Odaklanma Sorunu Nedir, Nasıl Çözülür?

İç ve dış uyarıcıların etkisi altında kalmadan, bir işe tüm dikkatini vererek yoğunlaşabilme, odaklanma ya da konsantrasyon olarak ifade edilmektedir. Bazı kişilerde odaklanma sorunu ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.Odaklanmanın sorun haline gelmesinde kişinin yapısal ve ruhsal özelliklerinin yanı sıra, dış etmenlerinde rolü bir hayli fazladır. Odaklanma sorununun çözülebilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak dış faktörleri kontrol altına almak mümkün olabilmektedir. Odaklanma sorunu yaşayan bireylerde genel olarak;

 • Başlanan bir işin yarım bırakılması ve bu sebeple oluşan kaygı,
 • Yaşam tarzında düzensizlik,
 • Dalgınlığın artması ve bu nedenle ortaya çıkan iş kazalarının çoğalması,
 • Bir konuya duyulan ilgide aniden sönme gerçekleşmesi,
 • Unutkanlık ve isimlerin unutulması,
 • Okunan metin belgesinden anlam çıkaramama, defalarca aynı cümleleri okuma,
 • Sorunluluk almaktan kaçınma ve bunun getirdiği sosyal sorunlar,
 • Düşüncelerin çaba gösterilmesine rağmen toparlanamaması gibi belirtilerle kendini gösterir.

Odaklanma sorununun ortadan kaldırılması, genellikle tıbbi bir tedavi gerektirmez. Kişinin tek başına aşabileceği bir sorundur ancak yine de çok dikkatli hareket edilmesi son derece önemlidir.

Odaklanma Sorununda Uygulanabilecek Teknikler

Odaklanma sorununun ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bir takım teknikler mevcuttur. Bu teknikler düzenli olarak uygulandığında, zamanla odaklanma sorununun da ortadan kalktığı görülecektir:

 • Odaklanma gücünün artırılması için tek seferde tek bir iş kuralına uymak işe yarayacaktır. Bir iş ile ilgilenirken bir başka işle daha ilgilenmek, kişinin hem fiziksel hem de zihinsel olarak bölünmesine yol açar ve bu da odaklanmayı zorlaştırır.
 • Beslenme düzeni son derece önemlidir. Sağlıklı beslenen kişilerde, odaklanma ile ilgili sorunlar çok daha az ortaya çıkmaktadır.
 • Uyku düzeni de odaklanmanın artışını sağlayan faktörlerden biridir.
 • Bulmaca çözmek, düzenli olarak açık havada yürüyüş ve egzersiz yapmak gibi faaliyetler de stres faktörlerinin azaltılmasında ve konsantrasyonun daha sağlıklı bir biçimde sağlanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Odaklanma Sorununa Çözümler

Yukarıdaki maddelerin uygulanması esnasında, yaşam tarzını iyileştirmeye yönelik davranış ve değişiklikler de odaklanma oranını yükselten detaylardır. Kişinin gün içinde yapması gereken tüm işler için kendini ödüllendirmesi çok önemlidir. Bu motivasyonda ve odaklanmada artış sağlamaya yardımcı olur. Bunun yanında, yapılan işlerde sevgi çok önemli bir yere sahiptir. Kişinin işini severek yapması, konsantrasyonunun artmasını sağlayacaktır.Yoğun bir yaşam koşturmacası içinde bireylerin unuttuğu en önemli şey, kendine vakit ayırmak ve istirahat etmektir. Uzun süreli olarak değil, kısa molalarla yapılan çalışmalar zihnin yorulmasını daha aza indireceği için odaklanmayı güçlendirir. Buna ek olarak olumsuz düşüncelerden uzak kalmak, olumlu düşüncelere ve faaliyetlere odaklanmak da oldukça önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir