Hafızaya ve unutkanlığa ne iyi gelir?

Çoğumuz artık hafıza problemlerinden yakınıyoruz, erken yaşta bunamaktan korkuyoruz! Küçücük şeyleriunutabilir, ya da büyük çaplı hafıza kayıpları yaşayabiliyoruz. Hafıza kayıpları bir anda, sebepsiz yere meydana gelebilir. Stresli ya da aşırı duygusal olduğunuz bir anda ortaya çıkabilir. Durumsal oluşan strese, yorgunluğa ve dikkat dağınıklığına bağlı gün içinde ufak detay, isim ve tarihleri unutuyor olmamız; daha büyük olan ve tekrar eden, bizi büyük ölçüde etkileyen, yaptığımız şeyleri dahi unutmamıza sebep olan unutkanlıktan ayırmalıyız.Eğer hafıza problemi yaşıyorsanız, doktora görünmekte fayda vardır. Başka hastalıkların da habercisi olmadan erken teşhis edip tedaviye erkenden başlamak, kötüleşip ilerlemesini engelleyecektir.

Hafızaya iyi gelen yiyeceklere bir göz atalım

En önemli organımızdan olan beynimizi beslemek için bazı besinleri tüketebilir ve bunu dengeli bir beslenme programı ile başarabiliriz. Genel anlamda içinde meyve, taze yemek, baklagiller ve sebze olan diyetler (beslenme alışkanlıkları), merkezi sinir sistemimizi korumak ve dengesini sağlamak bizim için oldukça önem teşkil eder.Hafızayı kuvvetlendirmesi için doğrudan önerebileceğimiz aslında sizin de bildiğiniz çok önemli birkaç besin de bulunmaktadır.

Ceviz:

Doğanın sağlık problemlerimizi çözmek için bize sunduğu besinler şekilleriyle bile beynimizi çağrıştıran ceviz gibi oldukça şaşırtıcı görünüme sahiptirler.Cevizin içinde bulunan polifenol, stresle savaşmada ve bilişsel yetimizi geliştirmek için birebir ve aynı zamanda da kalp-damar sağlığımıza da yararlıdır. Her gün bir avuç ceviz yemek, beynimizin her daim zinde ve genç kalmasına yardımcı olacaktır.Eğer biraz kilonuz var ise her gün, tercihen sabahları 3 adet ceviz yiyerek bu besinden faydalanabilir ve beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Maca Turpu

Bu mucizevi bitki arkadaşımız da And Dağları’nda yetişiyor ve bitkinin kökü beyindeki kan dolaşımını arttırıp, hafızamızı kuvvetlendirmenin yanı sıra konsantrasyonumuzu da arttırır. Fiziksel enerji verip ve içindeki maddeler sayesinde mutlu hissetmemizi sağlar. Ayrıca içerdiği maddeler bakımından mucizevi olan bu besini, tablet halinde ya da toz olarak satın alabilirsiniz. Maca turpunu kullanırken dozunu iyi ayarlamak istiyorsanız toz halini kullanabilirsiniz.

Ginkgo Biloba

Belki adını çok duymadığımız bu bitki, hem beyin içerisindeki hem de uzuvlarımızdaki oksijen miktarını arttırmanın en doğal yollarından birisidir. Bu bitki beyindeki kan dolaşımını arttırıp, bu sayede de hafızayı kuvvetlendirerek zihinsel kapasitemizi arttırır. Hafıza problemleri ve konsantrasyon bozukluğu yaşadığınız zamanlarda kullanmaya başlayabilirsiniz.Vücudunuzun, bu bitkiye alışmaması için ufak aralar bırakmalısınız ve her gün almanız önerilmemektedir. Aksi takdirde gerekli yararı sağlayamayabilirsiniz.

Turunçgiller

Tüketilen turunçgillerden limon, portakal, greyfurt gibi gıdalar zihinsel gelişime katkıda bulunup ve hafızayı güçlendirmesiyle bilinir. Hem yiyebileceğiniz gibi hem de sıkıp suyunu içebilirsiniz. Dikkat edip içtiğiniz turunçgilin suyunun tamamen doğal ve o an taze sıkılmış olması önemlidir. İsteğe bağlı olarak tatlandırmak için bir miktar bal ile tatlandırabilirsiniz.

Akdiken

Medikal özelliklere sahip olan bu bitki hafıza kayıpları için son derece önemli olup, özellikle ileri yaşlarda görülen hafıza sorunlarının da tedavisinde kullanılır. Vücudumuzda bulunan kan miktarını arttırır ve bunun yanında çeşitli sağlık problemlerinin tedavisinde de kullanılır. Akdikeni herhangi bir içecekle karıştırabilir günde en az 3 kere içebilirsiniz.Yukarıda sizlere hafızanızı kuvvetlendirmesi için elimizden geldiğince önerdiğimiz, bitki ve besinler ile kolayca ileriye dönük tedavinizi kendiniz evinizde rahatça yapıp, kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir