Ön Çapraz Bağ Yırtığı ve Fizik Tedavisi

Ön çapraz bağ yırtığı çok yaygın bir spor yaralanmasıdır ve genellikle dizin istikrarını etkiler. Fizik tedavi, ön çapraz bağ yırtığı tedavisinde önemli bir rol oynar, kas güçlendirme egzersizleri ve esneklik çalışmaları gibi çeşitli yöntemler kullanılarak dizin stabilitesini iyileştirmeyi hedefler. Bu makalede, ön çapraz bağ yırtığı ve fizik tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ön çapraz bağ nedir? Ön çapraz bağ yırtığı ve ameliyatını anlamak için öncelikle diz anatomisine bakalım. Diz eklemi, uyluk kemiği (femur), kaval kemiği (tibia) ve diz kapağı kemiği (patella) arasında bulunur. Diz, menteşe gibi hareket eder ancak bükme ve açma sırasında hafif bir dönme hareketine de izin verir. Tibia ve femur arasında iç ve dış menisküs adı verilen kıkırdak yastıklar bulunur. Menisküsler, eklem yüzlerini korumak için şok emici özelliklere sahiptir. Ayrıca, tibia yüzeyinin çukurluğunu artırarak dizin stabilitesine yardımcı olurlar.

Ön çapraz bağ (ÖÇB), dizde tibiayı femura bağlayan dört ana bağdokusal liften biridir. ÖÇB, arka çapraz bağ (AÇB) ile birlikte diz içinde bulunur. ÖÇB’nin temel görevi, tibianın femur altında öne kaymasını önlemek ve diz eklemi rotasyonunu sınırlamaktır. ÖÇB içinde, dizin pozisyonu hakkında merkezi sinir sistemine sinyal gönderen mekanoreseptör adı verilen sinir uçları bulunur. Bu reseptörler uyarı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş