Protez Diş Yutma

Protez diş yaşlıların ya da diş problemi çeken kişilerin çok sık tercih ettiği bir yöntemdir. Yapılan dişlerin doğal diş olarak görünmesi yöntemin bir diğer artısıdır. Protez kullanımı esnasında yaşanan bazı sıkıntılar ciddi problem oluşturabilmektedir.Protez diş kullanan kişilerin en sık rastladığı problemlerin başında ne kadar gerçekleşmesi imkansızmış gibi dursa da protez dişleri yutma gelmektedir.Protez diş yutma cerrahi müdahale gerektirebilir. Bazı hastalarda protez diş yutma sonrasında protez dişler mide duvarına saplanabilmektedir. Bu tarz durumlarda midenin en az hasarla kurtulabilmesi için acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.Bazı hastalarda protez diş yutma sonrasında kendiliğinden dışkı ile atıldığı kayıtlara geçmiştir. Ancak bu durum çok nadir görülmektedir ve tavsiye edilmez. Çünkü yutulan protez dişler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak duvarına ciddi zararlar verebilmektedir.

Protez Diş Bakımı

Protez dişler günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Kullanım esnasında zorluk yaşamamak için protez diş bakımının düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir.

  • Ağız dokusunun sağlığı için hareketli protezler her akşam çıkarılmalıdır.
  • Yemeklerden sonra protezler mutlaka temizlenmelidir.
  • Her gün protezler normal dişlerde olduğu gibi fırçalanmalı, üzerindeki besin artıklarından arınmalıdır.
  • Fırçalamalar esnasında protez dişler için özel yapılmış fırçalar ve diş macunları kullanılmalıdır.
  • Son olarak belkide en önemli püf nokta protez diş kullanan kişiler protez dişleri aşındıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Protez diş sahibi olan kişiler rutin olarak diş hekimi kontrolüne gitmelidir. Protez diş yapımının ilk zamanlarında kişinin ağzında meydana gelen yaralar çok normaldir. Ancak uzun süreli geçmeyen yaralarda mutlaka kişi diş doktoruna muayene olarak protez dişlerini kontrol ettirmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir