En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri unutulmamalı ki hamile kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekte, belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilmektedir. Hamilelik esnasında gözlenen bazı belirtiler kişi hamile olduğunu bilmeden önce hamileliğe işaret edebilmektedir. Özellikle eski yıllarda tıbbı test yöntemlerinin bu kadar gelişmediği dönemlerde hamilelik meydana gelen belirtiler ile anlaşılabilmekteydi.Hamilelik belirtileri en erken adet kanamasının meydana gelmemesi ile anlaşılabilmektedir. Tüm bu durum dışında daha erken gözlenen mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi hamileliğin erken evrelerinde gözlenen belirtiler yanıltıcı olabilmektedir, bu belirtilere güvenilerek kişi hamile kesinlikle denilemez.Hamilelik esnasında kadınlarda B-HCG hormonu(gebelik hormonu) denilen bir hormonun miktarında yükselme meydana gelir. Bu hormon hamilelik hormonu olarak da bilinmektedir. Hamilelik esnasında artan bu hormonun kan ya da idrarda tespiti ile hamilelik kesin olarak tespit edilir. Hamileliğin ilk günlerinde artmaya başlayan bu hormon kan ile kolayca tespit edilebilirken idrarda gözlenmesi ne yazık ki birkaç haftadan ilk aya kadar değişiklik gösterebilmektedir.

İlk Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik vücudun tüm fizyolojik etkileşimlerini ve yapısını değiştiren bir dönemdir. Bir süreç olarak meydana geldiği için bu süreç sonrasında tüm değişimler eski halini almaktadır. Hamilelik esnasında gözlenebilecek belirtiler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de bu belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz ve hamilelik şüphesi içindeyseniz mutlaka gebelik testi yaptırınız.

  • Gebeliğin ilk evrelerinde mide bulantısı ve kusma sıklıkla meydana gelmektedir. Bu durum özellikle sabah erken saatlerde sıklıkla gözlenir. Aynı zamanda koku hassasiyetinin gelişmesi durumundan kaynaklı olarak sık sık kokulardan kaynaklı olarak da mide bulantısı ve kusma meydana gelebilmektedir.
  • Baş dönmesi ani değişen hormonal dengeye bağlı olarak sıklıkla meydana gelmektedir. Özellikle gebeliğin ilk evrelerinde hamileliğe alışmaya başlayan vücutta baş dönmesi, halsizlik sıklıkla meydana gelmektedir. Gebeliğin ilerleyen evrelerinde bu durum yavaş yavaş geçmektedir.
  • Hamileliğin en temel belirtilerden bir tanesi adetin gecikmesidir. Gebelik olması durumunda dokuz ay boyunca kişi regl olmaz. Adetin gecikmesi akıllara gebeliği getirmelidir. Ancak bazı olgularda ne yazık ki adetin gecikmesi farklı rahatsızlıklardan, tümör kaynaklı hastalıklardan meydana gelebilmektedir.

Hamileliğin kesin olarak belirlenebilmesi için hamilelik semptomlarından çok kesin tahlil sonuçlarından, ultrason görüntülerinden yararlanmak gerekmektedir. Aksi halde yapılan tüm işlemler hata payı içermekte ve sizi yanıltabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir