İdrar Yaparken Kasıklarda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Kasıklarda, idrara çıkma esnasında ağrı hissedilmesi sık rastlanan bir durumdur. Ancak bu durum kadınlarda ve erkeklerde ortaya çıkma sebebine bağlı olarak farklı şekillerde değerlendirilmelidir. Çünkü kadınların kasık ağrıları daha farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.Fizyolojik ya da patolojik olarak ortaya çıkabilen kasık ağrısı, kadınlarda daha çok regl dönemi içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum yalnızca idrara çıkma sırasında değil, regl sürecinin birkaç gün öncesinde ve ilk iki gün boyunca görülebilir. Şayet kadınlarda ortaya çıkan kasık ağrısı yalnızca bir defaya mahsus olarak ortaya çıkmışsa ya da bazen görülüp bazen görülmüyorsa, başka bir sorun da söz konu olabilir. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir.

Kasıklarda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

İdrar yaparken kasıklarda ortaya çıkan ağrıların birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Patolojik olarak görülen kasık ağrısında ilk akla gelen nedenlerden bir tanesi yumurtalıklarda oluşan kistlerdir. Bu kistler iyi huylu olabildiği gibi, kötü huylu da olabilmektedir. Eğer kist büyüklüğü çok fazla ise, zararlı olabilir. Bu nedenle büyüme hızı ve süreci mutlaka takip edilmelidir. Gerekli durumlarda ilaç tedavisi ile kistin büyümesine engel olunabilmektedir. Bazı ilaçlar, kistin tamamen parçalanmasını ve regl yahut idrarla atılmasını sağlamaktadır.
  • Kadınlarda kasık ağrısına yol açan ve özellikle idrar esnasında kendini gösteren nedenlerden bir tanesi de sistittir. Günümüzde her 5 kadından 3’ünde görülen sistit rahatsızlığı, kasık ağrısına ek olarak idrara çıkma esnasında vajinada yanma, kaşıntı ya da süt kesiği olarak tabir edilen şekilde akıntı oluşmasına yol açabilmektedir. Bu durum meydana gelen kişi, idrara çıkma isteği duyar ancak idrara çıktığında birkaç damladan daha fazla idrar yapamaz. Şiddetli bir yanma ve kaşıntı durumu hisseder. Bu hastalığın tedavisi, antibiyotik ilaçlarla yapılmaktadır. Aynı zamanda kişinin bol bol su içmesi de iltihabın temizlenmesi bakımından oldukça önemlidir.
  • Regl Ağrısı da kasıklarda ağrı oluşumuna neden olan faktörlerden bir tanesidir. Yalnızca kasıklarda değil, üst karın, bacaklar ve bel bölgelerinde de şiddetli ağrılar ortaya çıkabilmektedir.
  • Rahimde oluşan miyomlar da kasık ağrısının nedenlerindendir. Riskli durumlarda cerrahi operasyon ile bu miyomların alınması gerekebilir.

Kasık Ağrısı Tedavisi

Kasıklarda ağrıya yol açan etmen tespit edildikten sonra, gerekli tedavi işlemlerine derhal başlanması gerekir. Yumurtlama, yumurtalık kisti ya da miyomlar nedeniyle ortaya çıkan kasık ağrılarının tedavi sürecine doktor tarafından karar verilir. Gerekli olduğunda cerrahi uygulamalar da kullanılabilir. Sistit türü kasık ağrılarında ise daha çok ilaçla tedavi ve uygulamalar, sorunun büyük ölçüde çözülmesini sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş