Sabahları Mide Yanması

Sabahları mide yanması sorunu daha çok mide hastalıklarını işaret eden bir sağlık sorunudur. Özellikle sabahları aç karnına tüketilen kahve sonrasında midede yanma görülür ve bu yanmalara geğirme gibi sorunlar da eşlik eder. Bu sağlık sorunu midenin asit salgılamasından dolayı ortaya çıkan bir sorundur ve en büyük sebeplerinden birisi reflüdür.Kişinin reflü hastalığı sonrasında bu tarz mide ağrıları ile karşılaşması çok sık gözlenen bir durumdur. Reflünün ortaya çıkmasında birçok faktör etkilidir. Özellikle beslenme düzeni mide hastalıklarının oluşmasındaki en büyük faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin sabahları mide ağrısı çekmemesi için yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi, özen göstermesi gerekmektedir.

Sabahları Mide Yanması Neden Olur?

Sabahları erken saatlerde midede yanma görülebilir. Bu yanma kişiye rahatsızlık verir ve sancı çekmesine neden olur. Bu sık görülen mide yanması yemek düzeninin bir sonucudur. Kişinin çok ağrı çekmemek için doktora gitmesi ve muayene olması tavsiye edilmektedir. Sabahları görülen mide yanmasının birçok sebebi bulunur. Bu nedenler arasında şunlar bulunur:

  • Kişinin gece geç saatte ağır bir yemek yemesi sonucunda bu yemek sabahın erken saatlerinde midede sancıya neden olur. Bu durumda özellikle aşırı yağlı ve fast-food tarzı ürünlerin tüketilmesi sancının ve yanmanın şiddetini arttırmaktadır.
  • Kişinin mide yanması sorunu yaşamasının diğer bir sebebi ise zor sindirilen yiyeceklerin sık bir biçimde tüketimidir. Bu ürünlerin hazmedilmesi zor olduğu için midede yanmaya neden olabilmektedir.
  • Günün erken saatlerinde midede yanma görülmesinin en büyük sebebi reflüdür. Mide asidi yaratan bu hastalık kahve vb. içeceklerin tüketimi ile birlikte büyük bir artış göstermektedir. Mide yanmasının yanı sıra mide bulantısı gibi sağlık sorunları da sık meydana gelmektedir.
  • Kişinin beslenme düzeni mide ağrılarına neden olabilir. Sindirilmesi kolay olan yiyeceklerin tercih edilmesi gerekir ve bu yiyecek uzun aralıklar halinde kısa aralıklar halinde tüketilmelidir. Kısa aralıklar halinde tüketilen yiyeceklerin besin değeri de az olmalıdır.

Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Sabahları sıklıkla görülen mide yanmasına neden olan çok sayıda yiyecek vardır. Bu yiyecekler arasında domates, soğan, yağlı yiyecekler, sarımsaklı yiyecekler, nane, çikolata ve kızartma yiyecekler yer almaktadır. Bunların yanı sıra kişinin bol miktarda kafein tüketimi yapması da mide yanmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Kişinin dikkatli bir biçimde beslenmesi sonucunda mide yanmaları sona erebilir.Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında ise lifli meyveler, tam tahıllı gıdalar ve çiğ yenilen sebzeler yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir