Kulak ve Burun Kaşıntısı

Kulak ve burunda meydana gelen kaşıntı birçok hastalıktan kaynaklı ya da çevresel etmenlerden kaynaklı meydana gelebilmektedir. Ayrı ayrı bu bölgelerde meydana gelen kaşıntının birçok sebebi olabilir ancak kulak ve burunda birlikte meydana gelen kaşıntı belirgin bazı hastalıkları gösterebilmektedir.Kişinin kulak ve burunda meydana gelen kaşıntıdan kaynaklı olarak çeşitli sıkıntılar yaşaması söz konusu olabilir. Nefes alma problemleri, burun tıkanıklığı, duymada sorun yaşanması bu problemlerin başında yer almaktadır. Bu şikayetlerin ortadan kaldırılması, meydana gelen sorunun kaynağının bulunması için mutlaka uzman bir kulak-burun-boğaz doktoruna gidilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Kulak ve Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Alerjik Rinit(Saman Nezlesi)

Alerjik rinit halk arasında bilinen ismi ile saman nezlesi özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla gözlenen bir rahatsızlıktır. En belirgin semptomlarından birisi kulak ve burun kaşıntısı, burun akması ve hapşırmadır. Kişinin alerjik rinit teşhisi konulduktan sonra doktor takibinde ilaç kullanması ile hızla meydana gelen semptomlar ortadan kalkmaktadır.Tedavi edilmeyen alerjik rinitte artan histamin seviyesine bağlı olarak kulak ve burunda kaşıntı meydana gelebilmektedir. Hatta artan kaşınma hissine bağlı olarak bu bölgelerde yara oluşumu gözlenebilmektedir.

2-)Kirlilik

Burun ve kulakta meydana gelen kaşıntının en temel sebeplerinden bir tanesi bu bölgelerin kirlenmesidir. Düzenli olarak yeterli temizliğin yapılmadığı durumlarda bu bölgelerde kaşıntı söz konusu olur. Bazı durumlarda ise kirliliğe bağlı olarak çeşitli enfeksiyonel hastalıklar gözlenmektedir. Gözlenen enfeksiyonel hastalıklara bağlı olarak burun ve kulak bölgesinde kaşıntı gözlenebilmektedir.Enfeksiyonel hastalıklardan kaynaklı kaşıntılarda öncelikli olarak hastalık etmeninin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hastalık etmeni sıklıkla bu durumlarda mantardır. Mantar kaşıntıya şiddetli bir şekilde sebep olur ve ardından döküntüler meydana gelir.Mantar enfeksiyonlarından kaynaklı kulak ve burun kaşıntılarında uzman tarafından verilen ilaç kullanımına ek olarak kişilerin bu bölgeyi ekstra temiz ve kuru tutması gerekmektedir.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında polenlerden kaynaklı gözlenen alerjik reaksiyonlarda sıklıkla kulak ve burun bölgesinde kaşıntı, kızarıklık gözlenmektedir. Meydana gelen alerjinin boyutu kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu duruma bağlı olarak meydana gelen kaşıntının şiddeti de kimi kişide hafif seyrederken kimi kişilerde şiddetli seyreder. Bu sebeple kişiye özel olarak kaşıntının giderilmesi için gerekli olan işlemler uygulanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir