Süt Mide Yanmasına İyi Gelir mi?

Protein ve kalsiyum deposu süt, midede asit salgılanmasını artırdığından mide hastaları tarafınca dikkatli halde tüketilmelidir. Reflü ya da ülser benzeri mide hastalıklarının süt içerek ortadan kalkması mümkün değildir. Süt içmek bilindiği kadarıyla mideyi yatıştırmaktadır ve mide yanmalarını hafifletmektedir. Doktorunuza danışarak reflü ve mide ülseri için yemeniz ve yememeniz ihtiyaç duyulan gıdalar hakkındaki daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Yatmadan önce ılık süt içmek, uykuya geçişi kolaylaştırmak kadar reflünün niçin olduğu ağrıları hafifletmek arasında kullanılan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Aslına bakarsak sütün mide asidgeçicidirini dengeleyici etkisi . Hatta çok oranda tüketildiğinde midedeki asit salgısı artar. Gece saatlerinde reflü nedeniyle yanma yaşarsanız uzmanların önerisi, çeyrek bardak kadar yağsız, soğuk süt içmenizdir. Sütü çok seven ve içmeden yapamayan ülser hastaları ise sütü gündüz saatlerinde tüketmeli, yatmadan önce süt içmemelidir. Tam yağlı süt ve süt ürünleri asit üretimini artıran doymuş yağ içerebilir. Doymuş yağ içeren süt ise mide asidi üretimini arttırabilir. Bu yüzden mide hastaları süt tüketeceklerinde yağsız bulunmasına özen göstermeliler. Ek olarak gaz, şişlik ve hazım sorunları sebebiyle yaşanmış olan krampları geçirmek için süt içmek belirtilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Süt içmek mideye iyi gelir mi?

Mide bozulması midede genellikle bulantılara ve kusmaya neden olabilir. Bu semptomların sebebi ise bir virüs, yenilen yemeğe gösterilen bir reaksiyon veya kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. şayet sizin yahut çocuğunuzun midesi bozulduysa durumun daha da kötü hale gelmemesi için yediklerinize ve tükettiğiniz gıdalara çok dikkat etmeniz gerekir. Midesi bozulmuş kişilerin süt ve diğer süt ürünlerinden uzak durması önerilmektedir.Süt için ayrıca, midenizi bulandırma ihtimali olan öteki yiyecek ve içeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Uzak durmanız gereken ürünlerden bir takımları dondurma, yoğurt ve peynir benzer biçimde süt ürünleri, kızarmış, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafein içeren yiyecekler ve güçlü baharatlarla hazırlanmış yemeklerdir.

Süt mide yanmasını geçirir mi?

Mideniz bir şey yiyemeyecek kadar kötü olduğunda en iyi çözüm bir bardak süt içmek midir?1980’lere kadar doktorlar zaman zaman oniki parmak bağlarırsağı ülseri olan hastalarına birazcık rahatlamaları için sütü önermekteydiler. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki süt mide asitlerine karşı geçici bir koruma sağlar, ama asit üretimini harekete geçirerek kısa bir sürelik rahatlamanın peşinden yeniden kötü hissetmenize yol açar.1986 senesinde oniki parmak bağırsak ülseri olan hastalar 4 hafta boyunca kontrollü bir denemenin parçası olarak hastanede tedavi görmüştür. Bir gruba sadece günde yaklaşık 2 litre süt verilmiş ( isteyenler sütlerine şeker ilave etmiş ), öteki grup ise hastane yemeğini yemiştir. Her iki gruba da ilave olarak meyve verilmiş ve böylece 2 grup da ortalama aynı oranda kalori almıştır. 4 haftanın sonucunda her hastanın, ülserlerini gözden geçirmesi için, endoskopisi çekilmiştir. Standart rejime doğal tutulan kişilerin efsunk çoğunluğunda iyileşme gözlenirken, süt ile beslenen kişilerde beklenin de altında kişi iyileşme gözlenmiştir. Sütün iyileşme sürecini engellediği böylece ortaya çıkmıştır.1980 yılında norveç’te tromso şehrinde 21.000 yetişkin bir sağlık çalışmasına davet edilmiş ve bu katılımcılar 7 sene süresince takip edilmişlerdir. Aralarından 328 şahıs peptik ülsere ( mide ülseri ve onikiparmak bağlarırsağı ülserini kapsayan bir ülser tipi ) ele geçirilmiştır. Bunun sonucunda çok fazla süt tüketen ( günde 4 bardak yahut daha çok ) kişilerde ( özellikle erkeklerde ) ülser gelişme riskinin daha çok olduğunu tespit etmişlerdir. Buradaki nedensel ilişkiyi çözmek biraz zor olsa gerek çünkü midesinde ağrı olan kişiler rahatlamak için süt içiyor olabilirler. Sonuç olarak demek oluyor ki sütü ülser nedeniyle içiyorlardır. Sadece herhangi bir semptom olmamasına karşın aşırı miktarda süt içenler de olabilir.Süt tüketimi ile alakalı bilinmesi gerekenlerSonuç olarak eğer midenizle ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, süt ve süt ürünlerine karşı bir alerjiniz yoksa, süt içmeniz her hangi bir sağlık problemine yol açmıyorsa süt tüketmeniz önerilebilir. çünkü süt iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum denilince her ne kadar var oldukça ferdin aklına süt gelse de kalsiyum aslında başka besinlerden de edinilebilir. Bu besinlerden çeşitli koyu yeşil yapraklı sebzeler, göbek salata, badem ve bazı bakliyat çeşitleridir. Süt tüketimi çok tartışmalı bir konudur. Bazı kaynaklar süt tüketimini önerirken, bazı kaynaklar sütün çok tüketilmesi zararı olabileceğine değinmektedir. Sonuç olarak söylememiz gerekirse eğer doktorunuza mutlaka danışmalısınız.UyarıBu makaleda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve aslabir halde teşhis veya tedavi gayelı kullanılmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir