Vücut Kitle İndeksi Nasıl Ölçülür?

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Ölçülür?

Vücut kitle indeksi nasıl ölçülür? Sağlıklı bir yaşam modern dünyanın şartlarında oldukça zor bir hal almaya başladı. Betonlaşan bu yeni yapılar içerisinde GDO’lu ürünler ve fast food mağazalarının kendisi kadar hızlı büyüyen marketi, obeziteyi beraberinde getiriyor. Sen de kendini bu marketlerin ve beton yığınlarının içerisinde kaybediyorsun haliyle. Yediğin yemekler, vücut kitle indeksinin normalin üstünde çıkmasına sebebiyet veriyor. Haliyle üstünde “benim kocaman bir problemim var” diyen tabelalarla dolaşıyorsun desek yeridir. Sağlıklı bir vücut için gerekli ölçümleri ise vücut kitle indeksi ile belirleyebilirsin.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Ah bunlar hep bilim adamlarının işleri! Eskiden dünya üzerindeki ağırlığımızın hiçbir ehemmiyeti yokken şimdilerde sağlıklı bir vücut ağırlığımızın boyumuza oranıyla ölçülüyor. Buna biz vücut kitle indeksi diyoruz. Diğer adıyla da beden kitle indeksi denilmektedir. Oldukça kolay bir şekilde de hesaplanmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi , vücut ağırlığının (kg olarak), boy uzunluğunun (metre) karesine bölünmesi sonucu ortaya kitle indeksimiz çıkacaktır. Misal 70 kiloluk birisi için boyu da 1.60’sa kitle indeksi (70/1.60^2 = 70/1.60×1.60) 27.34 kg/m2 gibi bir sonuç karşımıza çıkıyor.

Vücut Kitle İndeksi Sonucunun Değerlendirilmesi

Değerlendirilmesi deyince pek afilli şeyler beklemeyelim. Zaten teknik konulardan sıkıldığınızı varsayarsak, mümkün olduğunca özet bir şekilde sizin durumunuzu belirleyen verileri paylaşalım. Eğer vücut kitle indeksin 18.5 gibi bir değere sahipse, kemiklerin sayılıyor be ablacım! Sen ne yaptın öyle? Bu kadar zayıf olmak sağlıklı değil. Durumunu “zayıf” olarak nitelendiriyoruz.

18.5 ve 24.9 arasındaysa sizin için standart bir kiloya sahipsiniz yorumunu yapabiliriz. Yani boyunuzla kilonuz doğru orantılı. Öyle dümdüz yani… 25 ve 29.9 arasında çıkan vücut kitle indeksiniz içinse kırmızı çanlar çalıyor demektir. “Hafif şişman” durumuna hoş geldin! 30 ve 34.9 arasında çıkan beden kitle indeksin içinse artık masaya ağırlığını koyduğunu söyleyebilirim. Artık “orta derecede şişman” durumuna geçtin demektir. Bunun üzerinde kalan değerler senin için obezite alarmı veriyor demektir. Ağır ve çok ağır derecede şişman kategorisinde bulunuyorsunuz, doktorunuzu mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. Vücut kitle indeksi ölçümü yaptırarak sağlığınızı kontrol altına alın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir