Uzmanlar online oyunların pandemi sırasında çocuklara yardımcı olabileceğini söylüyor

  1.  Uzmanlar, tek başına video oyunları oynamanın çocuklarda yalnızlığı artırabileceğini, çevrimiçi arkadaşlarla etkileşimli video oyunlarının yalnızlığı hafifletebileceğini söylüyor.
  2. Bu bulgunun özellikle COVID-19 salgını sırasında çocukların daha uzun süre evde kaldıklarında önemli olduğunu söylüyorlar.
  3. Uzmanlar, ebeveynlere çocuklarla hangi oyunları oynadıkları hakkında konuşmalarını tavsiye ediyor.
  4. Ayrıca ebeveynlere, tanımadıkları insanlarla çevrimiçi olarak nasıl etkileşimde bulunacaklarını çocuklarla tartışmalarını da öğütler.

Arkadaşlarıyla etkileşimli olarak video oyunları oynayan çocukların aslında yalnızlıkla mücadele ettikleri sonucuna varan yeni bir çalışma, “yalnız oyuncu” klişesine meydan okuyor.Araştırma, Hollanda’da bir davranış psikoloğu ve video oyuncusu olan MSc Geert Verheijen’den geliyor.Verheijen, 3 yıllık bir süre boyunca 7-10. Sınıftaki 705 çocuğun oyun davranışlarını inceledi. Erkek ve kız öğrencilerin bir karışımından veri toplamak için anketler ve yüz yüze gözlemsel araştırmalar kullanıldı.Verheijen, uzun süre tek başına oynamanın yalnızlık hissini artırdığı, ancak arkadaşlarla çevrimiçi etkileşimli oyunlar oynarken bunun tersinin geçerli olduğu sonucuna vardı.Araştırma, COVID-19 salgını sırasında daha fazla ailenin ekran süresi ve video oyunlarıyla ilgili sorunlarla uğraşıyor olabileceğinden geliyor.

Pandemi sırasında oyun oynamanın faydaları

Yüz yüze ve çevrimiçi oyun arasında bariz farklılıklar var, ancak Rivers, bilgisayar oyunlarının yüz yüze oyun oynamaktan daha değersiz olmadığını söyledi.”Çevrimiçi oyunlar bizi benzer şekillerde birbirine bağlamakta ve fiziksel mesafe sırasında birçok genç için yaşam çizgisi olmaktadır.Rivers, oyun oynamanın aşağıdaki avantajları sunduğunu söyledi:

  1. Stresi azaltır
  2. İzolasyon duygularını azaltır
  3. Yalnızlık duygularını azaltır
  4. Yetkinlik duygularını artırır
  5. Katılımı ve empatiyi artırır

Geçmişte şahsen tercih edilirken, günümüz toplumunda virüsten korunma önce gelir. Sosyal etkileşim hâlâ hayati önem taşıyor ve bu nedenle başkalarıyla zaman geçirme konusundaki düşünme tarzlarımızı değiştirmemiz gerekiyor.Uzmanlar, çevrimiçi video oyunlarının paylaşılan deneyimler kadar sosyal etkileşim de sağlayabileceğini söylüyor. Rivers, “Online bir oyun alanının olması, arkadaş gruplarının işbirliği yapması, yaratıcı olması, sorunları çözmesi, duygularını düzenlemesi ve işler ters gittiğinde olayları rayına koymaları için yeni yollar sunuyor” dedi.Çevrimiçi ortamda birlikte oynayan arkadaş grupları, birbirlerini muhtemelen tanıyan ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olup bitenler hakkında bağlantıda kalabilen aile üyelerinden oluşan bir sosyal ağdan da yararlanıyor.

İnternet güvenliği hakkında ebeveynlere tavsiyeler

Online oyunlar, yeni bir sosyal fırsat alanı açar, ancak bununla birlikte belirli bir risk seviyesi de gelir.

Çevrimiçi oyun oynarken çocuklarınızın ve gençlerin güvende olmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Uzmanlar, gençlerinizle iletişim halinde kalın diyor.Yapabileceğiniz en önemli şey, çocuklarınızın çevrimiçi ortamda ne oynadıklarının ve kiminle oynadıklarının farkında olmaktır, ancak yalnızca sınırları belirlemek değil,” dedi. Gerçekten ilgi gösterin, merak edin, çocuklarınıza hangi oyunları sevdiklerini ve onları neden sevdiklerini sorun ve gerçekten dinleyin..Çocuklarınızın bu alanda uzman olduğunu unutmayın, böylece onlardan karakterlerin arka planını paylaşmalarını veya size nasıl oynanacağını öğretmelerini isteyerek parlamaları için bir fırsat açabilirsiniz.Uzmanlar, özellikle pandemi sırasında ebeveynlerin çocuklarıyla çevrimiçi tanıştıkları ve güvende kalmaları hakkında konuşmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş