Sol Kolda Sızlama

Günlük hayatta aktif olarak kullanılan kollarda sızlama ve ağrı şikayetlerine sık rastlanır. Koldaki sızlama yalnızca sol veya sağ kolda olabileceği gibi iki kolda birden de gözlenebilir. Hissedilen sızlama, ağrı kişinin endişe duymasına neden olur. Endişenin altındaki esas neden; sol kol ağrısının kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olabileceği ihtimalidir. Ancak kolda ağrı her zaman kalp rahatsızlıklarını işaret etmez. Kalp hastalıkları dışında pek çok etken kolda ağrıyı tetikleyebilmektedir.

Sol Kolda Ağrı ve Sızlama Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Kola doğru sert darbe veya hasar alınması sonucunda ağrı baş gösterebilir. Kolun sert zemine çarpılması veya direkt olarak kola ağır fiziksel temas alınması(ağır eşya düşmesi, kola sert vurulması vs.) durumunda kolda sızlama meydana gelebilir. Eğer hafif bir darbe söz konusuysa korkulacak bir şey yoktur. Ancak çok şiddetli  bir fiziksel temas varsa, muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

Kalp Hastalıkları

Sol kolda hissedilen sızlama, ağrı; vücuda kan pompalama görevini yerine getiren kalple ilintili olabilir. Genellikle ağrı ilk olarak göğüs bölgesinde hissedilir ve ardından kola, omuza doğru yayılır. Ancak tek başına sol kol ağrısı, kalp hastalığı göstergesi değildir. Şikayetin doğru tetkiki ve nedene yönelik tedavi yöntemi için sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

Dolaşım Rahatsızlıkları

Vücudun hayati fonksiyonlarından olan dolaşım sisteminde oluşabilecek sorunlar/rahatsızlıklar da sol kolda ağrı ve sızlama problemine yol açabilmektedir. Kan dolaşımının yönünden ötürü dolaşım sorunlarında, sol kolda hissedilen daha fazla olur.

Psikolojik Etkenler

Modern çağın en büyük sorunlarından olan endişe, stres, kaygı durumları; kolda sızlama şeklinde fizyolojik sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle yoğun stres altında çalışanlarda ve sürekli endişe, kaygı halinde olanlarda sık rastlanır. Anlık psikolojik etkenlerin yanı sıra panik atak rahatsızlığı da şikayete yol açabilmektedir.

Diğer Etkenler

  • Kullanılan ilaçların etkisi olarak kolda ağrı ve sızlama hissedilebilir.
  • Yanlış duruş pozisyonu: Uzun süre kolun üzerine baskı uygulanması, yük binmesi gibi yanlış duruş pozisyonları kolda ağrıyı tetikleyicidir. Özellikle kolunun üstüne doğru yatarak uyuyan kişilerde sık görülür.

Sol kolda sızlama, ağrı problemi kalp rahatsızlıkları göstergesi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve konuyla ilgili mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş