Tırnaklarımızı neden yeriz?

Tırnak yeme psikolojisi

İnsanların çoğu, özellikle çocukken bir noktada tırnaklarını ısırır. Onikofajinin klinik adıyla anılan, tekrarlayan bir davranış türüdür.Bir sürü tırnak yeme şekli vardır. iyi huylu davranışlılar olduğu gibi ,alışkanlık olan ve kendini yaralayanlar da vardır .Çocukken tırnaklarını yemeye başlayan çoğu insan, sonunda bu alışkanlıktan uzaklaşır. Diğerleri için bırakması son derece zor olabilen ömür boyu sürecek bir alışkanlık haline gelir.İnsanların neden tırnaklarını ısırdıklarına, davranışın nasıl değiştirileceğine ve bir doktora görünme zamanının ne zaman geldiğine daha yakından bakalım.

Tırnaklarımı neden yiyorum?

Tırnak yeme tipik olarak çocuklukta başlar ve ergenlik döneminde belirginleşebilir. Birisinin neden bu özel alışkanlığı edindiği hiçbir zaman net değildir ancak bir kez başladıktan sonra kontrol etmesi zor olabilir. Aşağıda genel anlamda tırnak yeme alışkanlığının nedenleri bulunmaktadır.1. Sabırsızlık, hayal kırıklığı, can sıkıntısıTırnak ısırmak bir alışkanlık haline geldiğinde, etrafta beklerken, hayal kırıklığına uğramışken ya da sadece sıkılmışken, başvurmak istediğiniz bir davranışa dönüşebilir. Bu kendinizi meşgul etmek için yaptığınız bir şey.2. KonsantrasyonBazen, yoğun konsantrasyon anlarında bilinçsizce tırnak ısırılır. Bir problemi çözmeye çalışırken tırnaklarınızı ısırdığınızın farkında olmayabilirsiniz.3. Stres, kaygıTırnaklarınızı ısırmak stres ve kaygıdan geçici olarak kurtulma çabası olabilir.4. Duygusal veya psikolojik sorunlarTırnak yemek, aşağıdaki gibi zihinsel sağlık durumlarıyla ilişkilendirilebilir:

  1. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
  2. Majör depresif bozukluk (MDD)
  3. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)
  4. Muhalif Meydan Okuyan Bozukluk
  5. Ayrılık anksiyetesi bozukluğu
  6. Tourette sendromu

Bu rahatsızlıkları olan herkes tırnaklarını ısırmaz. Aynı şekilde tırnaklarınızı yemek illa psikolojik bir rahatsızlığınız olduğu anlamına da gelmez. Daha iyi bir sonuç için aile hekiminize başvurun o sizi yönlendirecektir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir