Kulak Arkası Yırtık Gibi Yara

Kulak arkasında zaman zaman yırtığa benzer yaralar meydana gelebilir.Bu yaraların ortaya çıkmasında birçok farklı etkenin büyük etkisi bulunmaktadır. Her kişide bu yaralar farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Kulak arkasında görülen ağrıların görülme sıklığı da her kişide farklılık göstermektedir.Kulak arkasında görülen yaraların ortaya çıkması genellikle uzun zaman alır. Yaraların kulak arkasında olması demek çabuk görünür olmasının önüne geçmektedir. Bu tarz yaraların oluşması durumunda kişinin acil olarak doktora gitmesi ve muayene olması gereklidir. Doktorun yapacağı muayene ve önereceği testler sonucunda bu yaraların neden ortaya çıktığı anlaşılacaktır. Yaraların ortaya çıkış amacına göre uygun bir tedavi yolu izlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kulak Arkasında Yara Neden Oluşur?

1-)Kulak Arkası İltihabı

Kulak arkasında yara oluşmasının en büyük sebeplerinden birisi kulak iltihaplanmalarıdır. Bu duruma neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Kulak arkasında görülen iltihapların birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında orta kulak iltihabı büyük bir rol oynamaktadır. Kulak arkasında meydana gelen iltihaplanmaların diğer bir sebebi ise antikor üretimidir. Antikor üretiminin ana nedeni ise bademcikler üzerinde oluşan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar antikor üretimine de neden olmaktadır.Kulak arkası iltihabı oluşmasının diğer nedenleri arasında tümör, yağ bezeleri, deri veremi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları gibi nedenler yer almaktadır. Kulak arkası iltihabını tedavi edebilmek için kişinin geçici bir yöntem olan sıcak kompres yöntemini kullanması uygun bir adım olacaktır. Bunun yanı sıra kalıcı bir çözüm için ise kişinin doktora gitmesi gerekmektedir.Kulak arkası iltihabının en sık görülen belirtileri arasında da kulak arkasında yaralar, kulak arkasında şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler yer almaktadır.

2-)Kulak Egzaması

Kulak arkasında görülen yaraların diğer nedenleri arasında kulak egzaması yer almaktadır. Bu sağlık sorunu bir cilt sorunu olarak da görülebilir. Egzama sorunu olan hastaların kulaklarında pul pul dökülme, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler meydana gelebilir.Kulak arkasında görülen sorunların nedenleri arasında kullanılan şampuanlar, kişinin aşırı alkol tüketimi yapması, yorgunluk, stres, ateşli hastalıklar, saç boyaları ve kullanılan ilaçlar gibi nedenler yer almaktadır. Kulak egzaması durumunda kişinin doktor önerisinde ilaç kullanımı yapması gereklidir.

Kulak Arkası Yaralarının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Kulak arkasında meydana gelen yaraların diğer sebepleri arasında kişinin geçirdiği kazalar, travmatik etkenler de büyük rol oynamaktadır. Böyle durumlarda şiddetli ya da hafif derecede kanama da görülebilir. Böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda kişinin doktora danışması önerilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir