Cymbalta 60 Mg Nedir, Ne İşe Yarar, Cymbaalta Yan Etkileri Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Cymbalta 60 mg nedir, etken maddesi Duloksetin Hidroklorür olan Cymbalta 60 mg. kapsül, beyinde artan yahut dengesiz şekilde çoğalan ve kaygı, endişe ve depresyona sebep olabilen kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Kaygı, telaşe ve endişe yüklü hayatın içinde strese girmemek neredeyse mümkün değil ve bu stres yediden yetmiş yediye pek çok insanı olumsuz etkiliyor.Bu etkilerden kurtulmanın en yaygın ve etkili yollarından birisi de psikiyatr önerisi ve reçetesiyle kullanılan antidepresanlar. Beyin kimyasını düzenleyen antidepresanlar, kişiye, ihtiyacı olan sakinlik ve dengeyi yeniden kazandırıyor. İlacın kapsül içeriğinde Hipromelloz, hidroksi propil metil selüloz asetat süksinat, sukroz, şeker küreleri, titanyum dioksit, trietil sitrat bulunur.Kapsül kılıfı içeriğinde; jelatin, sodyum lauril sülfat, titanyum dioksit, indigo karmin, sarı demir oksit, beyaz gıda mürekkebi maddelerini içerir.Cymbalta’yı kullanmadan evvel kullanma talimatı mutlaka iyice okunmalı ve kullanım ona göre yapılmalıdır.Cymbalta istenilen etkiyi göstermezse yahut yan etki yaparsa hekiminiz Cymbalta muadili başka bir ilaç önerecektir.

Endikasyon Bilgisi

Cymbalta ne için kullanılır sorusunun yanıtına yani ilacın endikasyonlarına bir bakalım. Cymbalta prospektüsünde Cymbalta’nın hangi durumlarda endike olduğunu görebilirsiniz. Cymbalta 60 kapsül, beyinde dengesiz hale gelen kimyasalları etkileyerek; kaygı, endişe ve depresyonu giderir.Sürekli endişe, gerginlik ve sıkıntı süreci olan “ansiyete” tedavisi; kronik  ağrı sendromu, tükenmişlik sendromu ve kronik yorgunluk sendromu olarak ifade edilebilecek “fibromiyalji” tedavisi ile şeker hastalığına bağlı olarak gelişen sinir ağrıları anlamına gelen “nöropatik” ağrılar ve kas, kemik ve eklemlerde hissedilen sürekli ağrıların, yani kronik ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Cymbalta 60 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Cymbalta kullananlar ilacın olası yan etkilerini de bilmelidir. Eğer Cymbalta ilaç kullanacaksanız, ilacın etken maddesine karşı bir alerjinizin olmaması gerekir. Böyle bir durum varsa, Cymbalta kullanmayınız.Cymbalta ilaç genel anksiyete bozuklukları, fibromiyalji, nöropatik ağrılar ve kronik ağrıların giderilmesinde kullanılır.Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemeniz gerekir. MAO inhibitörü vücut sisteminizden tamamen temizlenmeden Cymbalta kullanırsanız hayati tehlikelere sebep olabilecek yan etkileri yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Tam tersi şekilde, Cymbalta kullanımını bıraktıktan sonra MAO inhibitörü grubuna dahil bir ilaç kullanacaksanız da yine 14 gün beklemeniz gerekir.

 • İlk kez antidepresan kullanacak kişilerde intihara eğilimli olma durumu söz konusu olacağından, bilhassa 24 yaş altı kişilerde Cymbalta kullanımı 1-2 hafta kadar hekim gözetiminde yapılmalıdır.
 • Cymbalta, 18 yaş altı gençlerde ve küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Cymbalta kullanımına başladıktan sonra, kişinin kendisini iyi hissetmeye başlaması birkaç haftayı bulabilir. Bu sebeple ilaçtan verim alabilmek ve fayda sağlayabilmek için düzenli kullanılması şarttır.

Tedavi sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile, anksiyete ve depresyonun yinelememesi için ilacı hekimin önerdiği süre boyunca kullanmaya devam edin.Eğer böbrek ve karaciğer hastalıkları, kanama ve pıhtılaşma problemi, ilaç bağımlılığı, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, epilepsi ve buna benzer rahatsızlıklarınız varsa, ilacı kullanmadan evvel, hekiminizi durumdan mutlaka haberdar ediniz. İlacı güvenli biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve bazı testlere gereksinim olabilir.Cymbalta’yı kullanırken kişinin kendisine zarar verme eğiliminde olması, ruh hali ve davranışlarda değişiklikler, panik atak, alınganlık, telaş, huzursuzluk, uykusuzluk, agresif tutumlar, hiperaktivite ve buna benzer rahatsızlıklar hissedilmesi durumunda ilacın kullanımı kesilerek derhal hekime başvurulmalıdır.

 • Hekime danışmadan ilaç kullanılmamalı ve hekimin verdiği doz değiştirilmemelidir.
 • Cymbalta, düşünce ve tepkileri bozabilecek yan etkiler gösterebileceğinden, makine yahut araç kullanırken ve dinç olmayı gerektiren durumlarda dikkatli olunmalıdır.
 • Cymbalta kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınmak gerekir; zira alkol, Cymbalta’nın yan etkilerini artırır.
 • Cymbalta hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
 • Cymbalta ilaç hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Cymbalta 60 mg’ın Kullanım Şekli

 • Cymbalta 60 mg kapsül ağız yoluyla alınan bir haptır. Her bir kapsül 60 mg duloksetine eşdeğer miktarda enterin kaplı duloksetin hidroklorür içerir.
 • Cymbalta, hekimin önerdiği doz ve şekilde kullanılmalıdır. Kullanım talimatının dışına çıkılmamalı, hekimin uygun görüp önerdiği dozun dışına çıkılmamalıdır.
 • Her kapsül, bol su ile alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

Cymbalta, içeriğinde bulunan maddeler yüzünden bazı kişilerde yan etkilere sebep olabilir.Dilin yahut dudakların şişmesi, baş dönmesi, solunum zorluğuna neden olan bazı alerjik reaksiyonlar, tiroid bezinin yavaş çalışmasına bağlı kilo artışı, dehidrasyon, kanda sodyum azalması, bilhassa yaşı ilerlemiş hastalarda güçsüzlük, baş dönmesi, zihinde bulanıklık, uyku hali, yorgunluk hissi, kendini kötü hissetme, nöbetler, bayılma ve düşme, anti-diüretik hormonsuz yetersiz salınımı, intihar eğilimi, mani halleri, halüsinasyon, saldırganlık, serotonin sendromu,  göz içi basıncın artması, ağızda enfeksiyon, dışkıda kan, nefeste kötü koku, karaciğer yetmezliği, ciltte ve göz aklarında sararma, Steven Johnson sendromu, anjiyoödem, çene kaslarında kasılma, idrarda koku, menopozal semptomlar, erkek ve kadınlarda göğüsten süt gelmesi gibi ciddi yan etkiler, Cymbalta adlı ilaca karşı alerji olduğunu gösterir.Bu yan etkiler o denli güçlü seyredebilir ki, acil tıbbi müdahale ve hatta hastaneye yatış gerekebilir. Ancak bu ciddi yan etkiler oldukça nadir görülür.Eğer ses kısılması ile desteklenmiş boğaz enfeksiyonu, intihar düşüncesi, uyuma güçlüğü, diş gıcırdatma, diş sıkma, zihinde karışıklık, motivasyon yitimi, kaslarda istem dışı kasılmalar, seyirmeler, huzursuzluk hissi, sinirli hissetme, konsantrasyon güçlüğü, tat almada değişiklik,  hareket kontrolünde güçlük, koordinasyon eksikliği, adalelerde istemsiz hareketler, huzursuz bacak sendromu, uyku kalitesinde bozulma, göz bebeklerinde büyüme, görme sorunları, baş dönmesi, vertigo, kulak ağrısı, hızlı ve/veya düzensiz kalp atışı, bayılma, baş dönmesi, ayaktayken sersemlik, bayılma hissi, el ve ayak parmaklarında üşüme, burun kanaması, boğazda sıkışma  hissi, kan kusma, dışkının siyah katran gibi olması, gastroenterit, geğirme, karaciğer iltihabı, gece terlemesi, ürtiker, soğuk terleme, güneş ışığına duyarlılık, morarma eğilimi, adale seyirmesi ve adale sertliği, zor idrar yapma yahut hiç yapamama, geceleri idrar yapma eğilimi, normalden fazla idrara çıkma isteği, idrar akışında azalma, vajinal bölgede kanama, ağrır, ağrılı, düzensiz yahut uzayan aralıklarla adet görme, az kanama yahut adet görememe, göğüs ağrısı, düşme, üşüme, susama, terleme, ateş basması, yürüme tarzında anormallik, kilo artışı gibi yan etkiler yaşanıyorsa acilen tıbbi müdahale gerekir.Cymbalta kilo aldırır mı sorusu bünyeye göre değişen yanıtlara sahiptir; ancak Cymbalta’nın bilinen böylesi bir etkisi yoktur.Bu türden ciddi yan etkiler seyrek görülür. Ama bu tür yan etkiler gördüğünüzde muhakkak hekiminize başvurmalısınız.Cymbalta 60 mg. 28 kapsül 2017 fiyatı 43.49 TL’dir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir