Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Gün içinde çok fazla yorulmak ve ayakta kalmak, ayakların ağrımasına hatta ayakların üzerine basılmamasına neden olabilir. Uzun süreli ayakta kalarak çalışan kişilerde bu rahatsızlığa çok fazla rastlanır. Uzun süre ayakta kalmak, ayak tabanına ve topuk kısmına sürekli baskı yapacağından ağrıya, sancıya neden olur. Ağrıyan ve sızlayan ayağın üstüne basmakta zorluk çekilir. Bu durumda uzanmak ve istirahat etmek ayak ağrısına iyi gelir.

Ayaklarımın Üstüne Basınca Ağrı Var

Ayaklar vücudun neredeyse tüm ağırlığını taşıyan organlardır. Vücut yükünün önemli bir kısmını üstlenerek, kişinin hareket edebilmesini sağlarlar. Ayak bölgesine baskının artması, rahatsızlıklara neden olur.Fazla kilolu kişiler tarafından “Ayaklarımın üstüne basamıyorum” şikayeti fazlaca görülür. Aşırı kilolu olan kişilerde ayak tabanına ve ayaklara çok fazla baskı uygulanır. Ayaklara uygulanan baskı ağrıya, sızıya neden olur. Ayaklarımın üstüne basamıyorum şikayeti bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bunlar;

  • Ayak tabanı rahatsızlıkları. Bu bölgedeki bozukluklar
  • Fazla kilo ve obezite sorunları
  • Ayakta uyuşma, karıncalanma, sızlama hissi
  • Uzun süre ayakta kalarak hareket etmek
  • Romatizma hastalıkları
  • Dengesiz ve ani yapılan egzersizler

Romatizma rahatsızlığı olan kişiler ayakta durmakta zorluk yaşarlar. Bunun nedeni ayak bölgesinin sürekli ağrıması ve ayak tabanına fazla kuvvetin uygulanmasıdır. Spor esnasında ani ve dengesiz hareketler yapılması ayak tabanında ağrıya, uyuşmaya neden olabilir. Ayak uyuşması ve karıncalanmasından dolayı ayağın üzerine basamama sorunu meydana gelir.

Ayağımın Üstüne Basamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ayakta durmakta zorlanan kişilerin en çok merak ettiği, “Ayağımın üstüne basamıyorum ne yapmalıyım?” sorusudur. Ayak üzerine basılamamasının tedavisi, rahatsızlığın nedenine göre değişkenlik göstermektedir.

  • Aşırı kilodan kaynaklı ayakta kalmakta zorluk çekiliyorsa, fazla kilolardan kurtulunmalıdır.
  • Rahat, sıkmayan ve konforlu ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortopedik rahatsızlıklardan kaynaklı ayak üstünde duramama sorununda özel silikonlu ayakkabılar önerilir.
  • Ayak ağrılarının ve uyuşmanın arttığı sırada istirahat, dinlenme önerilir.
  • Romatizma rahatsızlıklarından kaynaklı ise lokal streoid tedavisi uygulanarak, iyileşme sağlanır.

Ayak üstüne basamama sorunu dinlenilmesine rağmen geçmiyor ve hayatı olumsuz etkiliyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Problemin nedeni bir çok nedenden kaynaklı olabilir. Bu yüzden en kısa zamanda ortopedi uzmanına danışılmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir