Sputnik V aşısının yan etkileri nelerdir?

Sputnik V aşısının yan etkileri, herhangi bir aşıda olduğu gibi, hafif yan etkiler olarak görülebileceği gibi daha ciddi yan etkiler de gösterebilir. Hafif yan etkiler arasında yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, ateş, titreme, terleme ve aşı yapılan yerde ağrı görülebilir. Daha ciddi yan etkiler ise, alerjik reaksiyonlar, kalp ve böbrek fonksiyonlarında problemler ve kan pıhtılaşması gibi durumları içerebilir. Ancak, Sputnik V aşısı dünya genelinde uygulandığında genellikle iyi tolere edilir. Eğer herhangi bir yan etki görülürse, acil tıbbi yardım alınması tavsiye edilir.

Sputnik V Aşısı Haziran Sonu Ülkemizde Olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 30 milyon doz Sputnik V aşısının haziran ayı sonu itibariyle ülkemize geleceği açıklandı. Aşının gelmesiyle birlikte vatandaşlar bu aşının yan etkileriyle ve koruyuculuk oranıyla ilgili araştırmalar yapıyorlar. Uzman doktorlar da Sputnik V aşısının Covid-19 virüsüne karşı ne kadar etkili olduğunu açıklamış durumda.

Sputnik V Aşısı Ne Zaman Uygulanacak?

Pandemi sürecinde Covid-19 virüsüyle mücadele edebilmek için hızlı bir şekilde aşılama çalışmaları gerçekleştirilmekteydi. Sinovac ve BioNTech aşılarının ardından Rusya’dan tedarik edilecek olan Sputnik V aşısı da kullanıma sunulmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre 30 milyon doz Sputnik V aşısı haziran ayı sonuna kadar ülkemizde olacak.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, Pazartesi günü ülkemize gelen Covid-19 virüsü aşısının Sputnik V aşısı olduğunu açıklamıştır. Ayrıca, Sputnik V aşısının koruyuculuk oranının yüzde 97 olduğunu belirtmiştir. Aşı, Adenovirüs olarak adlandırılan ayrı bir mekanizma sayesinde Covid-19 virüsüne karşı bağışıklık oluşturmaktadır. İncelemelerden sonra 10-15 gün sürdüğü tespit edilmiştir. Sputnik V aşısı ülkemize bu hafta giriş yaptığından dolayı 2 hafta içerisinde uygulanmaya başlanacaktır.

Sputnik V Aşısı Yüzde Kaç Koruyor?

Sputnik V aşısı şu anda 65 ülke tarafından uygulanmaktadır. Doç. Dr. Savaşçı’ya göre şu ana kadar elde edilen verilerin hepsi Sputnik V aşısının antikor oluşturma oranının yüzde 97 olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Sputnik V aşısının içeriğinde Adenovirüs bulunmaktadır. Farklı mekanizmalar sayesinde vücutta antikor oluşumunu tetikleyen oluşumlar kullanılmaktadır. Bu teknoloji, daha önce uygulanan teknolojilerden ayrı bir teknolojidir. Sputnik V aşısının içeriğinde virüs barındırmasının halkımızın gözünü korkutmasına gerek yoktur. Bu virüs sadece taşıyıcı olarak kullanılmaktadır. Covid-19 virüsüne karşı yüksek etkiye sahip olması sevindiricidir. Sputnik V aşısının ilk iki dozunda, farklı Adenovirüs tipleri kullanılmaktadır ve bu da yüksek oranda ekstradan antikor yoğunluğu oluşmaktadır.

Sputnik V Aşısının Yan Etkisi Var mı?

Doç. Dr. Savaşçı, Covid-19 virüsü aşılarının yaygın olarak görülen yan etkilerinin kol ve kas ağrısı, hafif grip ve mide bulantısı olduğunu belirtmektedir. Covid-19 virüsü aşısı vurdurduktan sonra herkes kendi doktoru gibi davrandığı takdirde ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalınmayacağını ifade etmiştir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş