Doğum sonrası çatlakları ortadan kaldıran çözümler

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer düşüncesi kadınlarda gebelik oranının düşmesine neden oluyor. Anne olmak ve keyifli bir hamilelik dönemi geçirmek elbette bir çok kadının hayali fakat ne yazık ki doğum sonrası çatlaklar ve doğum sonrası lekeler bir çok kadının kabusu olmakta.Öncelikle doğum sırasında ve doğum sonrasındaki oluşan fazla kilolarınızdan kurtulmak için Doğumdan sonra göbek nasıl eritilir? Altın ipuçları başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer?

Doğum sonrası çatlakların geçmesi için aslında en çok yapılan hatalardan biri çatlakların oluşmasına zemin hazırlamaktır. Peki bu ne demektir?Doğum sonrası çatlaklarınızın oluşmasına engel olun! Hamilelik döneminiz boyunca profesyonel doktorunuzun eşliğinde basit sportif hareketler yaparak hem vücudunuzun dengesini koruyun hem de sağlıklı bir doğum için hazırlanın bunun yanı sıra hamilelik döneminizde en basit teknik olarak nemlendirici kremler ile baldır bölgenize ve karın bölgenize hafif masajlar yapabilirsiniz.Böylece hem cildiniz nem dengesini koruyacak hem de çatlakların oluşmasını bir nebze olsun hafifletebileceksiniz. Çatlaklar daha kolay ve hızlı iyileşecektir.

Doğum sonrası çatlaklara çözüm: Zeytinyağı

Eski zamanlarda İtalyan kadınlar yeni bebek sahibi oldukları dönemlerde göğüs uçlarına zeytinyağı sürerlerdi. Bu yöntemi yapmalarının sebebi ise bebeklerin, göğüs uçlarına fazla kuvvet uygulamalarından dolayı oluşan çatlakları geçirmekti. Sonrasında bu yöntem dünyadaki tüm kadınlar tarafından uygulanmaya başlandı.Çünkü zeytinyağı göğüs uçlarındaki çatlaklara birebir devaydı. Günümüze kadar gelen bu tedavi yöntemini kadın-erkek farketmeksizin herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Artık insanlar zeytinyağını vücudunun herhangi bir yerindeki çatlak sorununu çözmek için kullanabiliyor.Doğum sonrası oluşan çatlaklar nasıl geçer diye düşünmek yerine elinize hemen hakiki zeytinyağı alın ve vücudunuzdaki çatlak bölgelere uygulamaya başlayın.

Zeytinyağı doğum sonra çatlakları geçirmek için nasıl uygulanmalı?

Gerçek zeytinyağını saf Hindistan cevizi kremi ile karıştırıp kalça ve göğüs bölgesine uygulayabilirsiniz. Bu karışımı vücudunuzun çatlak olan her bölgesi için kullanabilirsiniz. Buradaki önemli nokta, kremi ve zeytinyağını birbirine iyi yedirmelisiniz. Yani baya karıştırmalısınız. Elde edilen formülü çatlaklarınıza uygulayın. 1-2 saat kadar bekletin ve sonrasında duş alın. Duş almayı ihmal etmeyin, diğer türlüsü hijyenik açıdan sorunlara yol açabilir.Zeytinyağı dışında doğum sonrası çatlaklara iyi gelen başka seçeneklerde vardır. Bunlardan bazıları, Lierac Phytolastıl çatlak gidericidir. Öte yandan bitkisel bir kür olan, badem yağı-kayısı ve susam yağı karıştırılarak çatlak sorunu olan bölgeye uygulanır. Bu da çatlaklara çok iyi gelecektir. Bol bol su içmekte özellikle doğum sonrası çatlakları geçirmek için güzel bir seçenektir.Vücudunuzdaki çatlakların artmasını istemiyorsanız, vücudunuzu nemlendirmeli ve cildinizin kurumasına izin vermemelisiniz. Çünkü cilt kuruduğunda gerginleşir ve gerginleşen ciltte daha fazla çatlak oluşur.Doğum sonrası çatlaklar için bir diğer formülde yumurta akı formülüdür. Yumurta akını sarısından ayırarak çatlak bölgelere uygulanır. Çatlak bölgeye iyice yedirilmesi ve çatlak bölgenin yumurta akını iyice emmesi gerekmektedir. Tüm bunlar işe yaramazsa ve siz hala ne yapacağım diye düşünüyorsanız, çözüm limon suyunda yatıyor.Limon suyu çatlakları gidermede iyi değildir fakat çatlakların görünümünü azaltabilir. Limon suyu kırmızı görünümlerde olan çatlakları ten renginizle aynı renge çevirebilir.

Peki doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak için daha fazla neler yapılabilir?

Dengeli beslenin!Dengeli beslenmek normal günlük hayatınızda da önemli olduğu gibi hamilelik döneminde de oldukça önemli bir konu hem bebeğin gelişmesinde etkili olan sağlıklı ve dengeli beslenme, sizin de vücudunuzun toparlanmasında oldukça etkili olacaktır. Örneğin C vitamini vücut lekelerinde oldukça etkili bir vitamindir.Buna bağlı olarak hamilelik dönemi boyunca vitamin ve mineral eksikliğini ne kadar az yaşarsanız, hamilelik sonrası da aynı şekilde dengeli beslenmenizi koruyabilirseniz çatlaklara kolayca veda edip eski formunuza kolay bir şekilde geri döneceksinizdir.Nemlendiricinizi eksik etmeyin!Nemlendiricinizi eksik etmeyin. Unutmayın Nem ve özellikle E vitamini, C vitamini cildiniz için önemli faktörler bu yüzden cildinizin kurumasına izin vermeyin, olabildiğince sık sık karın bölgenizi ve baldır bölgenizi nemlendirin ki cildiniz gergin değil daha yumuşak bir dokuya sahip olsun.Bitkisel kürler deneyebilirsiniz!Bitkisel kürler dönem dönem uygulandığında etkili oldukları bir çok araştırma tarafından onaylanmıştır. Cildiniz için papatya çayı, ada çayı, yeşil çay gibi çeşitli kürleri deneyebilir. Pamuk yardımı ile cildinize basit bir şekilde uygulayabilirsiniz.Her derde deva Peeling!Cildinizdeki çatlaklara peeling uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Cildinize düzenli uygulayacağınız peeling doğum sonrası oluşan çatlaklara etki edeceği gibi aynı zamanda cildinizi daha pürüzsüz bir hale getirmenizde yardımcı olacaktır.Lohusalık döneminiz çok önemli!Bir çok kadın henüz lohusalık dönemini tamamlamadan bir çok tedavi yöntemine başvurmaktadır fakat bu olumsuz bir harekettir. Bunun sebebi ise çatlak ve leke tedavisine tıbbi olarak başvurmadan önce lohusalık döneminin tamamlanmış olması gerekmektedir.Aksi halde bir çok kimyasal cildinizden emilerek vücudunuzda farklı etkilere sebep olabilir. Unutmayın siz bir annesiniz ve bebeğinizi düzenli olarak emzirmektesiniz, siz ne yer ve içerseniz o da haliyle onları yiyip içecektir ?

Özet olarak sıralayacak olursak mutlaka uygulanması gereken yollar,

Cildinizi sık sık nemlendirin,Vitamin ve minerallerinizi eksik etmeyin, mümkün olduğunca doğal beslenin!Beslenme düzeniniz ve dengeli beslenmeniz oldukça önemli unutmayın!Doğal bitkisel kürler denemekten çekinmeyin! Araştırın ve okuyun!Profesyonel yardımlar alın ve doktorunuza mutlaka danışın!Yapabiliyorsanız mutlaka spor yapın!Doğum sonrası çatlaklar ve lekeler için yapılabilecek farklı tedavi yolları ise;Papatya çayı kürleri deneyin, cilde ve saçlarınıza oldukça faydalıdır!Adaçayı kürlerini deneyin unutmayın adaçayı doğal antibiyotiktir aynı zamanda!Nemlendirici kremleri ve bitkisel yağları düzenli uygulayın!Bio – oil türü yağlar kullanabilirsiniz, yaptığımız araştırmalar gereği bu tür yağların etkilerinin oldukça olumlu olduğuna ulaştık.       -Unutmamak gerekir ki Kakao yağı gibi çeşitli bitki yağlarının da çatlaklar ve lekeler için iyi geldiğini bilmekteyiz.Bepanthol kullanabilirsiniz, yine yaptığımız araştırmalar sonucu bazı kadınların Bepanthol ve silverdin isimli kremleri düzenli çatlaklarına uyguladıklarına rastladık ve sonuçlarının olumlu olduğuna ulaştık!Mutlaka doktorunuza danışın!Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere ?Sorularınızı ve isteklerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın !

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir