Sigara Bağımlılığı Ölümcül Hastalıklara Yol Açıyor

Sigara Bağımlılığı Ölümcül Hastalıklara Yol Açıyor


Dünyada ölümle sonuçlanan hastalıkların nedenleri arasında sigara kullanımı ilk sırada yer alıyor. Akciğer kanseri, ani kalp ölümleri, KOAH gibi birçok ciddi rahatsızlığa yol açan sigara, yaşam sürenizi de oldukça kısaltıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanları, sigaranın sebep olduğu hastalıklar hakkında bilgi verdi. 

Sigara yaşamınızdan çalıyor

Araştırmalara göre sigara içenler yaşamlarını ortalama 15 yıl kısaltmaktadırlar. Sigara içen kadın ve erkeklerin hiç sigara içmemiş olanlara göre orta yaş döneminde (35-69 yaşları arasında) ölme ihtimalleri daha yüksektir. Kısaca sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha genç yaşta, daha fazla acı çekerek, nefes darlığı ve düşük yaşam kalitesi ile hayata veda etmektedirler.

Sigara içenlerde ani kalp ölümleri daha sık görülüyor

Tüm dünyada en sık ölüm nedeni olan kalp hastalığının en önemli nedeni sigara içiciliğidir. Sigara içmek vücuttaki damarlara zarar verir. Hem periferik damar hastalığı (kol ve bacaklarda zayıf kan dolaşımı) hem de koroner arter (kalp damarları) hastalığına neden olmaktadır. Aynı zamanda, sigara ve içerisindeki maddelerin zararlı etkisi ile damar sertleşmesi olarak bilinen ateroskleroz gelişerek, damarlarda daralmaya ve sonrasında tıkanmalar görülür. Koroner arter hastalığı ve kalp krizi bu mekanizma ile en sık sigaraya bağlı olarak gelişmektedir. Kalp krizi sebebiyle ani ölümlerin en büyük risk faktörü sigara içimidir. Sigara ile ilişkili bu kalp hastalıkları uzun vadede kalp yetmezliğine neden olmaktadır. Ayrıca sigara içimi ile kalbe daha az oksijen ulaşması sonucu kalp ritim bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

/H3>

Beyin kan damarlarının da bu toksik maddelerden etkilenmesi  sonucu sigara  içenlerde inme de daha sık oranda gelişmektedir. Sigara bırakılmasını takiben ciddi oranda bu risk azalabilmektedir.

Sigara üst ve alt solunum yolları hastalıklarına yol açıyor

Sigara dumanında solunum yolları ve akciğerleri tahriş eden kimyasallar ve parçacıklar vardır. Sigara içen insanlarda, vücut balgam ve öksürük yaparak bunları temizlemek için çalışır. Sabah erken saatlerde ortaya çıkan sigara öksürüğü bu maddeleri temizlemeye çalışan akciğer fonksiyonlarından ileri gelir. Uzun vadede ise bu temizleme işlemi hasar görerek çalışmayı durdurur ve akciğerler enfeksiyona ve tahrişe açık hale gelir. Bu nedenle Sigara içenler içmeyenlere göre daha sık oranda üst ve alt solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmaktadırlar.

KOAH en çok sigara içenleri seviyor

Sigara öksürüğü sıklıkla akciğerlerin sıkıntı yaşamaya başladığı ve müzmin akciğer hastalığının geliştiğinin ilk habercisidir. Sigara içenlerin akciğer fonksiyonları hem kısa hem de uzun vadede içmeyenlere göre çok daha hızla bozulur. Bu nedenle kişiler başlangıçta sigara öksürüğü ile beraber fiziksel aktivite sırasında çabuk yorulmaya başlarlar. Bunu genellikle kronik bronşit izler ve dikkate alınmadığı takdirde amfizem ve KOAH`a neden olur. Ne yazık ki KOAH`ın % 98 nedeni sigaradır. Hiç sigara içmemiş kişilere oranla erkek sigara içicilerde 12 kat, kadın içicilerde 13 kat daha sıklıkla KOAH`a bağlı ölümler görülmektedir.

Hamile kadınlar kesinlikle sigara kullanmamalı !

Gebelikte sigara kullanımına bağlı olarak daha fazla sıklıkta düşük yapma, erken veya ölü  doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) gelişebilmektedir. Hamile kadınlar sigara içmediklerinde çocuk ölümlerinin % 5`inin önlenebileceği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Sigara içerisindeki maddeler kan dolaşımına geçerek bebeğe daha az oksijen gitmesine ve bebeğin büyümesi için gerekli hayati besin maddelerini almasına engel olmaktadır. Çocuk doğduktan sonra aynı evin içerisinde sigara içilmesi ise bebeğin ileride astım hastası olma ihtimalini artırmaktadır.

Sigara akciğerlerin en büyük düşmanı !

Akciğer kanseri kansere bağlı ölümlerin en sık nedenidir. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin erkeklerde % 90, kadınlarda % 80i sigaraya bağlı oluşmaktadır. Sigara içen erkekler içmeyenlere gore 23 kat, kadınlar ise 13 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanmaktadırlar. Sigaraya bağlı  sadece akciğer kanseri değil, vücudun farklı bölgelerinde de kanserler ortaya çıkabilir. Sigaraya bağlı kanser gelişimi, kullanılan sigara sayısı ve kullanım süresine bağlı olarak artar ve sigaranın bırakılmasını takiben azalır.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir