Sağ ve sol göğüs ağrısı nasıl geçer? Göğüs neden ağrır?

Göğüs ağrısını geçirmenin birkaç etkili yolu vardır. Genelde kadınların arattığı göğüs ağrısı nasıl geçer? Sorgusu son günlerde oldukça rövenşta bir sorundur. Bu veriye bakarak daha çok kadınların göğüs ağrısı problemini yaşadığını söyleyebiliriz. Tabi erkeklerde de göğüs ağrısı olabilir ama bu durum erkeklerde sadece ergenlik döneminde görülmektedir. Gelişen kaslar ve artan göğüs hacmi ağrıya neden olabilir. Bu makale de önce göğüs ağrısı nasıl geçer? Sorusuna cevap vereceğiz makalenin diğer kısmında ise göğüs ağrısı neden olur? Sorusuna cevap bulacaksınız. Göğüs ağrısının nedeni sırt ağrısıyla orantılı olabilir. Sırt ağrısı nasıl geçer? başlıklı makalemize göz atmak için tıklayın.

Göğüs ağrısı nasıl geçer?

Göğüs ağrısı nasıl geçer diye düşünmeden önce göğüs ağrısının sebebini anlamalıyız. Bu nedenleri aşağıda vereceğim. Göğüs ağrısını geçirmek için öncelikle etkili masaj yöntemleri mevcuttur. İlk onlardan biraz bahsedelim. Göğüs ağrısını geçirmek için sıcak suyla göğsünüze masaj yapabilirsiniz. Bu masaj, göğsü tam olarak çevrelemeli ve dışardan, içlere doğru bir daire biçiminde baskı yapılacak şekilde uygulanmalıdır. Sıcak su göğüs üzerindeki gerilimi alacağı için kan akışını hızlandırır. Artan kan akış hızı göğüs ağrınızın kesilmesinde büyük rol oynar.Kan dolaşımının hızını arttıracak bir diğer yöntem ise bitkisel bir yöntem olan ebegümeci çayıdır. Ebe gümeci, içerisindeki antioksidanları kullanarak ağrıya neden olan sebepleri azaltır. Protein ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan ebegümeci çayı bakterilere karşı etkili prooksidan yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra ciğerlerden kaynaklanan göğüs ağrıları içinde birebirdir. Akciğerler zaman zaman balgam toplayabilir ve bu yüzden öksürükler artmaya başlayabilir. Öksürüklerle birlikte göğüs ağrıları da artmaktadır. Bunun nedeni öksürürken ciğerin göğüs bölgesine baskı yapmasından kaynaklanır. Ebegümeci çayı tüketerek göğüs ağrılarınızı sonlandırabilirsiniz.Bir diğer göğüs ağrısını geçirecek uygulama ise soğuk tedavisidir. Göğüs ağrısının birçok nedeni olabilir. Bunlar çoğunlukla kas zedelenmesinden ve göğüs bölgesine alınan sert darbelerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Göğüs bölgenizde ağrıyan kısma soğuk tedavi uygularsanız derinin altındaki damarlar kanı daha hızlı akıtmaya başlayacaktır ve bu da iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Kan dolaşımınızın hızlanması vücudunuzun herhangi bir yerde oluşan ağrının da önüne geçecektir. Soğuk tedavi uygulamasını göğüs bölgenize 12 dakika soğuk/2 dakika dinlenme olacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde ağrıyan bölge donacaktır ve kan dolaşımının yavaşlaması bile söz konusu olabilecektir.Nar suyu içeriğini nedeniyle çok iyi bir ağrı kesicidir. Nar suyunun, kardiyovasküler hastalık hızını yavaşlattığı yapılan araştırmalar sayesinde bilinmektedir. Eğer kalp hastalığınızdan kaynaklanan bir göğüs ağrısı problemi yaşıyorsanız günde iki bardak nar suyu size ilaç gibi gelecektir. Bir diğer göğüs ağrısını kesecek tedavi yolu da sarımsaktan geçer. Sarımsağın faydalarını anlata anlata bitiremeyiz. Sarımsak doğal antibiyotiktir. Her sabah bir tane sarımsak yutmanız göğüs üzerinde plak oluşmasını engeller. Çiğneyerek yutmanıza gerek yok. Boşu boşuna neden ağzınız koksun değil mi? Tüm olarak bir bardak su yardımı ile sarımsağı yutabilirsiniz. Sarımsak hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Hem de kanınızdaki mikropları yok edecektir.Sarımsağın göğüs ağrılarını geçirecek bir başka formülü ise şu şekildedir;Kaynadıktan sonra hasta, sarımsaklı sütü ılıştırmalı ve bu şekilde tüketmelidir. Göğüs ağrılarınızı azaltmak için birebirdir. Ancak şunu da söylemekte fayda var. Eğer tansiyon hastasıysanız sarımsak tüketirken dikkatli olun.

Kadınlarda göğüs ağrısı nasıl geçer?

Özellikle kadınların vücut yapısı sinir sistemlerinin çoğunu göğüs kısmında toplamıştır. Kadınların göğüsleri bu yüzden hassastır. Kadınların günlük hayatında göğüs ağrısı çekmesi çok olasıdır. Çünkü kullandığınız sutyenden tutun da göğsünüze gelebilecek ufacık bir darbe bile göğüs ağrısına neden olabilir. Kadınlarda göğüs ağrılarını geçirmenin yolları mevcuttur. Bu yollardan en çok tercih edileni ise günde iki defa olmak üzere alkollü bir mendilin ağrıyan göğüs üzerinde durmasıdır. Bu yöntem ile memedeki ödem azaltılır ve göğüs ağrısı da aynı oranla azalmış olur. Bazen kadınlarda adet dönemi süresince de göğüs ağrısı olabilir. Bu süreçte göğüs ağrısından kurtulmanın tek yolu, doktorunuzun vereceği ağrı kesicileri kullanmaktır. Göğüs ağrısı normal zamanda kendi kendiliğine geçmeyen ve kesinlikle tıbbi bir müdahale gerektiren sorundur. Ancak adet döneminde gerçekleşen göğüs ağrıları, adet süresinin sonuna doğru azalıp yok olabilir. Bu durum tamamen hormonsal bir gerçekliktir. Adet geçiren her kadının göğüsleri ağrıyabilir. Adet dönemlerinde göğüs ağrısı çeken annelere bir önerimiz olabilir. Bu öneri de çocuk emzirmedir. Çocuğunuzu emzirdiğiniz zaman göğüs içerisindeki damarlar genişler ve süt akışını sağlar. Bu sırada kan dolaşımı hızlanır ve vücudun bağışıklık sistemi çalışmaya başlar. Çocuğunuzu emzirdiğiniz zaman göğüs ağrılarınız azalır.

Sol göğüs ağrısı neden olur? Sol göğüs ağrısı nasıl geçer?

Çoğu insan genellikle göğsünün sol tarafı ağrıdığı zaman bunu hemen kalbe yorar ve kalbi ağrımasa da psikolojik olarak kalbini ağrıtabilir. Çünkü bu yanlış bilgiye o kadar inanmıştır ki sorunun kaynağını düşünmeden sorunu kalpte aramaktadır. Sol göğüs ağrısı çekmenizin birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları,-Göğüs kaslarınızda gelişme olabilir ve sol göğüs kası, sağ göğüs kasından her zaman önce gelişir. Bu yüzden göğüs ağrısını hemen kalbe yormayın.-Göğüs bölgenizden veya diyafram boşluğunuzdan sert bir darbe almış olabilişiniz.-Delici göğüs yaralanmaları geçirmiş olabilirsiniz.-Göğsünüzde çıban çıkıyor olabilir. (Böyle bir durumda çıban nasıl geçer başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.)-Kaburganız kırılmış olabilir.-Akciğeri çevreleyen zarın iltihaplanması göğüs ağrılarınıza neden olabilir. Şiddetli göğüs ağrılarının temel nedeni genelde bu sorundur.-Zatürre, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıklar göğsünüzün yan taraflarında ağrıya neden olabilir.Sol göğüs ağrınız varsa ve bu ağrının şiddeti zaman zaman bile olsa dayanılmaz oluyorsa kesinlikle doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Çünkü göğüs ağrısının sebebi kanser de olabilir. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Ertelediğiniz her gün geriye kalan hayatınızdan bir gün eksiltmek demek olabilir.

Sağ ve sol göğüs ağrısının nedenleri? Göğüs neden ağrır?

Göğüs ağrısı çeken insanlar genelde hep kalp krizi geçirdiklerini düşünür. Ancak bu insanların %95’i yanlış düşünmektedir. Göğüs ağrısının oluşması için birçok neden olabilir. Bu kısımda bu göğüs ağrılarından başlıca olanlarını sıralayacağız.1-Kırıklar2-Çatlaklar3-Kas zedelenmesi veya ezilmesi4-Atardamar tıkanıklıkları5-Akciğer kanseri6-Akciğer sönmesi7-Akciğerde virüslerden dolayı ortaya çıkan hastalıklar8-Romatizmal hastalıklarYukarı saydığımız sorunlar göğüs ağrılarının ana nedenlerini oluşturmaktadır. Bu durumlardan mustaripseniz ve göğüs ağrıları kronikleşmeye başladıysa, peşinizi bırakmıyorsa, artık doktora gözükme vaktiniz gelmiş demektir. Unutmayın, her şeyin başı sağlıktır. Şimdi derin bir nefes alın ve göğüs ağrınız varsa doktora başvurun ?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir