Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Yemek sonrasında mide bulantısı meydana gelen kişilerde, mide rahatsızlıklarının mevcut olması muhtemeldir. Her yemek sonrasında midede bulantı sorununun ortaya çıkması, sindirim sistemi ile ilgili bir sorunun habercisi de olabilir.Yemeklerden sonra ortaya çıkan mide bulantısı için kişinin ilk olarak nedenlerin tespit edilebilmesi için bir doktora gitmesi gerekir. Eğer bir rahatsızlık nedeniyle yemek sonrasında bulantı oluşmakta ise uygun tedavi sağlanmalı ve bu süreçte de beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmelidir. Yemek yedikten sonra oluşan mide bulantısında temel faktörlere aşağıda yer verilmektedir.

Yemek Sonrası Bulantı Nedenleri Nelerdir?

1-)Reflü

“Gastroözofageal reflü hastalığı(GÖRH)” yani bilinen adıyla reflü hastalığı, birçok kişide ortaya çıkabilen ve midede rahatsızlık yaratan bir mide sorunudur. Mide asidinin çok fazla miktarda olması nedeniyle oluşan reflü, yemeklerden sonra oluşan mide bulantısının temel nedenlerinden bir tanesidir. Midede bulunan kaslardaki aksaklıklar nedeniyle mide öz suyunun sindirim sırasında yenmek borusundan yukarı doğru ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan reflü, belli besinlerden kaçınılması ve yaşam tarzının düzenlenmesi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

2-)Safra Kesesi Rahatsızlığı

Oldukça önemli ve aynı oranda da oldukça hassas bir organ olan safra kesesinde, çeşitli nedenlerle rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Safra kesesinde rahatsızlık bulunan kişiler, yemeklerden hemen sonra mide bulantısı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin, yağlı besinleri tüketmekten mutlaka kaçınması gerekmektedir.Safra kesesi ile ilgili olan rahatsızlıklardan bir tanesi de Biliyer Kolik rahatsızlığıdır. Tıbbi bir tedavi gerektiren bu hastalığa sahip olan kişinin yağlı besinleri tamamen hayatından çıkarması gerekmektedir.

3-)İnce Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsakların iyi bir biçimde çalışmaması ve toksik maddelerin ince bağırsaklarda birikmesi nedeniyle ince bağırsaklarda tıkanıklık sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumda kişide kabızlık oluşur ve bunun sonucunda da yemeklerden sonra mide bulantısı söz konusu hale gelir. Bağırsaklar ile ilgili sorunların mutlaka ciddiye alınması ve tedavisinin kısa süre içinde yapılması hayati risk ortaya çıkmaması ve sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir.

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Tedavisi

Tüketilen besinlere bağlı olarak, yemek sonrasında çeşitli mide sorunları söz konusu olabilir. Bunun temel nedeni kişinin genetik olarak midesinin zayıf olması ya da sonradan oluşan hastalıklardır. Bu nedenle beslenme düzeni çok önemlidir. Midesi hassas olan kişilerin özellikle aşırı yağlı, baharatlı ve tuzlu besinlerden kesin olarak uzak durması gerekmektedir.Buna ek olarak mideye doğrudan zarar veren alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması, midenin büyük oranda rahatlamasını ve bulantı sorununun da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir