Lif Yırtılması

Kas liflerinin fiziksel aktiviteler sırasında fazlaca zorlanması sonucunda, lif yırtılması görülebilir. Ağır egzersiz ve spor yapan kişilerde lif yırtılması sorununa daha çok rastlanır. Kas liflerinin kopması, yırtılması genellikle kaza, darbe ve hasar gibi fizyolojik etkenlerin sonucu olarak görülür.Spora başlamadan önce kasların ısınmamış olması, lif kopmasının en bilindik nedenidir. Spor ya da egzersiz sırasında kaslar mutlaka ağır hareketlere hazırlanmalı yani ısındırılmalıdır. Ağır fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışan kişilerde de kas yırtılması fazla görülür.

Lif Yırtılması Nedenleri Nelerdir?

  • Ağır spor ve egzersizler yapmak. Daha çok sporcularda görülür.
  • Kaslara çok fazla ağırlık ve kuvvet uygulanması. kasların zorlanması

Lif Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

  • Kaslarda hissedilen ağrı ve şişlik
  • Kaslarda kramp ve sızı
  • Lif koparken kaslardan gelen yırtılma sesi

Lif Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Kasların zorlanması sonucunda oluşan lif yırtılması için evde ilk müdahale yapılabilir. Tedavi çeşidi tıbbi ve evde yapılabilen olmak üzere iki grupta incelenir.Evde Tedavi Yöntemi

  • Kasın fazlaca zorlanması sonucunda görülen şişlik ve ağrıyı dindirmek için, soğuk su uygulaması yapılabilir. Buz torbası havluya ya da bir beze sarılarak, zedelenen bölgeye koyulur. Bu sayede kaslar gergin halde tutulmuş olur. 15- 20 dakika kadar buz torbasını beklettikten sonra ara verilir. Buz torbası uygulaması ağrı ve şişlik azalana kadar tekrarlanır.
  • Ağrıyı azaltabilmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
  • Buz torbası uygulamasından sonra bandajla hafif bir şekilde sarılabilir.

Tıbbi Tedavi YöntemiLif kopmasının şiddetine bağlı olarak ani bir tıbbi müdahale gerekebilir. Evde uygulanabilecek ilk yardım yöntemleri uygulandıktan sonra mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Uzmanlar, yırtılan kasın ve lifin daha çabuk iyileşebilmesi için atel ve ya koltuk değneği önerirler. Doktorlar tarafından gerekli tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra istirahat ve dinlenme şarttır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş