Siringomiyeli Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Tıbbi Açıklamalar.

Siringomiyeli, omuriliğin içinde bulunan ve omuriliğin etrafını saran sıvı dolu boşluklarda oluşan bir bozukluktur. Bu durum, genellikle sinirleri etkileyerek ağrı, uyuşma, güçsüzlük ve sırt ağrısı gibi semptomlara neden olur. Tedavisi, ameliyat veya ilaçlarla yönetilebilir. Ancak, tedavinin etkinliği hastalığın şiddetine bağlıdır. Bu nedenle, doktorunuzla doğru tedavi planı için görüşmek önemlidir.

Siringomiyeli Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Siringomiyeli, omurilikte kist – yani sıvı dolu boşluklar – oluşmasıdır. Omurilikte oluşan bu kistlere sirenks adı verilir. Kist zamanla büyüyebilir ve omuriliğe zarar verebilir. Bu durumda; ağrı, güçsüzlük ve duyu kaybı gibi omurilik hasarına bağlı belirtiler gelişebilir.

Siringomiyeli’nin birkaç olası nedeni vardır. Ancak vakaların çoğu Chiari malformasyonu ile ilişkilidir. Chiari malformasyonu, beyin dokusunun omurilik kanalına doğru çıkıntı yapmasıdır. Diğer olası nedenler ise omurilik iltihabı, omurilik tümörleri ve omurilik yaralanmalarıdır.

Siringomiyeli belirtileri genellikle zaman içinde ve yavaş yavaş gelişir. Bazı durumlarda, öksürme veya ıkınma siringomiyeli semptomlarını tetikleyebilir. Yaygın olarak görülen belirtiler kas güçsüzlüğü ve kaslarda erime (atrofi), duyu bozuklukları, reflekslerde kayıp, boyun, kol ve sırt bölgesinde ağrı, kaslarda sertlik ve baş ağrısıdır.

Siringomiyeli ile ilişkili belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktora başvurmanız gerekir. Bir omurilik yaralanmasından aylar veya yıllar sonra siringomiyeli gelişebilir. Bu nedenle daha önce geçirdiğiniz bir omurilik yaralanması varsa, mutlaka bu durumu doktorunuza anlatın.

Siringomiyeli, beyni ve omuriliği çevreleyen beyin omurilik sıvısının, omuriliğin içinde toplanarak sıvı dolu bir kist oluşturmasıdır. Nasıl ve neden olduğu kesin olarak bilinemeyebilir. En yaygın nedenler Chiari malformasyonu, Menenjit, omur

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir