Rengi siyah adet kanaması neye işaret eder?

Kadınlarda her ayın belirli dönemlerinde görülen Adet Kanamaları – Regl, kadınlar tarafından genellikle zor bir dönem olarak yorumlanmaktadır. Bir çok kadın tarafından ayın belirli dönemleri yaşanılan bu hassas durum bazı dönemler daha da hassaslaşabilmektedir. Bu tür durumlara örnek sunmak gerekirse eğer Regl – Adet kanının renginde çeşitli farklılıklardır.

Regl kanı neden siyah olur?

Bazı fizyolojik ve biyolojik ayrıca psikolojik süreçlere bağlı olarak Regl – Adet kanının renginde dönem dönem değişmeler meydana gelebilir. Adet kanının rengi açık bir pembe halini alabilir ya da adet kanının rengi siyah olabilir. Bu tür durumlarda hemen panik olmamak gereklidir. Çünkü bu tür durumların bir çok sebebi mevcuttur.Genellikle siyah adet kanamaları her ay yada 2 -3 ayda bir her kadının karşılaştığı normal bir durumdur. Bir çok kadında rastlanabilir. Fakat siyah adet kanamaları ağrılı ve sancılı bir şekilde yaşanıyorsa ya da normal regl kanamalarından daha farklı bir şekilde gerçekleşiyorsa mutlaka bir kadın doğum doktoruna yada ilgili bir uzman hekime danışılmalı ve müracaat edilmelidir. Aksi halde normal seyreden adet kanamalarında siyah kan gelmesi normal olarak kabul edilmektedir.

Regl Kanı Neden Siyah Gelir?

Regl kanının siyah gelme sebeplerini sayacak olursak eğer ilk sebep olarak;

  • Regl kanı gecikebilir,

Regl kanı geciktiği zaman rahim kısmında oksitlenebilir bu durumda adet kanının rengine etki ederek daha koyu bir renge bürünmesine neden olmaktadır. Rahim dışına çıkana kadar renk git gide koyulaşacaktır.

  • Çeşitli kadınsal hastalıklar olabilir,

Dönemsel olarak yaşanan çeşitli kadınsal hastalıklar regl kanının siyah gelmesine sebep olabilmektedir. Örneğin regl döneminin oldukça düzensiz olması, çeşitli psikolojik durumlar gereği regl döneminde yaşanan gecikmeler ya da regl dönemi yaşanan çeşitli rahime bağlı problemler olabilir. Bu tür durumlarda düzenli doktor kontrolü iyi bir çözüm olacaktır.

  • Çeşitli vajinal enfeksiyonlar,

Vajinal enfeksiyonlar bilindiği gibi bir çok kadının kabusu olabilmektedir. Genellikle sağlıksız olarak yorumlanan cinsel ilişki yada cinsel ilişkiye bağlı problemler, çeşitli steril durumlar örneğin günlük ped yada vajinal akıntının kontrol edilememesi gibi çeşitli nedenler ile farklı vajinal enfeksiyonlar yaşanabilir. Bu tür durumlarda hoş olmayan bir koku ve hoş olmayan bir akıntı genellikle meydana gelmektedir.

  • Düşük yapma ihtimali,

Eğer hamilelik beklentiniz varsa yada hamilelik durumu içerisindeyseniz eğer ne yazık ki düşük yapma ihtimali olabilir bu yüzden bu tür durumlarda siyah adet kanamasını ciddiye alın ve ilk fırsatta ilgili doktor hekime müracaat edin.

  • Stres, anksiyete, depresyon ve gerginlik,

Bilindiği gibi yoğun yaşanan gerginlik ve stres durumları, depresyon hali ve mutsuzluk gibi çeşitli sendrom ve durumlar regl – adetin düzensizliğine ve regl kanında çeşitli değişimlere sebep olabilmektedir. Genellikle siyah regl kanı bu tür durumlarda ortaya çıkmaktadır.

  • Bazı ilaçların yan etkileri,

Kullandığınız ilaçlara, gıda takviyelerine lütfen dikkat edin ve kullandığınız ilaçlar ve gıda takviyeleri hakkında bilgi edinmeye çalışın çünkü bu tür durumlarda regl kanında çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Bu tür durumlarda hassas olmaya çalışın.

Siyah regl kanının gelmesinde ki diğer sebepler ise;

HamilelikAdet döneminde girilen cinsel ilişkiÇeşitli hormonal değişimlerSigara ve alkol tüketimi, Kafein tüketimiAz su tüketimi ve sıvı gıdanın az alınmasıÇeşitli rahim hastalıkları, rahim kanseri vb.

Siyah regl kanaması durumunda ne yapılmalıdır?

Siyah adet kanaması durumunda birey stresli bir durumdan ya da ortamdan oldukça uzak kalmalı ve bu tür durumlara dikkat etmelidir. Oldukça, ihtiyacı kadar su tüketmeli ve sıvı alımına dikkat etmelidir. Siyah regli kanaması artmaya devam ederse ve herhangi bir problem yaşarsa mutlaka ilgili bir hekime müracaat etmelidir. Birey düzenli olarak sağlık açısından kontrol işlemlerini yerine getirmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş