Sporcularda Kasık Ağrısı – Osteitis Pubis Nedir?

Sporcular arasında sıkça görülen kasık ağrısı, genellikle osteitis pubis adı verilen bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bu yazıda osteitis pubis’in sebepleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Osteitis pubis, leğen kemiklerinin birleştiği yerde (simfizis pubis) iltihaplanma sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Leğen kemikleri, gövdeyi bacaklara bağlayan, iç organları koruyan ve kasları destekleyen yapılar olarak görev yapar. Pubis kemikleri, kasıkların ön tarafında yer alır ve bu bölgedeki eklemde simfizis pubis adı verilen kıkırdak bulunur. Bu eklem, çeşitli nedenlerle zorlandığında veya hasarlandığında, simfizis pubis kıkırdağı ve yakın dokular ödemlenebilir ve osteitis pubis oluşabilir.

Osteitis pubisin en belirgin belirtileri kasıkta ağrı ve pubis kemiklerinin birleştiği yerdeki hassasiyettir. Ağrı genellikle kademeli olarak başlar ve aktiviteye bağlı olabilir ancak zamanla sürekli hale gelebilir. Hareket etmeyi zorlaştırabilir ve uyluk iç kısmında ağrı hissi olabilir. Osteitis pubis, yüksek düzeyde fiziksel aktivite yapan kişilerde (futbolcular, patenciler vb.) ve doğum eylemi süresince kasıkları gerilen kadınlarda daha sık görülür. Bu rahatsızlık, travmalar, ameliyatlar, sakroiliak eklem bozuklukları ve bacak boyu farklılıkları ile de ilişkili olabilir.

Osteitis pubis teşhisi, fizik muayene ve belirtilerin sorgulanması yoluyla konulur. Röntgen, ultrason, MR ve diğer testler, osteitis pubis yanı sıra diğer hastalıkları da dışlamak ve tanıyı doğrulamak için gerekebilir. Tedavide, istirahat, soğuk uygulama, ağrı kesiciler ve kasık kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri kullanılır. Manuel terapi, kortizon iğneleri ve proloterapi gibi yöntemler de tedavide tercih edilebilir. Tam iyileşme süreci 2-3 ay veya daha uzun olabilir ve bu süre zarfında alternatif egzersizler yapılabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir