Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?

Saç dökülmesi birçok etkene bağlı bir biçimde gelişebilen bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin sebepleri kişiden kişiye değişir. Bazen çok basit sebeplere bağlı olarak dönemsel olarak saç dökülmesi görülebilir ve bu durumda kişinin paniğe kapılmasına gerek yoktur. Bazen ise saç dökülmeleri hiçbir neden olmadan ortaya çıkabilir ve yine geçici bir şekilde devam edebilir.Kişinin saç dökülmesi sorunu sürekli bir hale geliyorsa, bu durumda kişi en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve tedavi olmalıdır. Bu şekilde sorunun kaynağına inilecek, tanı koyulacak ve buna uygun bir biçimde de uygun bir tedavi yolu izlenecektir. Saç dökülmesi ciddi bir sorun olduğu için kişinin dikkatli bir biçimde hareket etmesi gereklidir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi birçok farklı sebebe bağlı biçimde gelişebilir bir sağlık sorunudur. Bu sorunun iyileştirilmesi için sebebin bilinmesi büyük bir öneme sahiptir. Saç dökülmesinin sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Genetik Etkenler

Saç dökülmesinin ana sebeplerinden birisi genetik etkenlerdir. Ailesinde saç dökülme sorunu yaşayan kişilerde sıklıkla saç dökülmesi sorununa rastlanabilir. Genetik etkenler kişiden kişiye değişir ve herkes de etki etmeyebilir. Genetik faktörler yaşın ilerlemesi ile birlikte daha sık görülür ve kronik bir durum adlandırılır.

2-)Deri Hastalıkları

Çeşitli deri problemlerine bağlı olarak saçlarda dökülme yaşanabilir. Bu duruma etki eden birçok deri hastalığı bulunur. Sedef hastalığı ve egzama gibi sağlık sorunları deri hastalıklarının başında gelen sağlık sorunlarıdır ve saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

3-)Stres

Saç dökülmesinde etkili olan etkenler arasında stres de büyük bir öneme sahiptir. Bu etkenler her kişide farklılık gösterir ve dönemsel olarak saç dökülmesi sorunu yaşanabilir. Çok stresli ve gergin geçen dönemlerde kişinin saçlarında sık sık dökülme meydana gelebilir.

4-)Mevsimsel Sebepler

Saç dökülmesi sebepleri arasında mevsimsel geçişler de ilk sırada gelmektedir. Bahar döneminde saçlarının döküldüğünü gören çok sayıda kişi olduğu bilinmektedir. Mevsimsel geçişlere bağlı biçimde görülen saç dökülmeleri özellikle bahar dönemlerinde karşımıza çıkan bir sorundur ve dikkate alınması gereklidir.

Saç Dökülmesinde Hangi Doktora Gidilmelidir?

Saçı dökülen kişilerin zaman kaybetmeden doktora gitmesi ve hastalığın sorununu araştırması gereklidir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde ilerde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için dikkatli olunmalıdır. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin cildiye bölümüne gitmesi ve burada uzman bir doktor eşliğinde kontrol edilmesi gereklidir. Cildiye bölümü hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde hizmet veren bir bölümdür.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir