Turkovac hakkında tüm merak edilenler

Turkovac, Türkiye’nin ünlü bir turizm merkezidir. Eşsiz güzellikteki doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri, harika plajları ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda çeşitli aktivitelerin yapılabileceği bir yerdir; yüzme, trekking ve su sporları gibi. Turkovac aynı zamanda yeme içme açısından da zengin bir yerdir; enfes yemekleri, mezeleri ve zeytinyağlıları ile gastronomi tutkunlarını büyüler. Ziyaretçiler, bol güneşli günlerin tadını çıkarırken doğanın ve tarihin güzelliklerini keşfedebilirler. Turkovac’a gitmek, unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak için harika bir seçenektir.

Aşılama Nasıl Yapılacak?

Turkovac, Covid 19 salgını ile mücadele etmek için Erciyes Üniversitesi ve TÜSEB tarafından geliştirilen yerli bir aşıdır. 3.faz çalışmalarının tamamlanmasının ardından kullanıma sunulacak olan aşı, şu an 40 bin 822 gönüllü kişiye uygulanacaktır. Peki aşılama nasıl yapılacak?

  • Aşılama yapılacak kişilerin daha önce Covid 19 geçirmemiş olması, 18 ile 55 yaş aralığında olması, pozitif PCR testinin olmaması, BT (Toraks bilgisayarlı tomografi) testi ve antikorunun pozitif olmaması gibi şartlar aranarak gönüllüler belirleniyor.
  • Sistemik veya Kutanöz Lupus Eritematozus, Sjögren Sendromu,Haşimato hastalığı, otoimmün hastalıklar, Romatoid Artrit, HIV, dev hücreli arterit, Glomerülonefrit ve Guillain-Barre Sendromu gibi hastalıkları taşıyanlar çalışma dışında bırakılmıştır.
  • İlk olarak hastane kaydı oluşturulacak.
  • Akabinde PCR ve kan testleri yapılacak.
  • Aşılama işlemi uygulanacak ve 30 dakika bekletilecek.
  • Gönüllülerden, herhangi bir yan etki yaşamaları halinde 0850 222 00 79 numarasından arama yaparak sağlık ekiplerine bilgi vermeleri istenecektir.

Aşı Ne Zaman Çıkacak?

Turkovac, 3.faz çalışmasının tamamlanmasının ardından kullanıma sunulacak. Aşılama yapılan gönüllülerin yakın takibi yapılacak ve büyük oranda başarı sağlanırsa, Ekim ayında üretimi yapılacak ve Kasım ayında acil kullanım onayı alınması planlanmaktadır.

Turkovac Gönüllü 5 Ülkede Daha Uygulanacak

Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Macaristan ve Polonya ülkeleri, Turkovac için gönüllü olduklarını bildirmişlerdir. Bu doğrultuda Turkovac faz 3 çalışmaları, bu ülkelerde de uygulanabilecektir. Söz konusu 5 ülkenin Sağlık Bakanlıkları ile iş birliği içinde yürütülecek olan aşı çalışması, gönüllüler belirlendikten sonra uygulanmaya başlanacaktır.

Aşının Mutasyon ve Varyantlara Karşı Etkisi

Turkovac’ın, yapılan son çalışmaya göre İngiliz varyantına karşı etkili olacağı, diğer varyantlara ise hali hazırda inaktif bir aşı olması sebebiyle etkisinin geniş olacağı belirtilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir