Tansiyon neden yükselir? Nasıl düşürülür?

Tansiyonunuz, 180/110 mmHg gibi çok yüksek düzeye erişmediği sürece normal durumlarda herhangi bir belirti vermez. Yüksek tansiyonun en sık rastlanılan belirtileri; 

  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Kalp ağrısı
  • Kulak çınlaması
  • Nefes darlığı
  • Çift ya da bulanık görme
  • Burun kanamaları 
  • Düzensiz kalp atışları

 Yüksek tansiyon teşhisi koymak için kan basıncı ölçülürken; sistolik (büyük tansiyon, normali = 130 mm Hg), diastolik (küçük tansiyon, normali = 85 mm Hg) olmak üzere iki değere bakılır. Yüksek tansiyon tanısı için bu değerlerden birinin yüksek olması yeterlidir. Yüksek tansiyon genelde herhangi bir belirti ya da derhal müdahale edilmesi gerekli olan bir sorun yaratmaz ancak nadir de olsa inme gibi ciddi sorunlara neden olduğu ve uzun vadede kalp-damar hastalıkları riski yarattığı için düşürülmesi ve düzende tutulması önemlidir. 

Yüksek Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Başınızı soğuk su ile yıkayın, soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar.Eğer duş alacak kadar kendinizi iyi hissediyorsanız duş almanız daha yararlı olacaktır dikkat etmeniz gerekli olan nokta suyun çok soğuk olmamasıdır.Tansiyon düşürmede en bilindik yöntem Limon ile Tansiyon Düşürme yöntemidir. Bir bardak içine sıkacağınız yarım limonu sulandırarak içmeniz tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır.Nar ve Nar suyu tansiyonu düşürmenin yanında uzun süreler tansiyonunuzun dengeli olmasını da sağlar.Greyfurt suyu da yine limonla aynı etkiyi göstererek tansiyonun düşmesini sağlar fakat ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilmektedir.Greyfurt suyuyla ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalı ve ilacın prospektüsü dikkatli bir biçimde okunmalıdır.Tansiyon düşürmede en çok baş vurulan yiyeceklerden birisi de sarımsaktır. Limon nar gibi diğer besinlere oranla daha hızlı tansiyon düşüşleri sağlamış olduğu bilinmektedir. Hızlı tansiyon düşürme etkisi gösterir.Kekik de yine aynı şekilde iyi bir tansiyon düşürücüdür.Tuzsuz ayran ve yoğurtta yüksek tansiyon için hızlı bir şekilde tüketilebilecek besinler arasındadır fakat tuzsuz olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmekte.Tansiyonun aşırı yükselmesi kimi zaman ölüm ve felç gibi acı sonuçlar doğurabilmektedir. bu nedenle tansiyonun nasıl düşürüleceğini bilmek önemlidir.

Tansiyon neden yükselir?

Olguların yaklaşık %90’ında yüksek tansiyonun sebebi bilinmemektedir. Bu tür yüksek tansiyona “esansiyel hipertansiyon” denir. Esansiyel yüksek tansiyonun nedenleri bilinmemekle beraber, bu rahatsızlığa yakalanma riskinizi arttırdığına dair kuvvetli kanıtlar olan bazı risk faktörleri mevcuttur. Obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler yeme, fazla tuz tüketme ve sigara içme bu faktörler arasında sayılabilir.Yaşlandıkça da tansiyonunuz yükselir. Yüksek tansiyon ailesel bir rahatsızlık olarak görülür ve özelikle Güney Asya ve Afro-Karayip kökenli kimselerde daha yaygın olarak görülür.Yüksek tansiyona böbrek hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar da neden olabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir