İlik Kanseri Belirtileri

Günümüzde yoğun iş-okul temposu, gelecek kaygısı, insan ilişkilerindeki çıkmazlar, günlük hayatın getirmiş olduğu sağlıksız ve hazır gıdalara dayalı beslenme düzeni; elektronik aletlerdeki, fosil yakıt tüketen motorlu araçlardaki, ilaç tüketimindeki artış, alkol ve sigara kullanımı ve daha birçok etken insanların fazla strese maruz kalmasına neden oluyor. Stres ise beraberinde birçok hastalığı getiriyor. Günümüzün en yaygın ve zaman ilerledikçe daha da yaygınlaşan hastalıklarından olan kanser, birçok insanın hayatını kabusa çeviriyor.Kelime anlamı “bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü ur” olan kanserin yirmiden fazla türü vardır. “Multipl Miyelom” olarak adlandırılan ve halk arasında ilik kanseri olarak bilinen bu tür, kanser türlerinin arasında en tehlikeli olanlardan biridir.Kemik iliği, kemiklerin içinde bulunan süngersi bir dokudur. İçinde kan yapıcı kök hücreler olarak tanımlayabileceğimiz hücreler yer alır. Kemik iliği kök hücreleri, gerektiğinde çoğalıp farklılaşarak kan hücrelerini oluşturur. Kemik iliği kanseri ise kemik iliğinde yapılıp periferik kana çıkan hücrelerden köken alan kan kanserleridir. Bu hücrelerin çoğalması duraklamıştır ve farklı hücrelere dönüşü de engellenmiştir. Bu kanser türü hızlı seyirli ve yavaş seyirli olabilir. Hızlı seyirliler akut lösemiler ve yavaş seyirliler kronik lösemilerdir.Akut lösemiler akut myeloblastik lösemi ve akut lenfoblastik lösemi olarak ikiye ayrılır. Akut lenfoblastik lösemilerle daha çok çocuk yaş grubunda; akut myeloblastik lösemilerle ise erişkin yaş grubunda sıklıkla karşılaşılır. Kanser; türlerinin belirtileri birbirleriyle karıştırılamayacak kadar ciddi bir hastalıktır.

İlik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

1. Halsizlik Hissi

Halsizlik hissi kanserin en önemli belirtilerinden birisidir. Özellikle birkaç haftadan daha uzun süren halsizlik, bitkinlik durumlarında kanser riski artmaktadır. Hızlı ilerleyen, dokuları zedeleyen ve organlarda olumsuz durumlara yol açan ilik kanserinde yorgunluk, ilerleyici bir bitkinlik ve halsizlik hissiyle çok sık karşı karşıya kalınır. Günlük hayatınızı etkileyerek rahatlıkla yaptığınız işleri bile yapamayacak kadar halsiz hissediyorsanız ve bu his birkaç haftadan uzun sürüyorsa bir doktora danışmanızda fayda vardır.2. Çabuk Yorulmaİlik kanserinin bir diğer belirtisi ise çabuk yorulmalardır. Fazla efor sarf edilmeden yapılan; örneğin yemek, içmek, giyinmek gibi çok hafif işlerde bile çabuk yorulmalar ve nefes nefese kalma durumları varsa dikkat edilmelidir.

3. Ateş ve Kolay Enfeksiyon

İlik kanserinin diğer belirtilerinden olan yüksek ateş ve enfeksiyon dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Kanserin ileri evrelerinde ortaya çıkan ateş, kanserin veya uygulanan tedavinin bağışıklık sistemini etkilediği durumlarda görülür. Sağlıklı kişilerde ciddi etki yaratmayan basit enfeksiyonlar ise kanser hastalarında çok tehlikeli ve riskli, hatta ölümcül olabilmektedir.

4. Burun Kanaması

Vücudun neresinden gelirse gelsin kanamalar normal olmayan ve istenmeyen durumlardandır. İlik kanserinin belirtilerinden olan burun kanamaları tıbbi olarak ön ve arka burun kanamaları olarak ikiye ayrılabilir. Ön burun kanamaları daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Burun kanamaları burun orta bölümünde kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur. Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından burun sümkürülmesi, çocuklarda burun ile oynama ve hatta ufak dokunuşuyla dahi kanayabilirler. Aşırı, ani ve sürekli burun kanamaları dikkat edilmesi gereken belirtilerdendir.

5. Diş Eti Kanaması

İlik kanserinin bir diğer önemli belirtisi yine sürekli olan diş eti kanamalarıdır. Dudaklarda, diş etlerinde ve ağız içinde sürekli olan kanamalar ve yaralar, kanamaların neden olduğu çiğneme ve yutma güçlüğü, diş etlerinde beyaz veya kırmızı benekler kanser belirtilerindendir ve dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

6. Vücuttaki Morluklar

Morarmalar genellikle bir yere çarpma sonucu oluşan önemsiz nedenlerden kaynaklanır. Morarma cilt ve mukozların morumsu ya da mavimsi renk almasıdır. Vücudumuzda bazı zamanlarda birçok faktörden dolayı morluklar oluşabiliyor. Beyaz tenli ve damarları yüzeysel olan kişilerde daha belirgin görülen morarma sık olarak travma nedeniyle cilt altı kılcal damarların hasar görmesi ve kanın cilt altına sızması sonucu ortaya çıkar. Fakat kanser belirtilerinden olan morarmalar pıhtılaşma sorunları yüzünden ortaya çıkmaktadır. Kendi kendine gelişen, birden fazla olan, genellikle ağrısız olan ve aşırı derecede büyük olan morluklar tehlike arz etmekte ve ilik kanseri belirtisidir.

7. Nefes Darlığı

Dispne yani halk arasında nefes darlığı, nefes alıp vermede zorlanma halidir. Soluk alıp verme, solunum kasları ile meydana gelir. Kişi nefes alıp vermede zorluk çektiğinde çoğu zaman daha derin soluk alıp verme ihtiyacı hisseder. İlik kanserinin en önemli belirtilerinden olan nefes darlığı, yaşam süresinin kısaldığını gösteren bir bulgu olarak kabul edilebilir.

8. Kilo Kaybı

Zinde ve sağlıklı kalmak amacıyla doğru beslenmek, spor ve egzersiz yaparak kilo vermek normal bir durumdur. Fakat bunun haricindeki durumlar endişelenilmesi ve önlem alınması gereken durumlardır. Kısa bir süre içinde meydana gelen ani kilo kayıpları ilik kanseri belirtilerindendir. Tümördeki kanser hücreleri metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle vücut daha çabuk ve daha çok kalori yakar. Bu da ani kilo kayıplarına yol açar. Kişinin istem dışı kilo kaybı ve bunlara ek olarak mide bulantısı ve kusma gibi sorunları da varsa bir doktora danışılması faydalı olacaktır.

9. Eklem Ağrıları

İlik kanserinin önemli belirtilerinden olan eklem ağrıları, kanser hücrelerinin hızla çoğalarak sağlıklı dokulara zarar vermesiyle oluşur. Hastalığın hem başında hem de ilerleyen dönemlerinde oluşabilir. Eklemlerde kırılma ve çıkmanın dışında oluşan, uzun süre geçmeyen, hafif ya da orta düzeyde devam eden ağrılar tehlike arz etmektedir.

10. Çok Susamış Hissetmek

Vücudun gerekli ve sağlıklı şekilde çalışması için suya ihtiyacı vardır. Fakat susuzluk normalden fazlaysa ve su içtikten sonra bile devam ediyorsa, susama hissi gün boyu geçmiyor ya da azalmıyorsa bu durum ilik kanserinin belirtileri arasında sayılabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş