Ihlamurun faydaları ; her derde deva Ihlamur çayı

Faydalarını saya saya bitiremediğimiz, soğuk kış aylarının vazgeçilmez çaylarından biri olan Ihlamur, yalnızca kış aylarında değil dört mevsimde de tüketilmesi gereken bir bitki çayı olarak karışımıza çıkıyor. Bu nedenle kendisini sitemize layık gördük. Grip salgınlarının oldukça yaygın olduğu kış aylarında Google’da sorgusu artan ‘’ Ihlamurun faydaları nelerdir? ‘’ , ‘’ Ihlamur bitki çayı nasıl hazırlanır?’’ , ‘’Ihlamur nelere iyi gelir?’’ gibi sorulara sizler için cevaplar sunuyoruz. Ihlamur bitkisi, boyu oldukça yüksek olan, 25 ila 30 metre arasında değişen ıhlamur ağaçlarında yetişmektedir. Ihlamur ağaçları olarak adlandırılan bu ağaçların yaprak ve çiçek kısımlarından oluşan bitkinin -genellikle çiçek kısımları tercih edilse de- yaprak ve çiçek kısımları kurutularak tüketilebilir.Kokusu da bir çok kişi tarafından beğenilen ıhlamur ağacının bitkisi bir çok olumlu yönden de oldukça zengin bir bitkidir.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur bitkisi A vitamini deposu, kalsiyum ve B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Soğuk algınlığının yanı sıra bir çok şekilde terapi olarak da kullanılan ıhlamur çayı yalnızca grip dönemlerinde değil aslında her zaman tüketilmesi gereken bir bitki çayı olarak karşımıza çıkmaktadır.Geleneksel olarak da bir çok şekilde tüketilen ıhlamur bitki çayı, taşıdığı vitamin ve mineraller sayesinde de bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Ihlamur Çayı Nelere iyi Gelir?

Ihlamur çayının iyi geldiği bilinen rahatsızlıklar şu şekildedir;# Grip, Nezle Tedavisinde oldukça etkili;Bal ve limon ile birlikte karışım olarak tüketilen ıhlamur bitkisi, gribal dönemlerde gripten kurtulmak konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda spazm sökücü, balgam sökücü gibi etkileri de bulunan ıhlamur çayı grip olduğunuzda tüketmeniz gereken bir bitki çayı olarak karışımıza çıkmaktadır.# Öksürüğe oldukça faydalı;Sıcak ve taze olarak tüketilen ıhlamur çayının öksürüğe iyi geldiği uzmanlar tarafından da kabul edilmiştir. Yapılan araştırmalarda aynı zamanda ciğerleri ve bağışıklık sistemini de beslediği biliniyor.# Vücut direncini arttırıyor;Taşıdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncini oldukça arttıran Ihlamur çayı, soğuk kış günlerinin yanı sıra bir çok dönemin vazgeçilmezi oluyor.# Stres ve Depresyonla Mücadele için oldukça etkili;Stres ve depresyon tedavilerinde oldukça yaygın olarak önerilen bitki çayı, kişiyi rahatlatıyor. Uykusuzluğa iyi geldiği biliniyor. Öte yandan dikkatinizi toparlamanızı sağlıyor ve vücut için adeta doğal bir anti depresan görevi görüyor. Sizi rahatlatıyor  ve sırt kaslarınızı yumuşatıyor.

Aynı zamanda ıhlamur çayının faydaları şöyle;

Ateşi düşürür ve terlemeye yardımcı olur,Migren ağrılarının hafiflettiği bilinmektedir,İshal tedavisinde kullanılmaktadır,Stresi ve kaygıyı azaltmaktadır,Damar sertliği tedavisinde kullanılmaktadır,Kasları gevşetir ve vücudu rahatlatır,Safra kesesi rahatsızlıklarında kullanıldığı bilinmektedir,Hazımsızlığa iyi geldiği, sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir,Çarpıntıyı önleyici etkisi bulunmaktadır,Bu konuya dikkat;

Ihlamur Bitki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur bitki çayı hazırlamak oldukça kolaydır. İlk olarak belirli bir tutam ıhlamur uygun bir kaba yerleştirilir ve üzerine sıcak / kaynayan su dökülür. Yaklaşık bir 5 ila 10 dakikaya yakın demlenme süresinden sonra süzülüp içilir.Tatlandırıcı olarak ya da ıhlamur çayına ek olarak içerisine bal ve limon ilave edilmesi tavsiye edilmektedir. Bal ve limon hem hoş, yumuşak, içimi kolay bir tat katacaktır hem de vücudunuzun fazla kilolardan arınmasını sağalayacaktır.Ihlamur çayının haşlanması ya da direk ıhlamur çayı kimi kaynaklarda yer aldığına göre pamuk yardımıyla cilde uygulanabilmektedir. Fakat haşlama konusu oldukça tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fazla tüketilmesinin iç organlara ve beyne zarar verebileceğinin uyarısını da yapalım.Ihlamur Çayının zararları neler?Ihlamur çayının tarihten günümüze kadar uzanan yolculuğunda bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat ıhlamur çayının yanlış kullanımı sonucu ya da gereğinden fazla tüketimi çeşitli yan etkiler meydana getirebilmektedir. Ihlamur bitki çayının günlük ideal tüketimi 2 ila maksimum 4 bardak olarak tavsiye edilmektedir. Tabi siz kendinizi yine de 1-2 bardağa alıştırın.Ihlamur çayını tek kullanımlık olarak demlemeniz tavsiye edilmektedir. Aksi halde ıhlamur çayı zararlı olabilmektedir.Aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilir ve yorumlarınızı iletebilirsiniz. Ayrıca soru cevap bölümünden de değerli okurlarımıza sorular yağdırabilirsiniz. Dikkatinizi çeken sorulara da farklı farklı cevaplar verebilirsiniz. Üstelik üye olmanızı vb. işlemlere gerek yok.Sağlıklı, mutlu günler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş