Vertigo nedir? Vertigo belirtileri | Epley manevrası nasıl yapılır?

Vertigo hastalığı nedir? Vertigonun belirtileri nelerdir? Epley manevrası nasıl yapılır?

Vertigo semptomu düz bir yolda yürürken ya da evde otururken su içmeye kalktığınızda oluşan baş dönmesinin sebebidir. Öncelikle belirtelim, vertigo bir hastalık değil semptomdur. İnsanların Google aramaları sonucu biz bu yazının başlığını Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir? olarak atadık. Vertigo, toplumda çoğunlukla iç kulak kanallarında kristal kayması olarak bilinmektedir. Tıpta adı “BENİGN PAROKSİSMAL POZİSYONEL VERTİGO (BPPV)” olarak tanımlanmaktadır. Vertigo semptomları hasta için oldukça sıkıntılı ve stresli süreçler geçirten bir sorundur. Ancak bunlar gözünüzü korkutmasın çünkü vertigo tedavisi de bir o kadar kolaydır.Vertigonun genel tedavisinde kullanılan ve son dönemlerde yaygınlaşan tek yapıtlık fiziksel hareketler, egzersizler mevcuttur. En bilineni ve en fazla kullanılanı da Epley Manevrasıdır. Epley manevrası iç kulak kanallarındaki kaymış kristallerin yerine oturmasını sağlayarak vertigo sorununa bir tedavi getirir ve vertigo semptomlarını ortadan kaldırır. İlk başlarda vertigo semptomlarında azalma görülür. Birkaç seans uygulandıktan sonra vertigo semptomları artık ortadan kalkmış ve vertigo sorunu tedavi edilmiştir.

Vertigo belirtileri | Vertigo nedir?

Vertigo belirtileri olarak genelde baş dönmesi ve kusma görülür. Migren de vertigo semptomlarının nedenleri arasında gösterilebilir. İşitme kaybı, kulakta dolgunluk ve çınlama belirtiler arasındadır. Ayrıca baş dönmesine bilinç kaybı, şaşılık veya şaşı görme, konuşmada zorluk çekme ve vücudun kitlenmesi gibi belirtiler gözükebilir.-Başta boşluk hissi– Göz kararması– Kafa içinde dalgalanma hissi– Düşmeye meyil– Eşyaların ayaklarının altından kayması– Yürürken ayağının bir tümseğe ya da boşluğa rastlamasıVertigo bir eksen çevresinde dönmek anlamına gelen latince “verter” sözcüğünden üretilmiştir.| ( “|” ile belirtilen kısım alıntıdır.)

Vertigo tedavisi

Epley manevrası vertigo tedavisi bakımından oldukça etkili ve çok kullanılan bir çözüm yöntemidir. Epley manevrasının oluşma süreci 1980 yılından 1992 yılına uzanmaktadır. Epley manevrasının olayı basit olarak baş dönmesine neden olan kaymış iç kulak kristallerini yeniden düzenleme ve doğru yerlerine konumlandırma hareketi olarak belirlenmiştir. Utrikul içerisinde olması gereken ve posterior veya semisirküler kanala kaçarak vertigoya neden olan parçacıkların yer çekiminden yararlanarak tekrar utrikul içerisine yönlendirilmesiyle vertigonun neden olduğu baş dönmesinin tamamen tedavi edilmesiyle alakalıdır. Ek olarak kulak boğaz burun doktorları vertigo sorununa direk ilaç önermezler. Çünkü tedavisi fiziksel egzersizlerle kolay olduğu için ilaç gerekli görülmez. Diğer tedavi yöntemleri ve epley manevrası yarıştırılmaya kalkılmamalıdır. Tedavi süreçleri tüm dünya da farklı farklı yöntemler olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple bahsedilen tedavi yöntemlerinin hiç birinin en iyisi olduğu gösterilemez. Ancak bilinmelidir ki epley manevrası ile %90-%95 başarı sağlanmıştır.

Epley manevrası nasıl yapılır?

İlk önce vertigo semptomları gösteren kişi sırtı yere gelecek şekilde yatırılır. Baş, yapılan tetkitler sonucu hasta olduğu kulağın tarafına 45° çevrilerek yatırılır. Kişinin başı tam olarak 15° arkaya doğrultulur. Bu sırada hastanın gözleri takip edilir.Sonrasında, kişi sırtüstü şeklinde uzanırken baş bölgesi 90° zıt yöne doğru yönlendirilir. Bu işlem oldukça yavaş ve narin olmalıdır. Göz hizası tekrar izlenmelidir. Bunun amacı göz bebeklerinde kayma olup olmadığını kontrol etmektir.Devamında, baş vücuda göre sabitlenmelidir. Bu işlemden sonra baş sabit kalmalı vücut ise vertigo sorunun olduğu kulak karşısına doğru 90° çevrilir. Bu işlem sırasında kişinin omuz hizası sedyenin başlangıç veya bitiş hizasına değmelidir.Ek olarak, baş kısmını vücuda göre yine sabitledikten sonra vertigo sorunu olan kişi oturtulur. Baş bölgesi omuzların hizasının altına inerek sarkıtılır. Bu pozisyonda 30 saniye beklenmelidir. Bu süreçlerin sonunda vertigo semptomlarını gösteren kişi oturur pozisyon almalı ve dinlenmelidir. Vertigo tedavi süreci bu kadardır.Yapılan bir çalışma da 60 hastanın sadece 20 tanesine salt olarak epley manevrası uygulandı. Vertigo sorununu genel olarak erkeklerin %40’ı kadınların ise %60’ı yaşamaktadır. Vertigo semptomlarında epley manevrası başarı oranları ise şu şekildedir.:Epley manevra tedavisi sonrasında hastaların yalnızca %10’unda nüksetme gözlemlenmiştir. Bu oran kadın erkek karışık verilmiştir.Agrisinaiyigelen.com olarak yaptığımız araştırmalar ve Google aramalarından elde edilen verilere göre vertigo semptomları en çok kadınlarda görülmektedir. Ancak bir ömür boyunca boşvermişlik ve bu hastalık sorunlarıyla yaşamaya alışmışlardır. 2004’ten günümüze baktığımız zaman vertigo sorunu ve internette vertigo nedir sorgusunun her yıl bir önceki yılı katlayarak arttığını görüyoruz. Vertigonun bu kadar artış göstermesinin sebebi kötü alışkanlıklardır. Bunları bu yazıyı ilerde güncelleyerek belirteceğiz. Unutulmamalı ki vertigo sorunu sadece sizin hayatınızı değil çevrenizdeki insanların hayatını da etkilemektedir. Su damlasını suya düşmesi misali çevrenizdeki tüm hayatlar dalgalanacaktır. Bu yüzden vertigo belirtilerini gösteriyorsanız kesinlikle tedavi seçeneklerini uygulayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir