Yağ Yakmanın Yöntemleri

Yağ Yakmanın Yöntemleri

Kilo vermek ve ya kilo vermeye çalışmak günümüzde birçok kişinin problemi. Bu konuyla ilgili en önemli husus kilo verirken bu durumu yağ yakarak yapabilmek. Bununla beraber vücudumuzdaki kas yüzdesinin düşürmeden yağ yakabilmek, vücudumuzu incelterek kilo vermek mümkün. Yağ yakmanın yöntemleri ile birkaç ipucu ve detayı var. Bu detaylara dikkat ederek tahmin edebileceğinizden daha kısa sürede yağ yakabilirsiniz.

Yağ Yakmanın Yöntemleri

Güne sağlıklı ve zinde başlayabilmek için zinde ve güzel bir kahvaltı ile başlamak gerekiyor. Zengin proteinli ve sağlıklı karbonhidratlı yiyecekler, Lifli ve sağlıklı yağlar içeren bir kahvaltı sizi gün içinde ani acıkma krizlerinden kurtaracak hem de yağ yakma hızınızı yükseltecektir. Sizin için kahvaltı önerileri:

1 dilim tam buğday ekmek

2 yumurtadan yapılan bir omlet
¼ avokado ve sadece 2 dilim jambon

Az yağlı süt ile hazırlayabileceğiniz bir kâse yulaf ezmesi.

2 tane haşlanmış yumurta, 1 dilim tam buğday ekmek, birkaç dal maydanoz, dereotu ve taze nane, az yağlı beyaz peynir ve 2 tam ceviz.

Yağ yakımın da en önemli ve basit yollardan bir tanesi bol miktarda su tüketmektir. Günlük içmeniz gereken su miktarı 2.5 – 3 litre arasında olması şarttır. Bu miktarı gün içerisinde tüketmeli ve suyu tek seferde içmek yerine yudum yudum içmek gerekiyor. Düzenli su tüketimi ani açlık krizinin önüne geçebilmektedir.

Protein tüketiminizi dengede tutmanız gerekmektedir. Günlük tüketmeniz gerekmekte olan protein miktarını kilo x 0.8 gr. Şeklinde öğrenebilirsiniz. Eğer fiziksel aktivite hayatınız yoğun geçiyorsa, spor yapıyorsanız bu miktarı kilo başına 1 – 1.5 gram arasında seyredebilir. Yeterli protein alımı hem kasları korur hem de güçlendirir. Ayrıca protein içerisinde yağ ve karbonhidrat grubundaki besinlerden daha çok termik enerji dönüşümü sağlandığı için daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlar.
Diyet Sürecinde Yapılması Gerekenler
Diyet süreçlerinden yapılan en büyük hatalardan biriside karbonhidrat tüketimini bütünüyle kesmektir. Bünyemizin ihtiyacı olduğu karbonhidrat miktarını, kilo x 0.3 yöntemiyle hesaplayabilirsiniz. Bu miktar 1.5 katına kadar çıkabilmektedir. Yoğun fiziksel aktivitelerde bulunuyorsanız, spor yapacağınız günlerde miktarı arttırabilirsiniz. Karbonhidrat tüketimi yaparken sağlıklı karbonhidratları tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bunlara örnek olarak; mercimek, nohut, kinoa, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, yılaf, meyve ve sebzeler olarak örnek verebiliriz.

Yağ yakım hızını arttırmak için dikkat etmeniz gerek en önemli hususlardan biriside sağlıklı yağları yemektir. Yağ tüketmek denince akıllara direk tereyağı, zeytinyağı gibi çok bilinen seçenekler gelebilir ama ihtiyacınız olan yağ miktarını direk olarak besinlerden alabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bu durum için avokado, Hindistan cevizi yağı, çiğ badem, çiğ fındık ve ceviz gibi besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Kilo verirken besin takviyesi de alma durumunuz olabilir. Bunlar Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 vücudumuz tarafından üretilemediği için besinlerden ve takviyelerden ancak alınabilir. Ödem atmak ve yağ yakımına hız katmak için düzenli olarak yeşil çay tüketmelisiniz. Yeşil çay kahveden daha az kafein içerir. Kafein miktarı yüksek olduğu için kahve tüketemiyorsanız yeşil çaydan yararlanabilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapılacak bir diğer önemli eylemlerden birisidir. Egzersize start verdiğinizde ilk 20 dakika içerisinde karbonhidratlar enerji olarak harcanır. Bunu proteinler ve yağlar olarak devam eder. Bu sebeple düzenli egzersiz çok önemlidir.

Diyet Sürecine Katkı Sağlayacak Besinler

Metabolizma hızı arttırmak için C vitamine tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Portakal, Greyfurt, limon, maydanoz gibi besinleri öğünlerinize yayarak tüketmeniz metabolizma hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Düzenli lif tüketimi de önemli maddelerden birisi. En önemli lif kaynağı pektindir. Pektin hücrelerin yağ kullanımını azalttığı için kilo lamanızı engeller. Greyfurt, böğürtlen, elma gibi meyvelerde pektin açıdan çok zengindir.

Baharatlardan faydalanmayı unutmayın. Köri, acı biber, zencefil gibi baharatlar metabolizmayı hızını arttırır ve yağ yakımını destekler. Ayrıca vücuttan ödem atımına destek olur.

En son olarak en önemlisi olan zaman. Kendinize güvenin ve zaman ayırın. Düşündüğünüz hayalini kurduğunuz vücuda bir anda ulaşmanız maalesef mümkün değildir. Kendinize zaman ayırın ve sabırlı bir şekilde her şeyi başarabileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir