Vajinismus

VajinismusVajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşme esnasında acı ve ağrı yaratması, bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşmeme durumu vajinismus olarak adlandırılır. Bu kasılmalar jinekolojik muayene sırasında ve tampon yerleştirirken de yaşanabilir.Vajinismus, fiziksel sebepler olmaksızın, kadının kaygı ve endişeleri yüzünden cinsel ilişkiye girememesi olarak da adlandırılır.Vajinismus Nedir?Başka bir tanıma göre, vajinismus bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğudur. Kadının ilişki, sırasında kendini kasması ile oluşan bir reflekstir.Vajinismusda  ağrı şart değildirVajinismus tanısı konması için ilişki sırasında ağrı yaşanması durumu şart değildir. O aşamaya bile gelinemeyen, penisin değmesine bile izin verilmeyen vakalar çoktur.Bazı vakalarda da hastalar kendilerini ilişki sırasında kastıklarının bile farkına varamayabilirler. İlişki başlarken yahut ilişki sırasındaki kasılmalar istemsiz gerçekleşir.  Vajinismus problemi yaşadığı için ilerleyen yaşına yahut evli olmasına rağmen hala bakire olan kadın çoktur.Vajinismus hastalığının % 90’ı psikolojik, % 10’u ise organik kökenlidir.Vajinismusun psikolojik kökenine bakıldığında, çocukluk ve / veya ilk gençlik çağlarında yaşanan taciz, cinsel mesaj, ilk gece öyküleri gibi olumsuzluklar vardır. İnsanlarda cinsel kimliğin erken yaşlarda şekillendiği düşünüldüğünde, varılan nokta daha iyi anlaşılır.Vajinismus sorununun organik nedenlerine baktığımızda ise doğuştan gelen kızlık zarında, vajinada, genital bölgelerdeki yapısal problemler gündeme gelir.Bazı vakalarda da psikolojik ve organik hiçbir sebep olmaksızın, cinsel ilişkiye girememe sorunu karşımıza çıkar. Burada yatan sebep, bilinçaltında aranmalıdır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus sadece cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi durumu değildir. Pek çok değişik bulu da vajinismusu işaret eder.Belirtiler:

 • Cinsel ilişkinin son derece ağrılı ve acılı gerçekleşir.  (Disparoni- Ağrılı cinsel ilişki)
 • İlişki sırasında kasılma sonucunda penis vajina içinde güçlükle hareket eder.
 • Cinsel ilişki başlangıcında kadın bacaklarını kapatarak eşini iter ve birleşmeye engel olur.
 • Vajina içine tampon, fitil benzeri materyaller yerleştirirken sıkıntı yaşanır, çoğu kez bu eylemler gerçekleşemez.
 • Jinekolojik muayene olamama,  smear testi yaptıramama
 • Vajinal ultrasona girememe gibi belirtiler vajinismus problemi yaşandığını işaret eder.

Vajinismus Tedavisi

 • Bir ayna yardımıyla hastanın genital organlarını incelemesi, genital organların açılarak içinin görülmesi, hastayı rahatlatan bir yöntemdir.
 • Klitorise yapılacak masaj ile haz hissetme sağlanabilir. Masaj egzersizi bebek yağıyla yapılabilir.
 • Kegel egzersizleri denen egzersizler vajinal PC kasının sıkılıp gevşemesi ile gerçekleşen egzersizdir. Farkındalığı sağlayarak, kadını cinsel birleşmeye hazırlayabilir. Ayrıca bu egzersiz, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunlarının tedavisi için de fayda sağlar.
 • Doğru nefes alışverişi hem vajinismusda hem de diğer cinsel terapilerde oldukça işe yarar. Bu yüzden nefes tutmamayı öğrenmek, doğru nefes akışı sağlamak son derece mühimdir.
 • Parmak egzersizleri de kişilerde vajina kaslarının istemli şekilde gevşetilmesini sağlar. Ayrıca parmak egzersizi vajinanın hissedilmesini sağlar.

Vajinismus EgzersizleriKegel ve parmak egzersizleri vajinismusda oldukça işe yarar yöntemlerdir. Hasta tarafından kolay uygulanacak, rahat, sıkıcı ve cinsellikten tiksinme sebebi olmayacak egzersizler uygulanabilir. Ayrıca gidilecek hekimin, eşlerle yapacağı mülakat ve muayene sonucunda seyre göre önereceği kişilere özel egzersizler de mevcuttur. Bu konuda yönlendirme yapacak en doğru kişi terapist yahut hekim olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir