Böbrek Taşı İçin Bitkisel Çözümler

Böbrek taşı düşürmek için evde yapabileceğiniz tarifler

Böbrek taşları vücut için tehlikeli oluşumlardır ve belli başlı oluşma sebepleri vardır. Bunların en başında vücudun susuz kalması geliyor. Böbrek taşı en çok 25-40 yaş aralığında ortaya çıkar ve erkeklerdeki risk kadınlara göre 4 kat daha fazladır. Çok fazla tüketilen Çay, Kahve, Asitli İçecekler vücudunuzda su tutulumunun azalmasına neden oluyor ve vücut susuzluk çekmeye başlıyor. Bu da böbreklerinizde mineral birikmesine ve devamında bu minerallerin taşlaşmasına neden oluyor. Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını anlamanın en iyi yolu sabah uyandığınızda yaptığınız ilk idrarın rengidir. Ne kadar açık renkli olursa o kadar iyi.

Peki evde ne yapabiliriz ?

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı için. Limon suyu, taşları parçalamaya yardımcı olacak sitrat içerir. Zeytinyağı ise taşları vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Yarım fincan limon suyu ve yarım fincan zeytinyağı karışımını hazırlayın ve için. Devamında istediğiniz kadar su içebilirsiniz. Bu karışımda şeker ya da benzeri tatlandırıcı kullanmayın ve  yalnızca taze limon suyu ve saf zeytinyağı ile karışımı yapmaya çalışın. Böbrek ağrısını durdurmak için her saat başı bu karışımı için.Çiğ Elma Sirkesi : Bir bardak suya dilediğiniz kadar Çiğ Elma Sirkesi damlatarak bu karışımı tüketin. Bu karışım taşların kırılmasına yardımcı olur ve ilerde tekrar oluşmasını önlemek için kullanılabilir.İdrar söktürücü gıdalar tüketin . Kereviz, brüksel lahanası, salatalık, karpuz ve kuşkonmaz böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olan harika yiyeceklerdir.

 Durum Acil mi ? 

Böbrek taşı sancısını  defalarca yaşamış biri olarak o şiddetli ağrıyı çok iyi bilirim. Halk arasında doğum sancısından da fena olduğu söylenir nitekim öyledir de. Ama korkmayın o şiddetli ağrı size geldiyse taş yerinden oynuyor demektir. eğer ki taş kanaldan atılabilecek büyüklükteyse vücudunuz bu taşı idrar kanalına düşürecek ve devamında bir şekilde vücuttan atacaktır. Çok büyük ve böbreğe yapışık taşlar için ise yapılabilecek çok bir şey yok. Eğer durum acilse ameliyattan korkmayın. Hiç kesik atmadan o taşları alabiliyor doktorlar. Bazen taşlar böbreğe yapışır, hareket etmedikleri için de ağrı vermez. Ne zaman taş hareket ederse o zaman şiddetli ağrılar ve bulantılar başlar. Taş hareket ettiğinde  soğuk soğuk terler, acıdan kıvranırsınız. Bu durumda Doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler en büyük dostunuzdur. Bazen 2 ağrı kesici alarak bile taş düşürebilirsiniz. Yazının başında da belirttiğim gibi en önemli faktör beslenme biçiminiz ve su tüketim oranınız. 

Taşı Nasıl Eritirim? Nasıl Bitkisel Yollarla Düşürürüm ?

Böbrek taşını düşürmek için:Avakado YaprağıAktarlardan veya internetten satın alabileceğiniz avakado yaprağını kaynamakta olan bir bardak (yaklaşık 150 ml) klorsuz suya bir tatlı kaşığı (2-3 gr)  ilave edilir. Kısık ateşte sekiz dakika kaynatılır (demlenir). Demlendikten  sonra sıcakken süzülür. ılık hale gelince akşam yemeğinden iki saat sonra içilir.Kırk Kilit Otu Bunu da bir cezvede kayanayan suya bir kaç çay kaşığı ilave ederek çay gibi kaynatın. Bal haricinde tatlandırıcı kullanmayın. mümkünse hiç kullanmayın. Günde 2 kez tüketin.Eşkina balığının kafasından çıkan ”TAŞ”Bu taş limon suyunda eriyebilmektedir ve böbrek taşını eritmekte  çok iyidir. 4 adet eşkina balığı taşını iyice bir havanda dövün ve dilediğiniz ölçüde limon suyuna atıp cam kavanoz içinde bir gece buzdolabında bekletin. Bu karışımı 2-3 günde bir her sabaha bir bardak su ile için. C vitaminiC vitamini yönünden zengin  meyve ve sebze suları tüketerek böbrek taşlarının erimesine yardımcı olabilirsiniz. BOL SU İÇİN. HAYVANSAL PROTEİN ALMAYI EN AZINDAN TAŞ DÜŞENE KADAR BIRAKIN YA DA AZALTIN. BİTKİSEL BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir