ulaştırılmalı; zaman beyindir!

Hasta inme geçiriyorken yanında bulunuyorsanız sizi anlayıp anlamadığını, kol ve bacağını kaldırıp kaldıramadığını anlamaya çalışın. Bunlardan birini yapamıyorsa hastanın inme geçirdiğini kabul edin ve vakit geçirmeden en yakın etkin tedavilerin uygulanabildiği bir merkeze götürün veya götürülmesini sağlayın. Evde sakın beklemeyin, hastane dışında bir doktora gitmeyin. Hastanızın yakınmaları düzelse bile bu saatler içinde daha ağır bir inmenin habercisi olabilir.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir