Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk sokumunda meydana gelen ağrı kişinin ciddi şekilde şikayetler yaşamasına, hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına sebep olabilmektedir. Meydana gelen ağrının akut nedenleri ya da kronik hastalıktan kaynaklı etmenleri olabilmektedir. Kronik hastalık kaynaklı kuyruk sokumu ağrısı daha ağır seyredebilir meydana gelen ağrı yıllar boyunca sürebilir.Kuyruk sokumunda meydana gelen ve tek seferlik olmayan ağrının kaynağının tespit edilmesi için kişinin mutlaka uzman bir hekime gitmesi gereklidir. Röntgen, MR gibi tıbbi tetkik yöntemlerinin kullanılarak ağrı kaynağının kesin olarak tespit edilmesi gerekebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?

Kuyruk sokumunda meydana gelen ağrı bu bölgedeki kemik dokusundan, kas dokusundan ya da enflamasyonlardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Kuyruk sokumunda oluşan bu ağrılar kaynağına bağlı olarak farklı şekillerde seyredebilir, farklı semptomlar ortaya çıkabilmektedir. buca escortKuyruk sokumunda meydana gelen ağrının en temel anlatımı kişinin otururken yaşadığı ağrı olarak tanımlanabilir. Postüral bozuklukların(duruş bozuklukları) gözlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk sokumundan kaynaklı oluşan ağrıların oluşturabileceği belirtiler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de bu belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek ilgili bölümün doktoruna muayene olunuz.

  • Otururken ve kalkarken şiddetli ağrı hissedilmesi, bu eylemleri yaparken normalden daha fazla zorlanmak,
  • Bel bölgesinde ve kuyruk sokumunda şiddetli ağrı ve acı hissedilmesi,
  • Oturur pozisyonda bu bölgede ağrı, uyuşma, karıncalanma hissedilmesi,
  • Bu bölgede gözle görünür kızarıklık, şişlik, enflamasyon olması,
  • Bu bölgede morarma, anatomik bozukluk söz konusu olması.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kuyruk sokumunda ağrı oluşumuna birden fazla etken sebep olabilmektedir. Bu etkenlerin en başında sıklıkla kıl dönmesi yer almaktadır. Kıl dönmesi kuyruk sokumunda kıl kökünün ters dönmesi ya da bu bölgede deri altında kıl birikmesine bağlı olarak gözlenen iltihabi bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumunda enflamasyona bağlı olarak ciddi ağrı meydana gelir. Yukarıda anlatılan belirtilerin hemen hemen hepsi gözlenir. Semptomların ortadan kalkması ve kuyruk sokumu ağrısının giderilmesi için cerrahi yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.Kuyruk sokumunda travma kaynaklı ağrı oluşumu da söz konusu olabilmektedir. Özellikle omurgaya alınan darbeler, geçirilen trafik kazaları kalça ve kuyruk sokumu bölgesinde ağrı oluşumuna sebep olabilmektedir.Geçirilen romatizmal hastalıkların bir kısmı da kalça ve kuyruk sokumundaki kemiklerde sertleşme ve donmalara sebep olduğu için bu bölgede ileriye dönük ağrı oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir