Harvard Üniversitesi Nerede, Başvuru, Burs, Tarihi ve Kaç Para?

Harvard Üniversitesi, ABD’nin Massachusetts eyaletinde yer alan bir özel araştırma üniversitesidir. Başvuru süreci oldukça zorlu olsa da, üniversitenin sunduğu burs ve diğer finansal destek seçenekleri de mevcuttur. Tarihi boyunca pek çok ünlü kişiyi mezun etmiş olan Harvard Üniversitesi’nin eğitim kalitesi dünya genelinde kabul görmektedir. Eğitim ücretleri oldukça yüksek olsa da, öğrencilere Harvard mezunu olmanın prestiji ve kariyer fırsatları sunması sebebiyle yatırım yapmaya değerdir.

Harvard Üniversitesi Nerede?

Yalnızca eğitim ve öğretim kalitesi ile değil, muhteşem kampüsü ve yemyeşil doğası ile de popüler olan Harvard Üniversitesi, Boston’a bağlı olan Cambridge’da bulunuyor. Dünyanın en eski ve en köklü üniversitesi olmanın haklı gururunu taşıyan üniversite, aynı zamanda dünyanın en büyük ve en fazla kitabın yer aldığı kütüphaneye sahip olması ile de biliniyor. Fen ve Sanat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme vb. 11 fakültesi bulunan üniversite, her yıl başarılı ve nitelikli bilim ve iş adamlarını yetiştirerek, biz insanoğluna armağan ediyor. Dünya’ya yön veren bir çok bilim adamı, yönetici, siyaset ve CEO çıkaran Harvard Üniversitesi kuruluş tarihi 1636 yılında kurulmuştur. İlk kurulan bölüm ise Fen ve Sanat Fakültesinin 1636 yılında kurulmuştur.

Harvard Başvuru Koşulları

Yalnızca en iyilerin ve en zekilerin kabul edildiği üniversiteye girebilmeniz için öncelikle İngilizce dil bilginizin oldukça iyi olması gerekiyor. TOEFL puanı yüksek olan kişilerin üniversite tarafından kabul edilme şansı da o denli artıyor. Bununla birlikte TOEFL derecesi 250 puanın üzerinde olan kişilerin burslu bir şekilde okuma şansları da bulunuyor. Üniversiteye kabul edilmeniz için aynı zamanda yerleştirme sınavına girmeniz ve bu sınavı başarı ile tamamlayan sınırlı sayıdaki kişiden biri olmanız gerekiyor. Yani ilk 100-200 öğrencinin içine girdiğinizde Harvard Üniversitesi’nde okuma şansınız artıyor. Lisans bölümünde okumak isteyen kişiler için yüksek bir TOEFL puanı zorunlu tutulmasa da yüksek lisans yapmak isteyenlerin TOEFL puanlarının da en az 80-100 olması gerekiyor. Lakin tek başına TOEFL puanına sahip olmak da yeterli olmuyor. Başvuru şartları arasında son 3 yıl içerisinde aldığınız SAT ve ACT puanlarınızın yüksek olması da yer alıyor.

Harvard Üniversitesinde Eğitim Kaç Para?

Dünyanın en kaliteli ve en çok arzulanan üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde okuyabilmek için ciddi bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ücretler; fakülteden fakülteye göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Harvard’da tıp fakültesi okumayı istediğinizde 60.000 dolar gibi son derece büyük bir rakam ödemeniz bekleniyor.

Harvard Üniversitesi Dünya Sıralaması

Harvard Üniversitesi okumak neredeyse herkesin ortak hayallerinden biridir. Dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alan Harvard Üniversitesi dünyanın en iyi 6. üniversitesidir. Her sene liste yenilenmesine karşın neredeyse ilk 10 üniversite listesinin çıkmamıştır. Harvard Üniversitesinde bulunan Kütüphane dünyanın en büyük 4. kütüphanesidir. Sadece kütüphanede çalışan sayısı 800 kişidir. Harvard Kütüphanesinde insan derisi ile kaplanmış 3 tane kitap bulunmaktadır.

Harvard Üniversitesi Bölümler Var

Seçkin öğrencileri kabul eden okulda toplam 11 tane Fakülte bulunmaktadır.

 • Fen ve Sanat Fakültesi – 1636
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi – 1782
 • Harvard Tanrı Bilim (İlahiyat) Fakültesi – 1816
 • Harvard Hukuk Okulu – 1817
 • Harvard İşletme Okulu – 1908
 • Yüksek Tasarım Okulu – 1914
 • Yüksek Eğitim Okulu – 1920
 • Halk Sağlığı Okulu – 1922
 • John F. Kennedy Yönetim Okulu – 1936
 • Fen – Edebiyat Fakültesi -1956
 • Hukuk Ve Baro İşletme Okulu – 1957

Harvard Üniversitesi Nasıl Kazanılır?

Kazanması zor ama imkansız olmayan Harvard Üniversitesi’nde okumak için bazı şartları yerine getirmelisiniz. Üniversite sınavında derece yapıp ilk 200 içerisine girmek ve TOEFL’dan 250+ almak çok önemlidir. Ayrıca sağlam paraya ihtiyacınız vardır. Üstün zeka, özel yetenekleriniz varsa %80 kadar burs alma

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir