Ters İlişki Sağlığa Zararlı mıdır?

Erkeğin kadına anüs veya makat bölgesinden yaklaşması, ters ilişki olarak bilinir. Makat bölgesi cinsel ilişki için gerekli yapı ve özelliklere sahip olmadığından, beraberinde çeşitli rahatsızlıkların doğmasına yol açabilmektedir. Psikolojik açıdan kadında yaratabileceği travmaların yanı sıra fiziksel açıdan da bir takım sorunlara neden olabilmektedir.Anüs bölgesi sinirlerden ve kaslardan oluşan yapısıyla oldukça nazik bir bölgedir. Hassas yapıdaki anüsle yapılan, girilen cinsel ilişki hem erkek açısından hem de kadın açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Ters İlişkinin Zararları Nelerdir?

Makat bölgesinde vajinada olduğu gibi kayganlaştırıcı bezler olmadığından ters ilişki kesinlikle uygun değildir. Ayrıca makat bağırsaklardan emilen besin atıklarının dışarı atıldığı yer olduğundan, hijyenik açıdan da cinsel ilişkiye uygun değildir. Ters ilişki sonrasında hijyensizlikten ötürü erkek cinsel organında ya da makat bölgesinde enfeksiyon oluşma ihtimali oldukça yüksektir.Anüs bölgesi sinirlerden oluşan hassas bir yapıya sahip olduğundan cinsel ilişkiye uygun değildir. Ayrıca erkek veya kadında oluşabilecek cinsel organ enfeksiyon rahatsızlıklarını da tetikleyicidir.

  • Erkek organında enfeksiyon meydana gelebilir
  • Anüs bölgesinde enfeksiyon durumu oluşabilir
  • Kadının psikolojik açıdan kendini kötü hissetmesine hatta bunalıma girmesine sebebiyet verebilir
  • Anüs içerisinde vajinada olduğu gibi kayganlaştırıcı salgı bezleri bulunmadığından kadının fazlaca acı çekmesine ve kendini kötü hissetmesine neden olabilmektedir.

Ters ilişki sağlık açısından çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Oluşabilecek fiziksel ve psikolojik sorunlardan ötürü uzmanlar tarafından ters ilişki önerilmez.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir