Müzik Dinlemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Müzik Dinlemenin Sağlığa Faydaları

Yıllar önce dile getirilen “Müzik, ruhun gıdasıdır.” atasözünden de anlaşılacağı üzere müziğin insan ruhunu onarıcı bir yönü vardır. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda ise müziğin sadece insan ruhuna değil, hem bedensel hem de zihinsel aktiviteleri üzerinde pek çok olumlu sonuçlar doğurduğu net olarak saptanmış bir gerçektir.Müzik dinlemenin kişilere sağladığı en büyük faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  1. Kişilerin sevdikleri müzikleri dinlemesi sonucunda beyin dopamin adı verilen ve vücutta mutluluk, heyecan, neşe gibi duyguların hissedilmesini sağlayan bir nörotransmitter salgılamaktadır. Sevdiği müzikleri dinleyen insanlar günlerini daha pozitif ve daha enerjik geçirmektedir.
  2. Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan uykusuzluk problemi için de oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan müzik dinleme yöntemi, kişilerin düşüncelerinin sakinleşerek bedenlerinin rahatlamasını sağlarken daha kolay bir uykuya dalış imkanı sağlamaktadır.
  3. Depresyon, stres, korku gibi vücudu ve ruhu oldukça yoran psikolojik rahatsızlıklarında tedavi süreçlerinde sık sık tercih edilen müzik dinleme terapileri, müziğin iyileşmeye etkisi üzerindeki eşsiz başarısını gözler önüne sergilemektedir.
  4. Doğal bir ağrı kesici olarak da doktorlar tarafından önerilen müzik dinleme seansları, kişilerin zihinsel dinginliğe ulaşmasını sağlarken yapılan araştırmalar müzik dinlemenin kalp rahatsızlıklarının da daha hızlı tedaviye yanıt verdiğini göstermiştir.

Ezber ve Öğrenme Güçlüğüne Karşı Doğal Bir Yöntem: Müzik DinlemekKlasik müziğin bitkiler, hayvanlar ve insanlar üzerinde oluşturduğu etkilere genel olarak Mozart etkisi denilmektedir. Mozart etkisi teoremine göre, ders çalışırken veya ezber yapılırken dinlenilen klasik müzikler, kişilerin öğrenme ve ezber becerilerini güçlendirmektedir. Ayrıca olaylara farklı bakış açıları getirebilme niteliğini de kişilere kazandırarak, özellikle daha küçük yaşlardaki çocukların zeka düzeylerinin artmasında oldukça önemli bir rol oynadığı açığa çıkartılmıştır.Her Yeni Güne Yenilenerek BaşlayınMüziğin sağlık üzerindeki faydaları yapılan onlarca araştırma sonucunda net olarak tespit edilmiştir. Müzik ve sağlık kulağa iki ayrı konu gibi gelse de birbirlerine görünmez iplerle bağlıdır.Küçük yaşlardan ileriki yaş gruplarına kadar yapılan sayısız çalışmalar, kişilerin sevdikleri müzikleri dinlemesi sayesinde fiziksel, bedensel ve ruhsal olarak güçlenmelerini sağlamaktadır. Sağlığınızı güçlendirmek, daha pozitif olmak ve ruhunuzu dinlendirmek için her gün sevdiğiniz müzikleri dinleyin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir