Eklem Ağrısını Yenmenin 5 Yolu

Dizinizde, dirseğinizde, bileğinizde veya kalçanızda rahatsız edici bir ağrı hissetmeye başladığınızda, bir tür eklem ağrısının erken aşamalarında olabilirsiniz. İyi haber şu ki eklem ağrısını yenebilirsiniz, kötü haber ise çoğumuz eklem ağrısını anlamadığımız için yanlış tedavilere güveniyoruz. Uygun tedavi uygulanmazsa ağrınız, rahatsızlığınız ve iltihabınız daha da kötüleşecektir.

Bununla ilgili ne yapabilirsiniz?

Daha fazla bilgi öğren

İlk önce kendini eğitebilirsin. Pek çok eklem ağrısı türü hakkında ne kadar çok şey bilirseniz ve 100’den fazla ağrı varsa, doğru bir teşhis koymayı ve bir tedavi planını taahhüt etmeyi o kadar ciddiye alırsınız. Bilmeniz gereken ilk şey, hissettiğiniz semptomların ortak osteoartrit veya romatoid artrit veya düzenli aşınma ve yıpranma veya bir hastalık nedeniyle dejeneratif olabilecek diğer birçok tip olabileceğidir.

Eklem Ağrısının Belirtileri ve Riskleri

Eklem ağrısına neden olabilecek davranışları veya hastalıkları tam olarak saptayabileceğinizi umuyorsanız, eklem ağrısına tam olarak neyin neden olduğunu bilmediğimizi bildirmekten üzgünüz… henüz. Sizi kaçınılmaz olarak tıbbi yardım almaya yönlendirecek semptomlar – sertlik, eklem ağrısı ve şişlik, yorgunluk ve zayıf hareket açıklığı – belirli tipteki eklem ağrınızı teşhis etmek için kullanılacak olanlardır.Bildiğimiz şey, eklem ağrısı gelişme olasılığını artıran belirli riskler olduğudur, bunlar şunları içerir;

 1. Yaş – Yaşlandıkça eklem ağrısı geliştirme olasılığınız daha yüksektir.
 2. Genetik – Kimin eklem ağrısı geliştirdiğini belirlemede genetiğin ne kadar büyük bir rol oynadığı hakkında fazla bir şey bilmiyoruz, ancak buna katkıda bulunuyoruz.
 3. Kilo – Fazla kilolu olmak eklemlerinize çok fazla gereksiz baskı uygular ve ortalama ağırlık aralığındaki birine kıyasla aşınma ve yıpranmayı artırır.
 4. Atletizm – Vücut için zor olan fiziksel aktiviteler eklemlerin zayıflamasına katkıda bulunabilir ve eklem ağrısına neden olabilir.
 5. Eski Yaralanmalar – Özellikle dirsek, diz veya bilekte büyük bir yaralanma yaşadıysanız, eklem ağrısı geliştirme olasılığınız daha yüksektir.
 6. Hastalık – Eklemlerinizde bir enfeksiyon geçirdiyseniz, bu bazı eklem ağrılarına yol açabilir.

Artık hangi yüksek risk kategorilerine girdiğinizi biliyorsunuz, şimdi eklem ağrısını nasıl yenebileceğinizden bahsedelim!

Doğal Şekilde Yen

Acımızı ve şişmemizi en hızlı şekilde giderecek şişeye ulaşmak insan içgüdüsüdür. Genellikle bu, ibuprofen ve asetaminofen ve naproksen gibi reçetesiz ağrı kesiciler anlamına gelir. Bu ilaçlar, en ağrılı ve rahatsız edici eklem ağrısı semptomlarınızdan kurtulmak için oldukça hızlı etki eder. Sorun, bu ilaçların uzun süreli kullanımdan sonra sizin için büyük sorunlara neden olabilmesidir.Bu ilaçları eklem ağrısı belirtileriniz için çok fazla kullanmak ülsere, kanamaya ve hatta mide zarının bozulmasına neden olabilir. Öyleyse seçeneklerin neler?Tabii ki doğal!Doğal takviyelerin popülaritesi, insanlar onları daha da hasta etmeden iyileşmenin yollarını aradıkça artmaktadır. Enflamasyonla mücadele eden ve ağrıyı azaltan doğal takviyelere ihtiyacınız var ve sistemik enzimler tam da ihtiyacınız olan şey. İltihaplanmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hatta yara dokusundan kurtulur.Ağrıyı hafifleten doğal topikal kremler ve hatta semptomlarınızı hafifletmeye veya tersine çevirmeye yardımcı olan yiyecekler vardır.

Ar-Ge

Bir enfeksiyon veya yaralanmadan muzdarip tüm vücutların ihtiyacı olan şey dinlenmektir. Vücudun kendini nasıl iyileştirdiği budur, bu nedenle eklem ağrınızı yenmek istiyorsanız, her gece yeterince uyuduğunuzdan emin olmalısınız. Çoğumuz için bu, her gece 6 ila 8 saat arasında uyumak ve gün boyunca yorgun hissederseniz kestirmek anlamına gelecektir.Dinlenmiyorsanız, vücudunuza iyileşmesi için ihtiyacı olanı vermiyorsunuz demektir. Ayrıca stres, halihazırda en iyi durumda olmayan bir vücuda zarar verebilir; kasları sıkılaştırır, kan basıncını ve kalp atış hızını artırır. Bunlar sadece semptomlarınızı şiddetlendirir.

Diyet

Konu vücudunuzu iyileştirmeye geldiğinde sağlıklı bir diyet her şeyi değiştirebilir. Yaralanma veya hastalık nedeniyle, yemek genellikle en iyi ilaç olabilir. Pek çok eklem ağrısı türü söz konusu olduğunda, iltihaplanma ve ağrıyla savaşan yiyeceklerle dolu bir diyet, yeni bir insan gibi hissetmenize yardımcı olabilir.Ancak diyetinize eklediğiniz meyveler, sebzeler, şifalı otlar ve baharatlar eklem ağrısıyla mücadeleye yardımcı olmanın yanı sıra ayrıntılardır. Örneğin, eklem ağrısı ağrısında ağırlığın oynadığı rolü daha önce tartıştığımız için fazla yemeyin. Aynı şekilde kızarmış yiyecekler, şeker, yapay tatlar ve renkler, rafine karbonhidratlar, alc içeren abur cuburlardan kaçınmak istersiniz.Eklem ağrısını başarılı bir şekilde yendiğinizden gerçekten emin olmak istiyorsanız, bu diyet yönergelerini izleyin;

 1. Bolca su iç. Belirlenmiş bir miktar yok ama susadığınızda su için.
 2. Ete ihtiyacınız varsa kırmızı etten kaçının ve somon gibi soğuk su balıklarını tercih edin. Omega-3 yağ asitleri ve antienflamatuar özellikler ile yüklüdürler.
 3. Günde bir salata yiyin; çiğ meyve ve sebzeler asit birikimini temizlemeye yardımcı olur ve bu da vücudunuzu bakterilerden arındırır.
 4. Şüphe duyduğunuzda, taze ve mevsimlik ürünleri ve bitkileri seçin.

Fiziksel aktivite

Eklem ağrısının egzersizden kaçınması gerektiği yaygın bir yanılgıdır, ancak bu bir yanlış anlamadır. Germe, herkesin her gün yapması gerekenler listesinin başında olmalıdır, özellikle de eklemleri sert ve ağrılı olanlar. Egzersize ihtiyacınız olsa da, koşu ve Zumba gibi yüksek etkili aktivitelerden kaçınmaya çalışmalısınız.Vücudunuzdan iyi, oksijenden zengin kan akacak, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirecek ve esnekliğinizi artıracak egzersize ihtiyacınız var.Genel olarak egzersiz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve bu da iyileşmeye katkıda bulunabilir. Eğer pazarda ağrı kesici eklem egzersizleri yapmak istiyorsanız yürümeyi düşünün; kolaydır, her yerde yapabilirsiniz ve yukarıdaki kriterlerin tümüne uyar.Yürümek eski bir şapka haline geldiğinde, eklem ağrısını yenecek bu daha maceracı ama eşit derecede etkili egzersizleri düşünün:

 1. Su Aktiviteleri – Su aerobiği sadece yaşlı insanlar için değildir, ancak yaşlıların su bazlı aktiviteleri tercih etmesinin nedeni, eklemlere ve kaslara aşırı baskı uygulamadan egzersiz yapmanıza izin vermesidir. Su aerobiği size göre değilse, 30-45 dakikalık yüzme turları aynı derecede etkili olacaktır, sadece eğlenceli değil!
 2. Yoga – Esnekliğiniz kısıtlıysa veya eklem ağrınız esnekliğinizi elinden aldıysa, başlangıç ​​seviyesinde bir yoga dersi almayı düşünün. Bu, rahatlamanız veya stresi azaltmanız gerektiğinde gece kullanabileceğiniz nefesinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak yaygın inanışın aksine, yoga aynı zamanda kaslarınızdaki gücünüzü artıracak, iltihabı azaltacak ve elbette esnekliğinizi ve dengenizi artıracaktır.
 3. Pilates – Yogadan biraz daha yoğun bir şey istiyorsanız, ancak bu aynı zamanda eklemlerinizi destekleyen kasları da güçlendirecekse, Pilates cevaptır. Odaklanmış nefes alma ile, daha fazla eklem hasarını önlemek için gücü artırabilir ve kasları stabilize edebilirsiniz.

Düzenli egzersiz sizi güçlü, dengeli ve esnek tutacaktır, bu nedenle egzersizlerinizi atlayarak eklem ağrısına yardımcı olmayın!

Eklem Ağrısında Sıcak ve Soğuk 

Eklem ağrısı için en etkili tedavilerden biri, ağrıyan eklemlere ve kaslara dönüşümlü olarak uygulanan ısı ve buzdur. On beş dakikalık artışlarla yapılan bu küçük tedavi, hareket kabiliyetinizi iyileştirmenize ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olmak için uzun sürebilir.Ancak önemli olan, hangi sıcak ve soğuk kombinasyonunun sizin için en iyi sonucu verdiğini belirlemektir. Eklem ağrınız size daha fazla şişmiş eklem ve genel iltihap veriyorsa, soğuk kompreslerle sıcak olanlardan daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Önerilen 15 dakikalık süre sınırını asla aşmamalısınız. Daha fazla soğuğa ihtiyacınız varsa, 10 ila 15 dakika ara verin ve soğuk kompresi tekrar uygulayın.Kan akışını artırmak için sıkı eklemleri ve kasları gevşetmeniz gerekiyorsa sıcak komprese ihtiyacınız vardır. Basit ılık duştan veya nemli havludan ve ısıtma yastığından birçok sıcak seçenek mevcuttur. Daha yoğun ısıya ihtiyacınız varsa, kaslara nüfuz eden bir ısıl işlem sunan uzak kızılötesi ısıyı düşünün.Her zaman dikkatli olun ve asla doğrudan cilde sıcak veya soğuk uygulama yapmayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir