Ses Kısıklığı Tedavisi

Ses kısıklığı tedavisi, ses kısıklığı yaşam boyunca hemen herkesin başına gelebilecek bir problemdir. Üşütmek, çok bağırmak, uzun süre yüksek sesle konuşmak, çığlık atmak, boğazda iltihap, alerji, fazla alkol ve sigara tüketimi, reflü, soğuk yiyecek ve içecek tüketimi gibi faktörler ses kısıklığı sebepleri olarak sıralanabilir.Ses kısıklığı basit sebeplere dayalı olarak gelişiyorsa zaten kısa sürede kendiliğinden geçecektir. Ama ses kısıklığı birkaç haftadan beri devam ediyorsa ve sebep konusunda bir fikir yürütemiyorsanız mutlaka bir KBB uzmanına muayene olun.Ses kısıklığında en önemli tedavi şekillerinden en önemlileri sesi uzun süreli ve yüksek tonda kullanmamak, tüketilen gıdalara dikkat etmek ve baharatlı gıdalardan kaçınmaktır.Bulunulan ortamların havası mutlaka tazelenmeli, sigara dumanından uzak durulmalı, bol miktarda su tüketilmeli, mutlaka erken yatılmalı ve kaliteli uyku uyunmalı, ses kısıldığında sesi dinlendirmeli, lokmaları iyice çiğneyerek yutmalıdır.

  • Ballı zencefil ses kısıklığına son derece iyi gelen içeceklerdendir.
  • Bunun dışında ılık 1 bardak sütün içine 1 çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber eklemek sesin açılması için son derece önemlidir.
  • 1 bardak suyun içine 1adet limon sıkıp 3 çay kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırıp tüketebilirsiniz.
  • Turpu kaynatıp ılındıktan sonra suyuyla gargara da yapabilirsiniz.
  • Ses kısıklığına iyi gelen bitkiler denildiğinde; papatya çayı, limon, ekinezya, zencefil, sarımsak akla gelir.

Ses Kısıklığı Tedavisi Bitkisel

Ses kısıklığı tedavisi İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmıştır. İbrahim Saraçoğlu’nun reçetesine göre ses kısıklığı için 1 çay bardağı suda 1 adet kabuk tarçını 6-7 dakika boyunca kaynatın. Ilınınca için. Hazırladığınız çayın içine tatlandırma amaçlı herhangi bir madde ilave etmeyin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir