Kulunç ağrısı nasıl geçer ?

Kulunç ağrısı nasıl geçer? Oldukça yaygın olan ve her yaşta, her meslek grubunda görülebilen kulunç ağrısı tıbbı adı “Fibrositis” olarak bilinen bir kas, adale rahatsızlığıdır. Genellikle boyun ve omuz bölgelerinde meydana gelen kulunç vücudun diğer eklem, kas bölgelerinde de görülebilir.

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Toplumda kulunç ağrısı olarak tabir edilen ağrı, omuz bölgesinde iki kürek kemiği arasında yada sırt kısmında alt boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Tıb dilinde ise genellikle Miyofasiyal  ağrı sendromu dendiği bilinmektedir. Bilindiği üzere yapılan araştırmalar gereği kulunç ağrısının, ağrıdan başka herhangi bir zarara neden olmadığına ulaşılmıştır. Fakat son dönemde yapılan araştırmalar farklı teorileri ve gözlemleri ortaya koymaktadır. Örneğin, kireçlenme ya da çeşitli romatizmal sonuçlar gibi farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Kulunç Nedir? Kulunç vücudun neresidir?

Kulunç ağrısı daha önce de belirttiğimiz gibi sırt bölgesinde meydana gelen kas ve adale rahatsızlığı olarak tabir edilmektedir. Genellikle tıbbi isimleri Fibrositis ve Miyofasiyal Ağrı Sendromu olarak bilinmektedir. Sırt bölgesinde, boyun alt kısmı ve omuzlarda meydana geldiği bilinmektedir fakat vücudun daha farklı kısımlarında da meydana gelebilir.

Kulunç Neden Olur?

Kulunç ağrısı ya da kulunç ağrıları herhangi bir cinsiyet veya yaş gözetmeden herkeste meydana gelebilecek ağrılardır. Kas ve adale kaynaklı bir ağrı olduğu için çeşitli vücut hareketlerinin yanlış yapılması, omuz ya da kol bölgesinin ya da ilgili bölgenin zorlanmasıyla meydana gelebilir.

Kulunç Ağrıları Genellikle Kimlerde Görülür?

Kulunç ağrıları genellikle çeşitli sportif hareketleri ısınmadan, yanlış uygulayan kişilerde, ağır iş kolunda çalışan kimselerde ya da kaslarını yanlış kullanan kimselerde zamanla meydana gelebilmektedir. Kas ve adale olarak herhangi bir bölgenin çok yoğun olarak kullanılması da kulunç ağrılarını oluşturabilmektedir.Kulunç ağrılarının nedeni olarak bilinen diğer sebepler ise yel girmesi olarak tabir edilen durumlar, ısınan kasların soğukta kalacak şekilde ya da rüzgara maruz kalması olabilmektedir.Diğer nedenlere bakacak olursak eğer;Kasların fazla hareketsiz kalması ya da ani harekete maruz kalmaları,Bölgesel kaslara aşırı yüklenme ya da düzenli olarak yanlış hareketlerin yapılması,Psikolojik gerginlikler ve psikolojik gerginlikler dolayı kasların kasılması ya da sıkışması,Yanlış oturma pozisyonları,Omur arası rahatsızlığı olarak bilinen Servikal rahatsızlıklarolarak sıralanabilir. Bunun dışında ise düzenli spor geçmişi olan ve daha sonra spor hayatına ara veren ya da bu tür benzeri durumlar yaşayan kişilerde sık sık meydana geldiği halk arasında bilinmektedir.

Kulunç ağrısı nasıl anlaşılır?

Kulunç ağrısı genellikle belirli bir bölgede meydana gelmektedir. Bölgenin hareketlenmesi ve bölgenin aktif olmasında ise ağrı, acı gibi durumlar meydana gelmektedir. Ağrının şiddeti ve durumu gereği mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Genellikle krem ve kas gevşetici gibi çeşitli tedavi metotları uygulanmaktadır. Yine de herhangi bir durumda mutlaka doktorlara başvurulmalıdır.

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer? / Kulunç Ağrısı tedavisi nasıldır?

Kulunç ağrıları yukarıda saydığımız nedenler ötürü tedavisinden önce kulunç ağrısının neden gerçekleştiğine dikkat çekmek gereklidir. Aksi halde tedavi sonrası ağrılar tekrar devam edebilir ve ağrı kronikleşebilir. Genellikle 3 aydan uzun süren ağrılar kronik kulunç ağrısı olarak adlandırılmaktadır.Kulunç ağrılarının en basit ve sık uygulanan tekniği ağrıyan bölgeye uygun bir şekilde, bilinçli ve dikkatli bir şekilde masaj yapılarak ovulmasıdır. Masaj ve ovulma işlemi yapılırken ağrı kesici ve kas gevşetici kremler kullanılabilir. Bu noktada mutlaka bir doktor onayı olması daha iyi olacaktır.Kulunç ağrısı olan bölgeyi sıcak tutun!Kulunç ağrısı yaşanılan bölgeyi sıcak tutmak ağrıyı hafifletecek ve daha iyi bir konuma gelmesine fayda sağlayacaktır.Ağrı kesici bitkisel yağlar adlı konumuzu inceleyebilirsiniz“Ağrı kesici bitkisel yağlar”

Kulunç kırmak nedir? Kulunç Nasıl kırılır?

Kulunç kırma denilen işlem masaj yolu ve ovma yolu ile ağrılı bölgenin sert bir şekilde çeşitli hareketler yardımı ile ovulmasıdır. Fakat tavsiye edilen yöntemlerden biri değildir. Hareketlerin yanlış yapılması ya da bölgenin zedelenmesi daha kötü sonuçlara sebep olacaktır. Bu da durumu daha kötüye sürükleyecek ve tedavi sürecini uzatacaktır.

Kulunç ağrısı tedavisinde doğal yöntemler ve diğer tedavi metotları nelerdir?

İlk olarak stresiz, sakin bir yaşam ve doğru bir şekilde yapılan gündelik egzersizler uygulanabilir. Stres bilindiği gibi kulunçtan daha ciddi sağlık problemlerine, psikolojik sorunlara neden olabilir bu yüzden stres ile mücadele etmek, bünyeyi ruhsal ve fiziksel anlamda rahatlatmak gereklidir.Sıcak su torbası gibi bölgeyi sıcak tutacak uygulamalar düzenli bir şekilde yapılabilir. Bölge çeşitli masaj yağları ile hafif bir şekilde ovulabilir.Tuz, sirke ve saf alkol karışımı uygun bir şekilde karıştırılıp – gerekirse karışım seyreltilip ağrılı bir bölgeye masaj yapılabilir. Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde yapılan bu karışımın ağrılı bölgeye iyi geldiği sonucuna ulaşılmıştır.Papatya çayı herhangi bir havlu yardımıyla bölgeye hafif bir şekilde uygulanabilir.Düzenli rahatlatıcı ve sakinleştirici egzersizler yapın!Yaptığınız düzenli egzersizler sonucu kaslarınız tekrar çalışmaya başlayacak ve vücudunuz rahatlayacaktır. Böylece kulunç gibi ağrılarınız hafifleyecektir.Depresyondan ve stresten uzak durun !Sakinleştirici bitki çayları ve çeşitli gündelik egzersizler yardımıyla stres ve depresyondan uzak kalabilir böylece kaslarınızın gereksiz bir şekilde kasılmasını engelleyebilirsiniz. Bilindiği gibi stres ve depresyon kasların ve adalelerin kasılmasına neden olabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir