İnmemiş Testis (İnmemiş Erkek Yumurtası)

 

Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Uzmanları, çocuklarda inmemiş testis ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İnmemiş yumurta nedir?

Erkek çocuklarda yumurtaların normalde bulunması gereken yerde, yani torbaların içinde bulunmaması durumudur. Bu durum bazen tek yumurta için, bazen her ikisi içinde böyle olabilir. Hastanınj torbasında fark edilmeyen yumurtası bazen kasık kanalında, bazen de daha yukarıda karnının içinde yer alabilir. Kasığa inmesi buralarda şişlik olarak fark edilir. Aileler zaten çocuklarının yumurtasının torbada olmadığını fark ederek yada kasıkda şişlik yakınması ile doktora müracaat ederler.

İnmemiş yumurta neden olur ve tedavi edilmesi gerekir mi?

İnmemiş yumurtanın nedeni tamamen doğuştan olup, yumurtaların daha bebek anne karnında iken torbalara inmesinin olmayışı veya inişin aksaması nedeni ile olur. İnmemiş testis 1 yaşından itibaren ameliyat edilmelidir. En uygun olanı ameliyat yaşının 1.5 yaşı geçmemesidir. Bu sürenin uzaması çocuğun yumurtasının işlevini kaybetmesine neden olabilir. Hatta yumurtanın karın içinde kalmasının ileride kanser riskine yol açtığı bilinmektedir. İnmemiş yumurtası olan çocukların bir kısmında kasık fıtığı da mevcuttur. Eğer kasık fıtığı erken aylarda sorun yaratırsa testis ameliyatını 1 yaşından önceye almak, hatta acil yapmak gerekebilir. Özetlemek gerekirse inmemiş yumurtanın kısırlık, yumurtanın yaralanması ve zarar görmesi, damarlarının kendi etrafında dönerek (torsiyon) kangrene neden olması, ileride kanser gelişebilmesi gibi önemli hayati etkileri vardır.Bunlara hastaya getireceği psikolojik etkiyi de eklemek gerekir.

Tanı nasıl konur?

İnmemiş yumurtanın tanısı bir çocuk cerrahı tarafından hastanın kasıklarının ve torbalarının muayenesiyle konur. Hasta muayenesi sırasında yumurta elle hiç bulunamaz ise indirme ameliyatı öncesi hastaya ışıklı bir boru ile karın içine ameliyat esnasında bakılır( Kapalı yöntem- Laparoskopi). Böylece operasyon sırasında tanı kesinleşir ve ameliyat ona göre şekillendirilir.

İnmemiş yumurtanın tedavisi nasıl olmalıdır?

İnmemiş yumurtanın tedavisi cerrahidir. Bazı çok özel durumlarda hormon tedavisi de kullanılmaktadır. Muayene sonucunda inmemiş testis tanısı konulan hastalardan öncelikle ameliyat için gerekli tetkikler istenir. Anestezi muayenesi ve tetkiklerinde operasyon için sakınca olmadığı saptandıktan sonra hastanın ameliyat günü belirlenir.

Ameliyat günü neler yapılmalıdır?

Ameliyat sabahı, hastaya ameliyattan 4 saat önceden başlamak üzere ağızdan katı ve sıvı gıda verilmez. Ameliyat öncesi son bir kez muayene yapıldıktan sonra hasta ameliyathaneye alınır. Ameliyat, steril ameliyathane şartlarında, anestezi altında, çocuğun hiçbir ağrı duymayacağı şekilde yapılır. Ameliyattan sonra hasta kısa bir süre derlenme odası denilen özel bir odada anestezi doktorunun takibi altında izlenir.2 saat sonra beslenen hasta, herhangi bir sorun yoksa 3 gün sonra poliklinik kontrolüne gelmek üzere ağrı kesici şurup veya fitil verilerek evine gönderilir.

Ameliyat sonrası kontroller nasıl olmalıdır?

Ameliyat olan çocuğun kasığında ve torbasının altında minik bir gazlı bez vardır. Bunun mümkün olduğu kadar kaka ve çişle az kirlenmesi gerekir. Bunun için çocuk eğer bezleniyorsa altının sık sık değiştirilmesi gerekir. Hastanın 3.gün kontrolünde bu bantlar çıkarılır. Dikiş olmadığı için dikiş alınma durumu yoktur. Bundan sonra hasta 3.hafta ve 3.ayda kontrollere çağrılarak takip edilir.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş