Gaz Çıkaramama

Tıp dilinde flatulans şeklinde ifade edilen bağırsak gazı problemi halk arasında yaşanan sorunlardan biridir. Nadiren de olsa bağırsak gazı sorunu kişilerde görülebilmektedir. Normal şartlarda sağlıklı bir bireyin gün içinde ortalama 10-20 defa gaz çıkarması normal kabul edilmektedir. Ancak gaz sorunu sık sık oluyorsa ve kötü kokuya sebebiyet veriyorsa, altında yatan çeşitli hastalıklar olabileceğinden doktora başvurulması önerilir.

Bağırsak Gazı Belirtileri Nelerdir?

Tüketilen gıdalardan ya da çeşitli bağırsak rahatsızlıklarından ötürü gaz çıkaramama problemi baş gösterebilmektedir. Gaz çıkaramama ciddi bir sorun teşkil etmese de, kişinin kendini kötü hissetmesine haliyle gündelik yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Sağlıklı kişilerde gün içinde ortalama 10-20 civarlarında gaz çıkarmak normal kabul edilir. Gaz çıkaramama durumunda ağrı hissiyatı da meydana gelebilmektedir.

  • Karın bölgesinde hissedilen ağrı veya kramp
  • Mide bölgesinde düğümlenme hissi
  • Geğirme veya yellenme yöntemleriyle istemli ya da istemsiz şekilde gaz çıkarmak

Gaz çıkaramama sorunu genellikle bağırsak bölgesinde gaz oluşumunu tetikleyici besinlerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Aşırı gaz üretimine yol açan besinler şunlardır;

  • Laktoz: Süt ve süt ürünleri
  • Fruktoz: Buğday, soğan, armut ve meyve suyu gibi besinler.
  • Nişasta: Mısır, patates ve buğday gibi besinlerin tüketimi gaz oluşumunu tetikleyicidir.
  • Rafinoz: Fasülye, brüksel lahanası

Gaz Çıkaramama Tedavisi

Evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem sayesinde gaz çıkaramama sorununu kolaylıkla giderebilirsiniz. Eğer uyguladığınız yöntemlere rağmen gaz çıkarmama durumu söz konusuysa, uzman doktora başvurmanızda fayda vardır.Limon KürüMalzemeler:– 1 adet limon– 1/2 bardak suYapılışı:Yarım bardak suyun içerisine 1 adet limonu iyice sıkın. Ardından iyice karıştırın ve herhangi bir ilave madde koymadan için. Sabahları güne başlamadan uygulayabileceğiniz limon kürü sayesinde gaz çıkaramama probleminden kurtulabilirsiniz. Eğer limon suyu midenize zarar veriyorsa, bu yöntemi uygulamanız önerilmez.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir