Uykuya Dalma Teknikleri Nelerdir? Kaliteli Uyumanın Yolları

Son zamanlarda salgın dönemine giriş yapmamızla beraber uykularımız konusunda da birtakım problemler yaşayabiliyoruz. Gece yatağımıza girdiğimizde düşüncelere dalarak kendimizi sıkıntıya sokup, bir türlü uykuya da dalamıyoruz. Tabii ki bu aşamada da insanların kafasının biraz rahat olması gerekiyor. Çünkü bir nebze de olsa rahatlamayan kafa, rahatlamayan vücut kendisine asla uyku hissi vermeyecektir. Geceleri uyuyamayan ve sabaha kadar dönüp duran insanlar da uykuya dalma teknikleri konusunda detaylı araştırmalar yaparak hızlıca uykuya dalmak istiyor. Bizler de son zamanlarda popüler olan taktikleri sizlerle paylaşıyoruz.

Uykuya Dalma Teknikleri – Kafanızı Boşaltın

Rahat bir uykunun temelinde her zaman rahat bir kafa bulunur. Bu nedenle uykuya dalmadan hemen önce kafanızı boşaltmanız gerekiyor. Ne kadar sorun yaşanırsa yaşansın yatağa girdiğinizde bu sorun sizlere dert olmamalı, aklınıza dahi gelmemelidir. Bunun yerine çok daha güzel hayaller kurabilir, kendinizi sevdiğiniz bir şeyi yapar vaziyette düşünebilirsiniz. Biraz da yorgun şekilde eve geldiyseniz, bu durum sizi biraz daha rahatlatacak ve rahat bir şekilde uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Uyku Öncesinde Rutinler Oluşturun

Günlük uyumadan önce mutlaka uyku öncesi rutinler oluşturmalısınız. Mesela yatmadan evvel yapmanız gereken işlemleri sıraya koyun. İlk etapta çiçeklerinizi sulayabilir, daha sonrasında da dişlerinizi fırçaladıktan sonra uyumaya gidebilirsiniz. Bu rutini düzenli hale getirirseniz, yaptığınız eylemlerden sonra vücudunuz uyuyacağı zamanı bilecektir ve uyku düzeniniz de rahatça oluşacaktır. Tabii ki rutinlerden hemen önce de mantıklı bir sıralama yapmanızı öneriyoruz. İlk önce çiçeklerinizi sulayın, balkona çıkarak bir bardak su için ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uyuyun. Uyku öncesi içilen su da size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Uyku Öncesi Nefes Egzersizi Tekniği

Derin nefes alıp verme gibi işlemler vücudunuzu fazlasıyla rahatlatacaktır. Özellikle son zamanlarda bu konularda çok fazla teknik meydana gelse de, tüm teknikler işe yaramıyor. Ancak kendimizin de denediği bir teknikten bahsetmek istiyoruz. Öncelikle yatağınıza girin ve uyuma moduna hazır olun. Sonrasında dilinizi, damağınıza götürerek 4 saniye boyunca nefesinizi derin bir şekilde alın. Aldığınız nefesi 7 saniye boyunca tuttuktan sonra, ufak bir vızıltı sesi eşliğinde 8 saniye sürecek şekilde nefesinizi bırakın. Bu işlem sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Uyumadan hemen önce 4 defa yapmanızı önerdiğimiz bu nefes egzersizi sizi yaklaşık 2-3 dakika içerisinde gevşetecektir.

Uyku Düzeninde Yatak Odasının Rolü

Uyku düzeninde ve rahat bir uykuda kesinlikle yatak odasının büyük rolü var diyebiliriz. Özellikle odanın rengi gözünüzü yoran karamsar bir renkse, neden uyuyamadığınızı açıklamamıza gerek kalmayacak. Ayrıca cama astığınız perdeniz yeterince kalın değilse ortam tamamen karanlık olmayacak ve sokak lambası da direk odanıza girerek, siz farkında olmadan sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle yatak odasının rengini gözü yormayacak şekilde ayarlamalı, perdelerinizi yeterince kalın tercih etmelisiniz. Ayrıca odanızın zifiri karanlık olması da uyumanız için büyük kolaylık olacaktır.

Yastık Seçimi ve Odadaki Saatler

Kabarmamış sert yastıklar sizi kesinlikle uyutmayacak ve gece boyunca rahatsız edecektir. Halbuki kabaran yumuşak bir yastığa kafanızı gömdüğünüzde harika bir uyku uyuyabilirsiniz. Bu nedenle kabarık yastıkları tercih etmenizi öneriyor, oda içerisindeki saatleri de çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Saatlerin gece çıkardığı ses, ortamda çok yankı uyandırdığı için ortaya çıkan tıkırtılar sizi fazlasıyla rahatsız edecek ve uyumanıza büyük ölçüde engel olacaktır.

Temiz Kokan Çarşaflar

Çarşaflarınızın temiz olması sizlere hem iç rahatlık verecek, hem de güzel kokularıyla sizleri mayıştıracaktır. Tabii ki bu nedenle çarşaflarınızı sık sık değiştirmeli ve temizlemelisiniz. Kafanız da boş olduktan sonra, rahat bir uyku uyumamanız için hiçbir neden bulunmayacak.Korona virüs salgını nedeniyle ülkemizdeki her insanın mutlaka uyku düzenlerinde ufak çaplı değişiklikler meydana gelmiştir. Ufak çaplı olan değişimler çok önemli olmasa da, karantina sürecinden fazla etkilenen insanlarımız da var. Özellikle kendilerini bilgisayar ve telefon oyunlarına veren insanlar uyku düzenini kaybediyor, işlerini yapamaz hale geliyor. Bu nedenle bağımlılıklardan kurtulmanız da uyku düzeni için fazlasıyla önemli. Siz de, tüm kötü alışkanlıkları azaltarak veya bir kenara bırakarak yukarıdaki tekniklerle uyku düzenini oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki düzenli uyku size zaman kazandıracak, hayat kalitenizin de yüksek olmasını sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir