Koronavirüsün bulaş riskini sıcak hava ve uzun süre güneş ışığı düşürüyor

Koronavirüsün bulaş riski azaltmak için sıcak hava ve güneş ışığının önemli bir rol oynadığı keşfedildi. Güneş ışığı ve sıcak havanın virüsü yok ettiği düşünülüyor. Bu nedenle, açık havada zaman geçirmek ve güneş ışığı almak, koronavirüs bulaş riskini azaltabilir. Dahası, bu bilgi evde kalmak yerine açık havada egzersiz yapmayı teşvik ediyor.

Sıcak İklim Koşullarında
Covid-19 Vaka Sayısı Azalıyor

Bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmaya göre, Covid-19 virüsünün yayılımı sıcak hava ve güneş ışığından faydalanan bölgelerde azalmaktadır. Bu durum, virüsün bulaş riskinin sıcak iklim bölgelerinde daha düşük olduğunu göstermektedir.

Vaka Sayısında Yüzde 4,3’lük Artış Görüldü

Covid-19 virüsünün yayılım hızıyla ilgili yapılan araştırmada, her 1 derecelik enlem artışına milyon kişi başına Covid-19 vaka sayısında yüzde 4,3 oranında bir artış görülmüştür.

Bulgular Yanlış Yorumlanmamalı

Ancak elde edilen bulguların, Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Araştırmacılar, Covid-19 virüsünün yeni gelişen varyantlarında bu araştırma sonuçlarının geçerli olup olmadığının bilinmediğinin altını çizmektedirler.

Önlemlere Destek Olur

Sıcak iklim koşullarının, Covid-19 virüsünün yayılımını önlemede tedbirlerle birlikte destek olacağı belirtilmektedir.

Yeni Varyantlar Bu Tezi Geçersiz Kılabilir

Virüsün yeni gelişen varyantlarına dair henüz net bir bilgi olmadığından dolayı, sıcak hava ve güneş ışığının bu varyantlara karşı ne kadar etkili olacağı da bilinmemektedir.

Sonuç Olarak

Covid-19 virüsüne karşı alınacak tedbirlere devam etmek, sıcak ve güneşli hava koşullarının bulaş riskini azaltacağına dair araştırmaların, yeni bulgularla desteklenene kadar sürdürülmesi önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş