Su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyetini kimler yapamaz?

Su diyeti, vücudunuzu temizlemek, toksinlerden arındırmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için harika bir yöntemdir. Bu diyet, gün boyunca sadece su tüketerek yapılır ve genellikle 1 ila 3 gün kadar sürer. Su diyeti, özellikle fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için ideal bir seçenek olabilir. Ancak, tıbbi durumu olanlar, hamile kadınlar veya emziren anneler gibi bazı kişiler su diyetini uygulamamalıdır. Su diyeti yaparken, vücudunuzun kaybettiği su miktarını telafi etmek için yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, uzun süreli bir su diyeti uygulamadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

Su Diyeti Nedir?

Bir insanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için günlük olarak, ortalama 2,5-3 litre su tüketmesi gerekiyor. Su içmek sağlık açısından faydalı olduğu gibi, diyet yaparken de zayıflamamıza olanak sağlıyor. İşte tam da burada su diyeti bizlerin yardımına koşuyor.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti, su ve diğer sıvı içeceklerin dışında herhangi bir gıda almadan yapılıyor. Yapılan araştırmalara göre vücudumuza aldığımız soğuk su, vücut ısısı ile aynı dereceye gelmek için, vücudumuz ekstra olarak kalori yakıyor ve bu şekilde bizim daha hızlı bir şekilde kilo vermemize yardımcı oluyor.

Vücudumuzda detoks etkisi yaparak bizim kalori yakmamızı hızlı hale getiren bu diyet sistemi, günlük olarak minimum 2 litre su veya sıvı tüketerek yapılabiliyor. Sağlık uzmanlarının araştırmalarına göre su diyeti yaparken sadece sıvı tüketimi, vücudumuz için oldukça zararlı olduğunu ve sıvı tüketiminin yanında besin değeri yüksek gıdaları da tüketmemiz gerektiğini söylüyorlar. Sıvı tüketiminin yanında gıda tüketimini kontrollü yapmanız gerekiyor. Ne çok az ne de çok fazla tüketim gerçekleştirmeniz sizin için daha iyi olur. Birçok insan su tüketimini gıdayı almadan içiyor ve tokluk hissi verdiği için daha az gıda tüketirim düşüncesine kapılıyor. Ancak bu düşünce, sağlığımız açısında zararlı olabiliyor. Uzmanlar tarafından, su tüketiminin, gıda tüketiminden sonra gelmesi sağlımız açısından daha faydalı olduğu söyleniyor.

Su Diyetini Kimler Yapmamalı?

Su diyeti olarak da bildiğimiz su orucu her ne kadar sağlıklı olsa da bu herkes için geçerli değildir. Su diyetini uygulamaması gereken ve önerilmeyen çeşitli sorunları olan insanlar da vardır. Bunlar;

  • Yeme bozukluğu olan insanlar
  • Migreni olan insanlar
  • Hamile veya emziren kadınlar
  • Aşırı kilolu olan insanlar
  • Kalp rahatsızlıkları olan insanlar
  • Tip 1 diyabeti olan insanlar

Ayrıca su orucu kısa bir süre tutulsa dahi bazı hastalıklar üzerinde kötü sonuçlar verebilmektedir. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gut Hastalığı
  • Mide Ekşimesi
  • Diyabet
  • Kronik Böbrek Yetmezliği

Sonuç olarak su diyeti, her ne kadar sağlıklı ve hızlı kilo verme yöntemi olsa da, bazı insanlar için olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Su diyeti yapmak isteyen insanlar, mutlaka bir doktora danışması gerektiğini söyleyebiliriz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir