Karından Gelen Sesler

Karından Gelen Sesler

Karından gelen sesler genelde açlıktan ya da tam doygunluğa erişememekten kaynaklansa da bir çok sebebi olabilmektedir. Karından gelen sesler hemen hemen herkesin başına gelmiş bir rahatsızlıktır. Kimi zaman çok fazla hissedilen bu sesler, kişinin kendini rahatsız hissetmesine ve özgüven eksikliğine neden olmaktadır.

Karından Gelen Seslerin Nedenleri Nelerdir?

  • Karından gelen seslerin en bilindik nedeni açlık durumudur. Doyacak kadar yemek tüketilmediğinde midedeki açlık hissinden ve boşluktan kaynaklı sesler, guruldamalar duyulur. Bu nedenden duyulan sesler gayet normaldir. Ancak açlık durumu dışında da karından duyulan guruldamalar, sesler hissedilebilmektedir. Bağırsak enfeksiyonlarında, bağırsak rahatsızlıklarında karından sesler gelebilir. Bağırsak rahatsızlıklarında, midede gaz birikmesinden dolayı sürekli guruldama sesleri duyulur. Bağırsak rahatsızlıklarından kaynaklı durumlarda genelde ishal hastalığı görülür. Dışkıda herhangi bir sululuk ya da problem yoksa başka bir nedeni olabilir.
  • Açlık ve bağırsak rahatsızlıkları dışında çok fazla yiyecek tüketmek de karından seslerin gelmesine neden olabilir. Çok acı ve baharatlı besinler tüketmek mide asidini arttıracağından karından seslerin gelmesine neden olur. Mide asidinin artması durumunda akciğerlerde yanma ve kişide kusma isteği görülür.
  • Sağlıksız beslenme ve vitamin eksiklikleri de karından seslerin gelmesine bir sebeptir. Vitaminlerin ve demirin yeterli oranda alınması gerekmektedir.

Karından Gelen Sesler Nasıl Geçer?

  • Sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir.
  • Açlık durumunda açlığı bastıracak yiyecekler tüketilmeli.(meyve, sebze gibi doğal besinler)
  • Bol asitli, acı ve baharatlı yiyecekler olabildiğince az tüketilmelidir.

Karından gelen seslerin bahsettiğimiz gibi bir çok nedeni olabilmektedir. Ancak genel olarak sebebi açlık durumu ve bağırsak rahatsızlıklarıdır. Karından gelen sesler, çok ciddi bir sorun teşkil etmemektedir. Duyulan sesler ve guruldamalar çok fazla rahatsız ediyorsa, doktora başvurup gerekli tahlilleri yaptırmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir