Boğaz Ağrısı vs Strep Boğaz Enfeksiyonu

Boğazımız Neden Ağrıyor ?

Boğazınız ağrıyor ve yanıyor. Yutkunmak acı veriyor. Bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorsunuz, peki durum ne kadar kötü? Antibiyotik olmadan iyileşecek mi? Yoksa doktora gitmek mi gerekecek?Bu makale, boğaz ağrınızdan kurtulmanıza yardımcı olmak ve boğaz ağrısı semptomlarınız olup olmadığını keşfetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Belirgin belirti ve semptomların yanı sıra her ikisi için de tedavi seçeneklerini bulacaksınız. Belirtilerinizde neyin neden olduğunu bilmek önemlidir, çünkü farklı enfeksiyon türleri için farklı tedaviler gerekir. 

Strep Boğaz  Enfeksiyonu Nedir?

Strep boğazına her zaman bakteriyel bir enfeksiyon neden olur. Grup A Streptococcus bakterisi (“grup A strep”) boğazı ve bademcikleri enfekte eder ve antibiyotiklere hızla yanıt verir. 

Genel Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı oldukça ağrılı olabilir, ancak  strep boğaz ağrısı kadar ağrılı değildir. Soğuk algınlığınız olduğunda, nedeni genellikle bir virüstür. Bu, antibiyotiklere yanıt vermeyeceği anlamına gelir.Strep olmasa bile, rahatlama için bir doktora görünmeniz gerekebilir. Belirtileriniz varsa doktora görünme zamanı!!

 1. Bir haftadan uzun sürüyorsa
 2. Sürekli tekrarlıyorsa
 3. 2 haftadan daha fazla ses kısıklığı oluyorsa
 4. dehidrasyona neden oluyorsa
 5. Doktor sizi bekliyor demektir.

Strep Boğazı Nasıl Görünür?

Semptomlar

 1. Strep boğazının bazı belirtileri göz ile görülebilir 
 2. Bademciklerde  veya boğazda beyaz lekeler,
 3. ağzın çatısında koyu kırmızı lekeler
 4. deri döküntüsü.

Bu beyaz noktalarda irin cebi görüşebilir. Ek olarak, bazı hastaların boyununda şişlik, hassas lenf düğümleri  gözlenebilir ve bazılarının ateşi yaklaşık 37-38C’nin üzerindedir. Belirtiler ve semptomlar hem çocuklar hem de yetişkinler için aynıdır. Bu işaretler strep belirtisi gösterse de, tam bir karar vermek için doktora gitmek gerekir. Tam teşhis, yalnızca görsel işaretlerle bakarak anlaşılamaz. Yetişkinlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı çocuklardan daha azdır. Okul çağındaki çocuklar için, boğaz ağrısının strep olma olasılığı yaklaşık% 20 ila% 30’dur. Yetişkinler için oranlar% 5 ila% 15 arasındadır.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrılarına genellikle virüsler neden olur ve bu da onları iyileştirmeyi zorlaştırır. Ayrıca şunlardan da kaynaklanabilir:

 1. kuru hava,
 2. kirlilik gibi tahriş edici maddeler,
 3. sigara dumanı ve benzeri dumanlar ve
 4. alerji.

Strep boğazdan farklı olarak, günlük boğaz ağrıları genellikle herhangi bir antibiyotik tedavisi olmaksızın kendiliğinden geçer. Aslında antibiyotikler, boğaz ağrısına neden olan hastalıkların en yaygın nedenleri olan soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlara karşı işe yaramaz.Boğazın ötesinde, birkaç semptom daha içerir

 1. burun akması,
 2. sulu gözler,
 3. öksürük,
 4. hapşırma,
 5. düşük ateş (38C altında).

Çene altındaki ve boynun önündeki şişmiş lenf düğümleri, herhangi bir enfeksiyona işaret edebilir. Örneğin bir kulak enfeksiyonuna veya sinüs enfeksiyonuna eşlik edebilirler.AteşAteşiniz 38C’den yüksekse, genellikle streptokok boğaz enfeksiyonu belirtisidir. Bazen strep daha düşük ateşle birlikte gelir, bu nedenle yüksek ateşe sahip olmamak, mutlaka hasta olmadığınız anlamına gelmez.

Strep Boğaz ve Romatizmal Ateş

Strep bakterisinden enfeksiyon, ateşin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin bu kadar önemli olmasının büyük bir nedeni budur. Tedavi edilmezse romatizmal ateş, genellikle enfeksiyonun ilk ortaya çıkmasından yaklaşık iki hafta ila bir ay sonra başlayabilir. Romatizmal ateş ateşten çok daha fazlasıdır – şiddetli eklem, kalp, cilt ve beyin sorunlarına neden olabilir. Kalp kapakçıklarına da zarar verebilir. Gelişen dünyada sorun olmaya devam etse de romatizmal ateş Amerika Birleşik Devletleri ve diğer gelişmiş ülkelerde nadirdir.

Şişmiş Lenf Düğümleriniz mi var ?

Strep boğaz, özellikle öpüşmede olduğu gibi ağızdan mukus damlacıkları yayıldığında, doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Ayrıca bardak, çatal ve kaşık gibi şeyler paylaşılarak dolaylı temas yoluyla da yayılabilir.Antibiyotik almazsanız, strep enfeksiyonunuz enfeksiyondan yaklaşık iki ila üç hafta sonra bulaşıcı olacaktır. Ancak bir antibiyotik rejimi almaya başladığınızda, başkalarına bulaştırma potansiyeliniz yaklaşık 24 saat sonra kaybolur.Bu nedenle, Sağlık örgütleri, strepli kişilerin ateşi geçene veya en az 24 saat antibiyotik alanlara kadar işten, okuldan ve kreşten evde kalmalarını önermektedir.

Strep Boğaz Enfeksiyonu’nun Düzelmesi Ne Kadar Sürer?

Enfekte olduktan sonra,tam olarak  hastalanmak genellikle yaklaşık iki ila beş gün sürer.Antibiyotik tedavisi olmadan boğaz ağrısı 10-12 gün sürebilir.Enfeksiyonun, antibiyotik tedavisi başladıktan sonra üç ila beş gün içinde iyileşmesi muhtemeldir.Daha erken tedavi, romatizmal ateş gibi daha ciddi ilgili durumların önlenmesine yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Antibiyotik Kullanacağız?

Doktorunuz size streptokok boğaz enfeksiyonu teşhisi koyarsa, size antibiyotik reçete edilecek veya tedavi için antibiyotik iğnesi verilecektir. Bakteriyel enfeksiyonun tekrar ortaya çıkmaması için antibiyotik tedavisinin tamamını bitirmeniz gerekir – bitmeden önce kendinizi daha iyi hissetseniz bile -. Antibiyotik (amoksisilin gibi) alsanız bile Strep hala bulaşıcıdır, bu nedenle başkalarını daha fazla enfeksiyondan korumak için şu adımları izleyin: Ellerinizi en 30 saniye boyunca sık sık yıkayın.Yiyecek , mutfak eşyalarıveya kişisel hijyen eşyalarını paylaşmayın.

 1. • Strep enfeksiyonunuz tedavi edildiğinde diş fırçanızı atın.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ?

Bazen ev ilaçları boğaz ağrısı ve rahatsızlığı hafifletmekte çok işe yarayabilir. Bununla birlikte, semptomlar evde ilaç tedavileriyle kötüleşirse, tıbbi bir bakıcıya görünmelisiniz. İşte birkaç ev tedavisi: Tuzlu suyla gargara yapın: 1/2 çay kaşığı tuzu 1 bardak ılık suya karıştırın. Bu tuzlu su solüsyonunu günde birkaç kez gargara yapabilirsiniz. Bu, mukusun gevşemesine yardımcı olur ve iltihaplı boğaz dokunuzdaki fazla sıvıyı çeker.Boğaz pastilleri: Reçetesiz satılan boğaz pastilleri ve sert şeker ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.Boğaz spreyleri: Bunlar boğazı uyuşturarak ağrıyı durdurmaya yardımcı olabilir.Ballı çay: Balın boğaz tahrişini hafiflettiği gösterilmiştir ve yumuşak bir çaydan elde edilen sıcak su da aynı şeyi yapabilir.Çözümler, boğazı nemli tutmanın yanı sıra semptomların giderilmesine yöneliktir.Nemlendiriciler ve BuharlaştırıcılarBoğaz ağrısının ağrı ve tahrişinin bir kısmı boğaz kuruluğundan kaynaklanır.Boğaz ağrısının ağrı ve tahrişinin bir kısmı boğaz kuruluğundan kaynaklanır. Çözümlerden biri, odanızdaki nemi artırmak için bir nemlendirici veya buharlaştırıcı takmaktır.Buharlaştırıcınız veya nemlendiriciniz yoksa, başka bir çözüm de başınızı sıcak, buharlı su üzerinde tutmaktır. Nemli buharı yüzünüze yakın tutmak için başınızın üzerine bir havlu koyun ve rahatça yapabileceğiniz kadar derin nefes alın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş