Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz?

Sivilce, ciltteki birçok insanın karşılaştığı bir sorundur. Ancak, doğru beslenme, cildin düzenli temizlenmesi ve diğer önlemler ile sivilceler çıkmasını engellemek mümkündür. Bu makalede, sivilce çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz çeşitli yöntemleri ele alıyoruz. Bu yöntemlerin yanı sıra, doğru cilt bakımı ürünlerini kullanarak, cildinizi temiz, parlak ve sivilceye karşı korumalı tutabilirsiniz. Sivilcelerden kurtulmak için doğal ve etkili yöntemleri öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz?

Özellikle yağlı bir cilt tipi bulunan kişilerin sık sık şikayetçi olduğu, kuru cilde sahip olan kadınların bile zaman zaman karşılaşmak zorunda kaldıkları bir cilt sorunu olan sivilce ve akneler; güzelliğimizi ciddi anlamda tehdit eden en büyük düşmanlarımız arasında yer alıyor.

Öyle ki cildimizde ufak bir sivilce bile belirdiğinde sivilcenin büyümesini ve cildimizde yayılmasını engellemek adına farklı yöntemler denemeye koyuluyor, bazen başarılı oluyor bazen de ne yaparsak yapalım cildimizdeki sivilcelerden bir türlü kurtulamadığımızı düşünüyoruz.

Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalı

Sivilce çıkmasını nasıl önleriz? başlıklı bu yazımızda hem mevcut sivilcelerinizden kurtulmanıza yardımcı olacak hem de cildinizde yeni sivilce oluşumunu en aza indirgeyecek birtakım yöntemlerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Peki, sivilce çıkmasını nasıl önleyebiliriz? Sivilcelerimizi doğal bir şekilde nasıl tedavi edebiliriz? İşte, sivilcelerle savaşmanıza yardımcı olacak çözüm önerilerimiz:

Cilt temizliğinize maksimum seviyede özen gösterin

Maalesef ki çoğumuz makyaja gösterdiğimiz özeni cilt temizliğimize ve cilt bakımımıza göstermiyor bu yüzden de cildimizin bakteri ve toksinlere maruz kalmasına neden oluyoruz.

Yüzümüzdeki makyajı silmeden ve cildimizi iyice temizlemeden uyuduğumuz bir gecenin ertesi gününe cildimizde siyah nokta ve sivilce başlangıçları ile uyanarak, başlayabiliyoruz.

Özellikle yağlı ve sivilceye meyilli bir cilt yapınız bulunuyorsa güne mutlaka yüzünüzü yıkayarak başlamalı, haftada birkaç kez cildinize peeling yapmalı, her makyaj öncesinde ve makyajınızı çıkardıktan sonra cildinizi tonik ile temizlemeyi unutmamalısınız.

Bu sayede cildinizde toksin birikimini engelleyebilir, gözeneklerinizin siyah nokta ve sivilceler ile tıkanmasının önüne geçebilirsiniz.

Gün içerisinde bol miktarda su tüketin

Cildinizde sivilce çıkmasını engellemek istiyorsanız, gün içerisinde en az 8-10 bardak su tüketmeye özen göstermeli, cildinizi doğal bir şekilde nemlendirmelisiniz.

Yağlı bir cilt tipine sahip olsanız bile cildinizin nemlenmeye ihtiyacı olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ancak, bu noktada çeşme suyu tüketiminden hem genel sağlığınız hem de cilt sağlığınız için kaçınmalı; sterilize su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Cilt tipinizle uyumlu kozmetik ürünler kullanın

Şayet yağlı bir cilt yapınız bulunuyorsa kuru ciltler için özenle formüle edilmiş bir cilt bakım kremini kullanmanız, cildinizin sebum miktarını olumsuz yönde etkileyerek, cildiniz tarafından daha fazla miktarda sebum üretilmesine yol açabilir.

Bu yüzden aldığınız ürünlerin cilt tipinize uygun olup olmadığını her daim kontrol etmeli, cilt tipinizle eşleşmeyen ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Özellikle yağlı bir cilt tipiniz varsa mümkün olduğunca ciltteki yağı emen ürünler kullandığınızdan emin olmalısınız.

Baharatlı ve aşırı yağlı gıdalar tüketmekten kaçının

Patates cipsi, kuru yemiş ve baharatlı yiyecekler, çok ama çok hoşunuza gitse de bu yiyecekleri düzenli bir şekilde tüketmeniz; maalesef ki cildinizde sivilce çıkmasını tetikleyebilir.

Özellikle bol miktarda yağda kızartılan kızartmalar, fast-food besinler; cildinizde hiç de tahmin etmediğiniz anda sivilceler ile yüzleşmenize yol açabilir.

Bu yüzden yağlı bir cilt yapınız varsa çekirdek, fındık, fıstık gibi kuruyemi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir